Doğum Sırasında K Vitaminin Önemi

Doğum Sırasında K Vitaminin Önemi
6 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 534 kez okundu.

K vitamini kan pıhtılaşmasına yardımcı olur ve ciddi kanamaları önler. Yenidoğanlarda, vitamin K enjeksiyonları, ‘yeni doğanın hemorajik hastalığı’ (HDN) olarak da bilinen, vitamin K eksikliği kanaması (VKDB) olarak adlandırılan şu anda nadir, ancak ölümcül olan kanama bozukluğunu önleyebilir.

Bebeğe, doğumdan sonra hastanede enjeksiyon yapılabilir. Kamu hastanelerinde yapılan enjeksiyonlar kamu tarafından finanse edilir ve ücretsizdir. Özel bir hastanede doğum yapıyorsanız, bir masraf var ise rezervasyonunuzu ne zaman yaptırdığınızdan emin olun.

K vitamini neden bebeğim için önemlidir?

K vitamini pıhtılaşmaya yardımcı olur. Ciddi kanamayı önlemek esastır. Bebekler gebelik sırasında ya da emzirirken annelerinden yeterli miktarda K vitamini almazlar. K vitamini olmadan, ‘vitamin K eksikliği kanama’ (VKDB) adı verilen nadir bir rahatsızlık alma riski altındadırlar. VKDB beynin içine kanamaya neden olabilir ve beyin hasarına hatta ölümle sonuçlanabilir. VKDB, yeni bebeklere ekstra vitamin K vererek engellenebilir. Yaklaşık altı aylıkken kendi arzlarını oluşturmuşlardır.

K vitamini nasıl verilir?

Bebeğe K vitamini vermek için en kolay ve en güvenilir yol enjeksiyon yoluyla verilir. Doğumdan hemen sonra yapılan bir enjeksiyon, bir bebeği aylarca koruyacaktır. K vitamini ağız yoluyla da verilebilir. Birçok ağızdan doz, yeterli koruma sağlamak için gereklidir; çünkü K vitamini, ağızdan verildiğinde emilir ve etki uzun sürmez.

K vitamini ağız yoluyla seçerseniz bebeğinizin üç dozunun olması gerekir:

 • doğumda doz 1
 • doz 2 genellikle 3-5 gün sonra
 • bebek tam emzikliyse dördüncü haftada doz 3. (Temelde formülle beslenen bebekler üçüncü doza ihtiyaç duymazlar.)

Bebeğiniz K vitamini yuttuktan sonra bir saat içinde kusarsa, bebeğin başka bir dozu olması gerekir.

Tüm bebekler K vitamini alabilir mi?

Tüm bebeklerin K vitamini almaları gerekir. Çok küçük veya prematüre bebeklerin daha küçük dozlara ihtiyacı olabilir – doktorunuz bunu size bildirebilir. K vitamini ağız yoluyla bazı bebekler için uygun değildir:

 • Prematüre veya hasta bebekler, enjeksiyonla vitamin verilmelidir. Bunun iki temel nedeni vardır: ihtiyaç duyulan çok küçük dozun ağız yoluyla ölçülmesi zor ve bu bebeklerin beslenme güçlüğü olasılığı da daha yüksektir.
 • K vitamini ağız yoluyla seçilirse, ancak bir doz verildiğinde bebeğiniz iyi durumda değilse, bunun yerine bebeğin enjeksiyona ihtiyacı olabilir.
 • Eğer hamileliğiniz sırasında epilepsi, kan pıhtılaşması veya tüberküloz için ilaç aldıysanız, doktorunuza veya ebenize söylemelisiniz. Bebeğiniz ağız yoluyla K vitamini ememiyor olabilir ve bunun yerine enjeksiyona ihtiyacınız olabilir.

K vitamininin herhangi bir yan etkisi var mı?

