Doğurganlık diyetleri işe yarar mı?

Doğurganlık diyetleri işe yarar mı?
29 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 216 kez okundu.

Araştırmalar, kadının yaklaşık yüzde 10’unun infertilite ile mücadele ettiğini gösteriyor . Birçoğu bebek sahibi olmalarına yardımcı olmak için bilimlere yönelirken, bazı araştırmacılar diyetinizi değiştirmenin ve belirli gıdaları, yani tahılları, sağlıklı yağları, proteini ve hatta dondurmanın kase kutusunu yemenin gururlanma şansınızı artıracağına inanıyor.

Harvard araştırmacıları Jorge E. Chavarro, MD ve Walter C. Willett, MD, 18.000’den fazla kadının sekiz yıllık bir çalışmasından elde edilen  Fertilite Diyeti” de böyle bir plan geliştirdiler . Belli gıdaları yemenin ve diğerlerini ortadan kaldırmanın , yumurtlamayı ve doğurganlığı geliştirebileceğini ve gebelik için sağlıklı bir başlangıç ​​yapabileceğini keşfettiler . Önerilerin bazıları şunları içerir: 

  1. Trans yağlardan kaçının. Bu yağ tipinin vücuttaki iltihaplanmayı arttırdığı gösterilmiştir.
  2. Daha fazla doymamış bitkisel yağ kullanın. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar, doğurganlık için iyi olan iki faktör olan insüline ve soğuk iltihabına karşı vücudun duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olur.
  3. Sebze proteinine dön. Bir porsiyon eti her gün fasulye, bezelye, soya fasülyesi veya tofu veya fındık ile değiştirirseniz bereketi artırabilirsiniz.
  4. Yavaş karbonhidrat seçin. Bütün tahıllar, sebzeler, bütün meyveler ve fasulye gibi lif bakımından zengin yavaş sindirilmiş karbonhidratları seçmek kan şekeri ve insülin seviyelerini kontrol ederek doğurganlığı artırabilir.
  5. Sütünü hazırla. Yağsız süt, infertiliteyi desteklediği görülüyor.
  6. Bitkilerden bol miktarda demir alın.  Tahıllar, tam tohum tahıllar, ıspanak, fasulye, kabak, domates ve pancar dahil olmak üzere bitkilerden ekstra demir, doğurganlığı artırdığı görülüyor.
  7. Kafein alımını azaltın. Uzmanlar, günde beş fincandan fazla kahve içmenin -örneğin yaklaşık 500 miligram kafeine eşdeğer- düşük doğurganlık ile ilişkili olduğunu söylüyor. Tüm kafeini bırakamıyorsanız, 200-250 miligram kafein altında kalmaya çalışın.

Ayrıca, Delaware Enstitüsü tarafından Üreme Tekniği için yapılan yeni bir araştırmada, in vitro fertilizasyon sırasında protein bakımından zengin ve karbonhidrat seviyesi düşük bir diyet yiyen kadınların, proteinlerin karbonhidratlara oranının tersi olanlara kıyasla daha yüksek gebelik oranları bulunduğu kanıtlanmıştır.

Araştırmacı Dr. Jeffrey Russell, “Protein, kaliteli embriyolar ve daha iyi yumurta kalitesi için vazgeçilmezdir” dedi. Protein alımları günlük diyetlerinin yüzde 25’ini veya daha fazlasını temsil eden ve karbonhidrat alımı yüzde 40 veya daha düşük olan hastalar, in vitro fertilizasyon geçirirken daha az protein ve daha fazla karbonhidrat yiyenlerin dört kat fazla gebelik oranına sahipti.

Ama gerçekten çalışıyor mu?

Uzmanlar, fallop tüpleri tıkanmış tıkanıklığı, rahim malformasyonları veya tekrarlayan gebelik kayıpları çeken ve hamileliği garanti edemeyen kadınlar gibi fiziksel engellerden dolayı diyet değişikliklerinin infertilite için kullanılmayacağına dikkat çekiyorlar. Ancak daha sağlıklı yemenin dezavantajı yoktur; yan etkileri yoktur ve gebe kalırsanız sağlıklı bir hamilelik için ortam oluşturacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğurganlığınızı Artıracak 8 Formül başlıklı makalemizde doğurganlık ağırlığı, doğurganlık için gıdalar ve doymamış yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Çoğu kadın, gebelik sırasında sağlıklı bir vücut ve yaşam biçiminin yaşamsal olduğunu biliyor ancak ön yargılamanın sağlığının da önemli olabileceğini...

Kapat