Doğumsal (Konjenital) Bozukluk Nedir?

Doğumsal (Konjenital) Bozukluk Nedir?
8 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 2.283 kez okundu.

Çoğu bebek sağlıklı olarak doğar, ancak bir bebek doğumdan beri var olan bir kusura sahip olduğunda buna doğumsal bir bozukluk denir. Konjenital rahatsızlıklar, çevresel faktörlerin kalıtım yoluyla oluşan nedenlerdendir. Ve bir çocuğun sağlığı ve gelişimi üzerindeki etkisi hafiften şiddete kadar değişebilir. Doğuştan bir bozukluğu olan bir çocuk, yaşam boyunca bir sakatlık veya sağlık sorunları yaşayabilir.

Ortak konjenital bozukluklar

Bazı konjenital rahatsızlıklar şunlardır:

 • Yarık dudak ve yarık damak
 • Serebral felç
 • Kırılgan X sendromu
 • Down Sendromu
 • Spina bifida
 • Kistik fibroz
 • Kalp rahatsızlığı

Konjenital rahatsızlıkların test edilmesi

Doğuştan gelen rahatsızlıkların test edilmesi , gebeliğin 10 haftasından itibaren yapılabilir. Birçok anne-baba hamilelik sırasında test yapmayı seçerken, zorunlu değildir ve bazıları da hiç yapmazlar.

Tarama testleri, doğuştan bir rahatsızlığı olmayan bebeği tanımlamak için tasarlanmıştır. Bir tarama testi bebeğinizin doğuştan bir rahatsızlığı olduğuna karar vermiyorsa bir sonraki adım tanı testi yaptırmaktır.

Ultrason taramaları , kan testleri ve bazen idrar testleri gibi tanı testleri, doğuştan bir rahatsızlığı olan bebekleri saptamak ve bu bozukluğun ne olduğunu bulmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, hamilelik süresince tüm konjenital rahatsızlıkların test edilmesi mümkün değildir ve test mükemmel değildir.

Koryonik villüs örneklemesi (CVS)

Koryonik villus örneklemesi veya CVS, genellikle, tarama testleri sonucunda bebeğinizin doğuştan bir rahatsızlığı olabileceğini gösterdiği gebeliklerin 10-13. Haftaları arasında yapılır. CVS, Down sendromu veya diğer genetik koşullardaki bebekleri teşhis etmek için kullanılabilir. Plasentanızdan küçük bir hücre örneği toplamak için bir lokal anestezikten sonra bir iğne kullanmayı içerir ve bunlar test için gönderilir.

Konjenital rahatsızlıkların önlenmesi

Belirli doğuştan bir bozukluğa ilişkin kişisel ya da aile geçmişi varsa, hamile kalmadan önce genetik testlere sahip olabilirsiniz. Ailenizin geçmişi ve bebeğinizin herhangi bir konjenital rahatsızlığı olma ihtimalini tartışmak ve muhtemelen genetik teste tabi tutulmak için düzenleme yapmak için bir genetik danışmanla görüşebilirsiniz.

Konjenital rahatsızlıkları önlemeye çalışmak için yapabileceğiniz diğer şeyler şunları içerir:

 • Üreme yıllarında yeterli miktarda vitamin ve mineral, özellikle de folik asit içeren sağlıklı bir diyet yeme
 • Hamile kalmadan önce folik asit tabletleri alarak ve gebeliğin ilk trimesterinde
 • Alkol , sigara ve diğer ilaçlardan kaçınılması , doğmamış bebeğinize zarar verebilir
 • Kontrol diyabet ve gestasyonel diyabet
 • Böcek öldürücüler veya kurşun gibi çevresel kimyasallara maruz bırakmaktan kaçınma
 • Özellikle de kızamık aşısının yapılması .

