Erken Gebelik Belirtileri

Erken Gebelik Belirtileri
13 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 456 kez okundu.

Düzenli aylık adet döngüsüne sahip kadınlar için, en erken ve en güvenilir gebelik belirtisi kaçırılmış bir dönemdir. Bazen hamile olan kadınların çok hafif bir periyotları vardır, sadece biraz kan kaybederler.

Diğer erken gebelik belirtileri ve belirtileri aşağıda listelenmiştir. Her kadın farklıdır ve tüm kadınlar tüm bu belirtileri fark etmez.

Hasta ve kusmayı hissetmek

Hasta ve mide bulandırıcı olabilir ve kusarsınız. Bu sabah yorgunluğu olarak bilinir  , ancak günün veya gecenin herhangi bir saatinde olabilir. Sürekli hasta olursanız ve bir şeyleri saklayamazsanız, doktorunuza danışın.

Çok yorgun hissediyorum

Özellikle ilk 12 hafta boyunca gebelik sırasında yorgun, hatta bitkin hissetmek yaygındır. Bu zamanda vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler sizi yorgun, mide bulandırıcı, duygusal ve üzgün hissettiriyor.

Göğüslerindeki değişiklikler

Göğüsleriniz tıpkı döneminizden önce yapabildikleri gibi büyür ve ihale hissediyor olabilir. Ayrıca sızlarlar. Damarlar daha görünür olabilir ve meme uçları kararabilir ve öne çıkabilir.

Daha sık idrara çıkma

Geceleri de dahil olmak üzere, idrarınızı her zamankinden daha sık geçirme ihtiyacını hissedebilirsiniz.

Fark edebileceğiniz diğer gebelik bulguları:

 • kabızlık
 • Herhangi bir ağrı ya da tahriş olmadan artmış vajinal akıntı
 • Birçok kadın metalik olarak tarif ettiği ağzınızda garip bir tat
 •  yeni gıdalara özlem
 • çay, kahve veya yağlı yiyecek gibi daha önce keyif aldığınız belirli yiyecek veya içeceklere olan ilgisini kaybetmek
 • tütün ilgisini kaybetmek
 • Her zamankinden daha hassas bir koklama hissi, örneğin yiyecek veya yemek kokusu.

Hamile miyim

Hamile kalacağınızı düşündüğünüz anda, olup olmadığını öğrenmek için kontrol etmelisiniz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin birkaç yolu vardır:

 • kan testi yapabilirsin
 • idrarınızı evde bir evde hamilelik testiyle test edebilirsiniz.
 • İdrarınızı doktorunuz tarafından test ettirip, bunu muayene ile onaylayabilirsiniz.

Hamilelik onaylandıktan sonra hamileliğiniz ve doğumunuz boyunca istediğiniz bakımın türü hakkında düşünmeye başlamalısınız. İşgücünüzdeyseniz işte  ve doğum izninizle ilgili haklarınızı öğrenmenin vakti  gelmiş demektir.

Kan testi

Kan testi, gebeliğin en erken safhasında bile güvenilir bir sonuç verecektir. Doktorunuz kandaki gebelik hormonunu, insan koryonik gonadotropinini (hCG) kontrol edecek olan kan testini emredecektir. Dönemi kaçırdıysanız, bu testi yapabilirsiniz.

İdrar tahlili

Yerel eczanenizden gebelik idrar test kitleri satın alabilirsiniz. En doğru sonucu elde etmek için testteki talimatları çok titiz bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Eğer doğurganlık uyuşturucu alıyorsanız ya da daha yaşlı bir kadınsanız, yanlış sonuçlar alabilirsiniz. İlk önce kaçırdığınız süreden sonra testi yaparsanız ve sonuç negatif ise (hamilenseniz diyor), daha güvenilir sonuçlar alındıktan sonra testi iki hafta sonra tekrar yapmak isteyebilirsiniz. Birçok ev hamileliği test kitleri bu nedenle iki test içerir.

Ayrıca bir hastane kliniğinde, doktorunuz tarafından ya da aile planlaması kliniklerinde yapılan idrar tetkiklerine sahip olabilirsiniz.

Iç sınav

Gebelik için en doğru test, kan veya idrar örnekleri yoluyla gebelik sırasında ortaya çıkan hormonların test edilmesidir. Cevapsız döneminizden en az iki hafta sonra doktorunuz size rahim ve servikste (rahiminizin en düşük kısmında) değişiklik olup olmadığını kontrol etmek için sizi inceleyebilir. Hamileyken, doktorunuz rahim ağzınızın rengini değiştirdiğini ve daha yumuşak olduğunu söyleyebilir. Hamileliğinizin ilk birkaç haftasında uterusunuz zaten daha da büyüyor. Çoğu doktor, hamileliğinizi doğrulamak için hala kan veya idrar testi yapmalıdır.

Bebek doğum tarihi

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde doktorunuz ya da ebe, bebeğinizin vuku bulması halinde (“tahmini tahliye tarihi” ya da EDC) size yardımcı olacaktır. Bu, son döneminizin başlangıcına 40 hafta ekleyerek yapılır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Anemi başlıklı makalemizde anemi, Hamilelik ve kırmızı kan hücreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Erken Gebelik Belirtileri Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Idrar tahlilindede cikiyor ama en onemlisi kan tahlili

 2. Hülya akçay dedi ki:

  Bu asamalar ne heyecanli geciyor

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Göğüslerde değişiklik ve sık idrara çıkma nedeni ile kendimden şüphelendim ve idrar testi yaptım yine de kan tahlili ile kesin sonuç almak gerekir

 4. Dilek Şimşek dedi ki:

  Hamilelik bebek bunlar harika şeyler . Erken öğrenmenin yolu da bu unsurlardır. Ama herkeste mide bulantısı olmayabilir

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çocukluk Fobileri nelerdir?

Çocuklarda kaygılar ve korkular devam ettiğinde sorunlar ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun büyüyeceğini umduğunuz kadar, bazen de tersi oluşur ve kaygı daha da...

Kapat