30 yıldan fazla bir süredir, Avustralya’daki yeni bebeklere K vitamini veriliyor, sorun yaşamamış gibi görünüyor. Birkaç yıl önce yapılan bir çalışmada, K vitamininin enjeksiyonlarının çocukluk kanseri ile bağlantılı olabileceği öne sürüldü, ancak altı araştırma bu yana kanserle herhangi bir bağlantı bulamadı. Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi bu çalışmaları ve mevcut diğer kanıtları dikkatli bir şekilde inceledi ve enjeksiyon veya ağız yoluyla verilsin K vitamininin çocukluk çağı kanseri ile ilişkili olmadığı sonucuna vardı.

Bebeğimde K vitamini olması gerekiyor mu?

Bu senin seçimin. Bununla birlikte, yeni doğan bebeğinize K vitamini vermek çok ciddi bir hastalığın önlenmesinin basit bir yoludur. Avustralya’daki tıbbi makamlar, tüm bebeklere K vitamini verilmesini şiddetle tavsiye eder. Bu, prematüre veya hasta bebekleri ve ameliyat olan bebekleri ( sünnet de dahil ) içerir. Vitamin K’ya karşı karar veren ebeveynler VKDB’nin herhangi bir semptomu için çok dikkatli izlemeye ihtiyaç duyar.

Ben neye dikkat etmeliyim?

Doktorunuzu veya sağlık görevlinizi her zaman görmelisiniz:

 • bebeğinizde açıklanamayan bir kanama ya da morarma varsa – bebeğinizin K vitamini yoksa bu özellikle önemlidir
 • Bebeğiniz üç haftalıkken sarılık belirtileri görülürse (ciltte sarı renk veya gözlerin beyazlığı).

Karaciğer problemleri olan bebekler, K vitamini içmiş olsa bile, özellikle risk altındadır.

Bebeğim için nasıl vitamini alabilirim?

Hamilelik süresince, doktorunuz ya da ebe bebeğinizin, enjeksiyon yoluyla ya da ağız yoluyla bebeğinizin K vitamini olmasını isteyip istemediğinizi sormalısınız ve bunu sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Doğumdan hemen sonra, bebeğinizin bir vitamin K enjeksiyonu ya da ağız yoluyla ilk dozu olacaktır. Bu bir doktor veya ebe tarafından verilecektir.

K vitamini ağız yoluyla seçtiyseniz:

 • İkinci oral doz, bebeğinizin hastanede yenidoğan tarama testi yaptırdığı veya yerel doktorunuz veya sağlık görevliniz tarafından verildiğinde verilebilir.
 • Bebeğiniz üç ila dört haftalıkken önemli üçüncü oral dozu hatırlamanız gerekir. Yardıma veya tavsiyeye ihtiyacınız olursa doktorunuzla veya sağlık görevlinizle konuşun.

Bebeğinizin K vitamini dozlarının bebeğin kişisel sağlık kaydına kaydedildiğinden emin olun. Bebeğinizde K vitamini yoksa, taburcu olunca sağlık kayıtlarında da belirtildiğinden emin olun.

Bir önceki yazımız olan Mevsimler Doğum Sonrası Depresyonu Etkiler mi? başlıklı makalemizde doğum, doğum sonrası depresyon ve mevsimlik depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Doğum Sırasında K Vitaminin Önemi Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Gerçekten yeni anne adayları için harika bilgilendirme olmuş…

 2. hülya akçay dedi ki:

  hımmm bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bizede yapildi onemli bir vitamin

 4. Dilek Şimşek dedi ki:

  K vitamini bebegime yapıldımi ben bilmiyorum. Benim bebegimin sarılığı 3 ay sürdü bana anne sütü sarılığı dendi. K vitamini yapılmadiysa sarılığı tetiklermi. Bu yüzden mi bu kadar uzun sürdü

 5. Kadriye Çoban dedi ki:

  Bilmiyordum kızımda erken doğum yaptuğımda bu bilgileri bilseydim kızımada K vitamini yaptırırdım.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ölü Doğumun Sebepleri Nelerdir?

Ölü doğum veya yeni doğan bebek ölümüyle bir bebeğin kaybı ebeveynler ve aileler için yıkıcıdır. Keder, şok, üzüntü ve umutsuzluğa neden...

Kapat