Yenidoğan testi ve değerlendirmesi

Bebeğiniz doğduktan sonra, işitme sorunları, kalp rahatsızlıkları, kan, metabolizma ve hormon bozukluklarını kontrol etmek için bir çocuk doktoru ve diğer sağlık uzmanları tarafından hayatın ilk birkaç gününde muayene edilecektir. Buna yeni doğan tarama denir . Bu gibi sorunların erken tespit edilmesi, genellikle daha ciddi fiziksel, entelektüel, görsel veya işitme engelliliklerini engelleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Meme Ucu Çatlakları Ve Kanaması Nasıl Geçer başlıklı makalemizde göğüs ucu çatlakları, göğüs ucu kanamaları ve meme ucu çatlakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Doğumsal (Konjenital) Bozukluk Nedir? Konusuna 61 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bu bilgiler sayesinde hamile anneleri ve gene kalmak isteyen arkadaşları bilgilendirmeniz harika ??

 2. Esra aydın dedi ki:

  Bu bilgiler sayesnide hem anne adaylari hemde yeniden anne olmak isteyen arkadslar bilgilenmis olacak onceden tip bu kadr gelimemisti ultrosn bile yoktu smdi hersey var tebrikler

 3. mehtap dedi ki:

  bu bilgiler sayesinde hem öğrenip hayata daha güzel adımlar atıyoruz.annelik sevgisini daha güzel iafade ediyorlar

 4. Hülya Ergün dedi ki:

  Bu bilgiler sayesinde anne adayları daha çok şey öğreniyor herşey daha güzel herşey için teşekkürler

 5. Kadriye Çoban dedi ki:

  Bu bilgiler sayesinde tüm hamşle anbelerin vede grbe kalnak isteyen anbe adaylarına çok yardımcı olduğunuz için size çok teşekkür ederim bu bilgileri bilmeyen çok anne adayı vede anneler var tekrar çok teşekkür ederim size

 6. Ayşegül dedi ki:

  Verdiniz bilgiller harika çünkü biz acemi anneller icin cok faydali bilgiler paylasiliyor bizde neyi nasil yapacagimizi daha iyi idrak ediyoruz teşekkürler.

 7. Nazan Akbıyık Yüksel dedi ki:

  Bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı için böyle açık ve net anlatılmış bilgiler olması çok hoşuma gitti ? bazen doktorlar bile bu şekilde bilgi verip aydınlatmıyor ön yargılardan kurtulmak böyle bilgilerle mümkün bu bilgilerle biz annelere ve hamile kalmayı düşünen annelere de yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler ???

 8. Gözde dedi ki:

  Verdiginiz bilgiler mükemmel duymadigimiz yada duyup bilmedigimiz herseyi ogreniyoruz sayenizde.

 9. Betül TANER dedi ki:

  sayenizde bilmedigimiz cogu seyi öğreniyoruz. ilk hamileliklerde acemi olupta bilinmedgi icin cok guzel bilgiler veriyorsunuz tesekkurler

 10. Gönül Arslan dedi ki:

  Hamile olduğumu anladığım andan itibaren tüm yeme alışkanlığımı değiştirdim takılabilecek en güzel tat oydu benim için o bana aşk olarak doğmaya karar verdiğinde bende onun için birşeyler yapmalıydım.Hamileliğim süresince sağlığı açısından her test yapıldığında binlerce dua ve korkuyla çıktım doktor karşısına.Herşeyin yolunda gittiğini öğrendikçe coştu içim,şükülerim arttı.Düşündüpüm şeylerden biri de test sonuçları olumsuz annelerdi,insan hayatı ne değerli,ne kadar zahmetle korunması gerekli.Rabbim bu yolda herkesin yardımcısı olsun,sağlıcakla kucağınıza alıp,keyifle büyütün.

 11. Gülşah Özer Evgün dedi ki:

  Hepsi birbirinden harika bilgiler tesekur ederiz bazi bilmediklerimizi sizin sayenizde ogreniyoruz mutluyuz boyle bir sayfa oldugu icin

 12. şenay gülseven dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler içim teşekkür ederiz

