Erken Menopoz Risk Faktöleri

Erken Menopoz Risk Faktöleri
8 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 336 kez okundu.

Erken menopoz

Kadınlar genellikle 41-55 yaşları arasında menopoza girerlerken, kadının üreme sisteminin normal döngüsünü kesintiye uğratan birçok faktör vardır. Bu menopozu normalden daha erken ortaya çıkarabilir.

Erken menopoz, “prematür over yetmezliği” olarak da adlandırılır. Bir kadın 40 yaşından önce menopoz başladığında oluşur.

Göre Amerikan Gebelik Derneği , yaklaşık 1 1,000 kadın yaşları 30 yaş ve erken menopoz 39 deneyimi arasında 100 kadın 29’a 15 Bazı vakalarda, erken menopoz, bir ameliyatın sonucudur. Yumurtalıkların çıkarılması veya radyasyon yoluyla hasar örnektir. Diğer vakalarda, erken menopoz, bir genetik bozukluk veya önceden var olan bir duruma bağlı olabilir. Erken menopoz için risk faktörleri şunlardır.

Ameliyatlar

Bazı ameliyat geçiren kadınlar erkenden menopoz riski altındadır. Buna, bir yumurtalık çıkarılmış (tek oofrektomi) veya uterusun çıkarılması (histerektomi) olan kadınlar dahildir. Bu ameliyatlar vücutta östrojen ve progesteronun azalmasına neden olabilir. Erken menopoz, serviks kanseri ameliyatı veya pelvik ameliyat olan kadınlar arasında bir yan etki olarak gelişebilir. Her iki yumurtalıktan da (bilateral ooforektomi) çıkarıldığında hemen menopoza neden olur.

Kemoterapi ve radyasyon

Kemoterapi ve radyasyon erken menopoz riskini artırır. radyoterapi yumurtalık dokularına zarar verebilir. Bu, menopozun erken başlamasına neden olabilir.

Kromozom defektleri

Kromozomların bazı kusurları erken menopoza neden olabilir. Örneğin, Turner sendromu , bir kız tamamlanmamış bir kromozom ile doğduğunda ortaya çıkar. Turner sendromlu kadınların düzgün çalışmayan yumurtalıkları var. Bu genellikle erken menopoza girmelerine neden olur.

Otoimmün hastalıklar

Erken menopoz bir otoimün hastalığın semptomu olabilir. Bir oto bağışıklık hastalığı, bağışıklık sistemi vücudun bir bölümüne saldırdığında oluşur; çünkü bu, zararlı bir madde için hatalar yapar. Romatoid artrit gibi belirli otoimmün hastalıklar , bağışıklık sisteminin yumurtalıklara ve yumurtalık dokularına saldırmasına neden olabilir. Bu, erken menopoza neden olabilir.

Epilepsi

Epilepsia’da yapılan bir çalışmada, epilepsili kadınların erken menopoz gelişme riski daha yüksekti.

Sigara içmek

Sigara içen kadınlarda da erken menopoz gelişimi yüksektir.

Östrojen düşüren ilaçlar

Bazı ilaçlar vücuttaki östrojen miktarını azaltır. Bu erken menopoz ile sonuçlanabilir. Örneğin Tamoksifen, östrojeni bloke eden ve azaltan bir ilaç türüdür. Meme kanseri riski yüksek olan kadınlar için koruyucu bir yöntem olarak kullanılır.

Tiroid hastalığı

Tiroid rahatsızlıkları, aşırı yüksek veya çok düşük hormon seviyelerine bağlı olarak erken menopoza neden olabilir.

Tiroid hastalıkları erken menopoza neden olsa da, bazı hipotiroidizm semptomları menopoz semptomlarına benzerdir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • menstrüasyon eksikliği
 • ruh hali
 • sıcak yanıp söner
 • uykusuzluk hastalığı

Tiroid durumunun tedavisi belirtileri hafifletebilir. Ayrıca erken menopoz başlangıcını önleyebilir.

Belirtiler ve yan etkiler

Erken menopoz yaşayan kadınlar daha sonraki menopozda olan kadınlarla aynı semptomlara sahip olacaklardır. Bu semptomlar şunları içerir:

 • düzensiz veya eksik dönemler
 • her zamankinden daha hafif veya daha ağır dönemler
 • sıcak yanıp söner
 • vajinal kuruluk
 • Duygusal değişimler, ruh halleri de dahil olmak üzere
 • mesane kontrolü kaybı
 • libido kaybı veya azalması
 • uykusuzluk
 • kuru cilt, gözler veya ağız

Erken menopoz olan kadınlar, östrojenin erken düşmesi nedeniyle osteoporoz için yüksek risk altındadırlar. Östrojen düşüşü, yumurtalık ve kolon kanseri, katarakt ve diş eti hastalığının risk faktörlerini de artırabilir.

önleme

Bazı erken menopoz vakaları kaçınılmazdır. Bazen bunu önlemek veya ertelemek için atabileceğiniz adımlar vardır. Önleme ipuçları şunları içerir:

 • Hemen sigarayı bırakın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın; bu da sizi sağlıklı tutabilir ve obezliği önleyebilir.
 • Sağlıklı bir kilo verme.
 • Hormon içermeyen doğal cilt bakım ürünleri kullanın.
 • Doğal sağlıklı gıdaları mümkün olduğunca yiyin (özellikle fitoöstrojen açısından zengin olanlar) ve işlenmiş gıdalardan kaçının.

Erken menopozla baş etme

Bazı kadınlar menopoz sırasında keder yaşarlar. Bu sen, yalnız olmadığını biliyorsun. çevrimiçi topluluklar , erken menopoz ile ilgilenen binlerce kadın için destek, kaynak ve bilgi sunmak için var.

Erken menopoz ile ortaya çıkan depresyondan etkilenirseniz terapi veya zihinsel sağlık danışmanlığı da yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fetal Alkol Sendromu Nedir? başlıklı makalemizde aristo, fetal alkol sendromu nedir ve gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Erken Menopoz Risk Faktöleri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Tedavi olmak sart

 2. hülya akçay dedi ki:

  hımmm bir çok sebep var erken menapoza girmekte.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bircok sebep varmis bilmiyordum makalenizde bu konuya yer vermeniz guzel okuyarak bilgi sahibi oluyoruz

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Fetal Alkol Sendromu Nedir?

Gebelik sırasında alkol kullanım alışkanlığı olan kadınlarda doğan çocuklarda malformasyon kalıpları tanımlanmıştır. Belli dismorfik özellikler diğer semptom ve bulgularla birlikte Jones...

Kapat