 13. Gülfize Karapınar dedi ki:

  Çok güzel faydalı bilgiler teşekkürler

 14. ümmühan arslan dedi ki:

  bilmdigimiz bilgileri burada ayrintili anlattiginiz icin tesekkurler

 15. Tc Gözde Çoker Bişgin dedi ki:

  Hamikelik bir annenin başına gelebilecek en güzel şey. Kaç çocuğunuz olursa olsun yinede her birinde tecrübesizlesiyor insan. Yani bildiklerini unutuyor yada bazen doktorlarımız detaylı anlatmıyor. Bu gibi bilgilerle bize ışık tuttuğunuz için teşekkür ederiz. Benim ikinci gebeliğim doğuma az kaldi ve inşallah Yüce Rabbim gönülden isteyen herkese nasip kısmet etsin. Çünkü onu her kucağınıza alışta Yaradana binlerce şükür ediyorsunuz. ❤❤❤

 16. Rümeysa yilmaz dedi ki:

  Bilmediğimiz bilgileri öğreniyor bildiklerimizi tekrar sizinle tazeliyoruz ıyiki varsın annesihamile ?

 17. Suheyda Berat koca dedi ki:

  Bu bilgiler sayesınde daha çok öğrenıyor ve bilgilenıyoruz teşekkür ederi.

 18. Eylül mira kaya dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler açık ve istenilen çoğu soruların cevabı burada teşekkür ederiz ALLAH
  Razı olsun.

 19. Eylül mira kaya dedi ki:

  Açık ve istenilen cogu soruların cevabı burada teşekkür ederiz allah razı olsun.

 20. Nur aziz özkan dedi ki:

  verdıgınız degerlı bılgıler ıcın tesekurler:)

 21. Nesibe Özkaymak dedi ki:

  Sayenizde hem bilgileniyoruz hemde cevremizde böyle sorunlarla karsilasanlari bilgilendiriyoruz teşekkür ederiz

 22. Gönül Arslan dedi ki:

  Hayatta insanın alabileceği en büyük sorumluluktur çocuk sahibi olmak bu doğrultuda cenin rahime düştüğü an başlar heyecan,korku ve kaygı.Hareket ediyor mu,sağlığı yerinde mi,kime benzeyecek endişesi sarar benliğimizi ama en önemlisi sağlıktır şüphesiz.Evlatlarımız her ne olursa olsun gözümüzün nuru,ömür boyu yüzümüzü güldürecek,şükür üstüne şükür etmemizi sağlayacak kıymetlilerimiz onlar İşte tam da bu yüzden cennet annelerin ayakları altında.

 23. gamze senoglu dedi ki:

  Kesinlikle yapilmasi gereken tesleri yaptirsinlar anneler cok var cevremde zararliymis diye yaptirmayan ama bu bebegin sivisindan alinan ornek tehlikeli deniyor zaten onuda cok risk bulunan ve 30 yas ustu anne adaylarinda yapiyorlarmis tesekkur ediyorum bu guzel bilgiler icin annesihamile.com

 24. Döndü dedi ki:

  Harika bilgiler için çok teşekkür ederim

 25. Gönül Arslan dedi ki:

  9 ay boyunca bir atan kalplerinizin buluştuğu an gelip çatar ve minik mucizenizle karşılaşırsınız.Size sokulduğu an kesilir ağlaması,sonsuz bir huzur kaplar çünkü bedenini,sarıp sarmalanır size keza sizde ona.Ne büyük heyecan ve sabırla beklediniz öyle değil mi?Sağlıkla kavuşmak için bazen endişe ettiniz bazen de dua.Aylık kontroller için gün saydınız,yapılması gerekli birçok testi acaba diyerek günlerce araştırdınız zaten her ne olurda olsun o size gönderilen bir melekti sadece soru işaretlerinin ortadan kalkması gerekliydi hepsi bu.O size katıldıktan sonra da endişeler hep devam etti,her hastane yolu tutulduğunda aman canı acımasın aman o iyi olsun diye dualar ettiniz rutin kontrollerde bile.Endişe ve korku elbette anneliğin olmasa olmazı ancak bu korkuların bir nebze de olsa kenara bırakıp bu şahane serüvenin tadını çıkarmanızı öneririm.

 26. Masal dedi ki:

  Sayenizde öğrendiğimiz değerli bilgiler için size çok teşekkür ediyorum.

 27. Melike Gündüz dedi ki:

  sayenizde bilmedigimiz seyi öğreniyoruz çok teşekkür ederim bu bilgiler için

 28. SERPİL Bircan Mutlu dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten biz anneler ve anne adayları için son derece önemli ve faydalı bilgiler gebelik dönemin de yapılması uyulması gereken neler varsa en ince ayrıntısına kadar çok güzel anlatılmış gerçekten çok teşekkürler

 29. Tuğba duman dedi ki:

  Şahane bilgiler,evlat söz konusu olunca akan sular duruluyor.Severek takip ediyorum siteyi.

 30. Cansu Polat dedi ki:

  Bende hamileyken aklımdan birçok olumsuz şey geçirmiştim,o ruh haliyle herşeyi düşünüyor insan malesef.Evlatlarımız dünyadaki en değerli varlıklarımız,sağlıkları hep yerinde olsun inşallah

 31. Nejla Karakuş dedi ki:

  Hiçbir testin atlanmamalı gerekiyor,erken teşhis tedavi işin çok önemli bir adım.Hastane ve doktor seçimi çok iyi yapılmalı,aklınızda hiçbir soru işareti kalmamalı ki bu 9 ayı rahat geçirip mutluluğu kucaklayabilin.

 32. Nazmiye katar dedi ki:

  Faydali bilgileriniz için teşekkürler …

 33. Sude Türk dedi ki:

  Çok yararlı bilgiler içeriyor bu yazı,her anne maksimum özen gösteriyordur eminim.Rabbim evlatlarımızı tüm kötülüklerden ve hastalıklardan korusun.

 34. Nuriye Çayır dedi ki:

  Şahsi fikrim rahat bir hamilelik geçirmek için bu tarama testlerini gerekli görmüyorum. Tabiki bu her anne ve bebeği için farklı kim nasıl rahat hissediyorsa ve içi rahat edecekse o şekilde bir yol takip etmeli . Doktorunun yönlendirmeside önemli tabiki…

 35. Belinay Nisa tozlu dedi ki:

  Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim her zmn severek takip ediyorum

 36. Büşra kocakülak dedi ki:

  Ewlat candır kandır anne olmak herkese nasip olmuyor Allahım kimsinen kucağını boş bırakmasın evlatlarımızın kıymetini iyi bilelim arayiptal bulamayan o kadar çok aile var ki gözümüzün nurlar rahime düştüğü andan itibaren kendini sevdiren tek varlık sabırla bekleten canı yandığında onunla ağlayan güldüğünde gülen insana anne denir evladin kokusunu tadan onun sıcaklığını bağrında hissettiğinde dünyayi verseler genede deyişmen deyisecek anne yoktur sanırım herkesin evladını allah anasına babasına millete hayırlı bir evlat olması dileğiyle Rabbim evlatlarımızı her türlü kötülükten uzak tutsun ve korusun

 37. Ahmet buse uras ayaz dedi ki:

  Bu bilgiler sayesinde anne adayları daha çok bilgi sahibi oluyor güzel bilgilrr için teşekkür ederiz

 38. Şeyma dedi ki:

  Bu bilgileri anne adayları ve çevresindekilerin okuması ve bilinçlenmesi gerekiyor.annesihamile.com a bu bilgiler içim çok teşekkür ederiz…

 39. Fatıma dedi ki:

  Deneyimsiz annelere değil Sadece 2. 3. Bebeğini kucağına almış yada alacak olan anneler içinde her geçen yıl yeni bilgi ve oluşumlar göz önünde bulundurulmalıdır ve yaptiginiz bu sosyal fayda için çok teşekkür ederiz

 40. Derya dedi ki:

  Testler bu yönden cok önemli bence bebegin daha anne karnindayken yapilan testler bebegin nasil bir saglik sorunuyla karsilasacagini onceden bilip önlem almak hem bebek acisindan hem annenin açısindan cok onemli. Hamilelik boyunca doktor hangi testleri uygun goruyorsa anne adayi yaptirmali bence. Seker yuklemesi ve benzeri testlere anneler razi gelmiyor malesef ama gercekten bunlar onemli

 41. Ayşegül Kum dedi ki:

  Bu bilgiler sayesinde bir çok anne adayları sizden önemli bilgiler öğreniyoruz çok teşekkür ederiz

 42. Servet polat dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz bu bilgiler çevremdeki anne adaylarına tavsiyede bulabiliriz

 43. Fatıma dedi ki:

  Hamilelikte oluşabilecek sorunlarla baş edebilmenin ilk adımı sakinliği muhafaza edip güvenilir kişilere başvurmaktan geçiyor, verdiğiniz bu bilgiler ise ne zaman ne olabileceği ve oluşan durum karşısında daha bilinçli olmayı hedefliyor, kutluyorum sizi .

 44. Dilek topuz belten dedi ki:

  Bu faydali bilgiler için teşekkür ederiz

 45. hülya akçay dedi ki:

  Rabbim tüm annelere bebeklerini sağlıkla bir şekilde kucaklarına almayı nasip etsin. bazı doğumsal farklılıklar sonradan tıbbi olarak düzeltile bilsede bazıları malesef düzeltilemiyor. Rabbim tüm anne ve babalara yavrularına sağlıklı bir şekilde kucaklamayı nasip etsin.

 46. ZEYNEP sezer dedi ki:

  bebek ve anne için harika bilgiler testleri yaptırmak da çok önemli dikkat edilmesi gerek.tekrar anne olmak isteyenler muhakkak okumali bu yazıyı teşekkürler.

 47. ayla okuyucu dedi ki:

  burdaki faydalı bilgiler sayesinde cok şeyler ögreniyorum ögrendimde okumaya devam edecegim daha cok bilgi ögrenecegimi eminim bu bilgiler icin cok teşekkür ederim

 48. Sevda Kacamak dedi ki:

  Insanlari bilgilendiriyorsunuz tesekkurler

 49. Hasret koyuncu dedi ki:

  Biz anneler icin bu bilgiler cok degerli ve kiymetli .Bizlere bu bilgilerle bilinclendirip farkindaligimiza vardirdiginiz icin tesekkurlerr

 50. melike dedi ki:

  verilen bilgılerr çok guzell ve çokk şeyy ögrendımm teşkkürlerr

 51. Sülbiye dedi ki:

  Hic duymadigim bilmedigim bir konuyundu sizin sayenizde ogrendim minnettarim size cok tesekkur ediyorum??

 52. lale çelik dedi ki:

  güzel ve bilgilendirici eğitici yazı.çook teşekkürler.şimdiki hamileler şanslı gerçekten.

 53. lale çelik dedi ki:

  güzel ve bilgilendirici eğitici yazı.çook teşekkürler.şimdiki hamileler şanslı gerçekten.
  evlat sevgisi bişeye benzemiyor.

 54. Sedef dedi ki:

  Beğendim katıldım bekliyorum

 55. Mukaddes DENİZER dedi ki:

  Sorunlu bir gebelik geçirdim ve günlerim perinatoloji polikinliğinde geçti bilgi sahibi olmayan doktorları suçlayıp kabullenemeyen o kadar cok ebeveyn var ki şaşkınlıkla seyrettim hep teşekkürler annesi hamile sitesi bu bilgiler sayenizde ne kadar insana yararlıolucak bi bilseniz

 56. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bu hastaligi duymustum icergini bilmiyordum teşekkürler

 57. Keziban avcu dedi ki:

  Bilgilendirme icin tesekkur ederim

 58. Olcay Açıkgöz dedi ki:

  Bilgiler icin tesekkurler anne adaylarina cok faydali paylasim

 59. Sevgi gül dedi ki:

  Uzun zamandir @annesihamile.com u takipteyim ve gayet guzel bilgiler goruyorum?????????????

 60. Fadime dedi ki:

  Bebek dusunen yeni anne adayları icin mukemmmel bir sayfa cok cok guzel bilgiler var

 61. Candan dedi ki:

  Kızım hamile onada tavsiye etcem sayfanızı teşeklürler güzel bilgileriniz için

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Meme Ucu Çatlakları Ve Kanaması Nasıl Geçer

Bacak ağrısı, çatlamış veya kanayan memeler çok yaygındır. Bazı anneler, emzirmeyi erkenden durdurdıkları için kendileriyle ilgili bir sıkıntı yaşarlar. Yeni bir...

Kapat