Doğum Öncesi Yapılması Gereken Bakım Ve Testler Nelerdir?

Doğum Öncesi Yapılması Gereken Bakım Ve Testler Nelerdir?
28 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 477 kez okundu.

Hamile olduğunuzu ilk öğrenirken, doğum öncesi (gebelik) bakıma başlayabilmeniz için bir an önce ebe veya doktor ile temasa geçin. Bu aynı zamanda tüm sağlık ihtiyaç ve tercihlerinizi dikkate alan bir doğum öncesi sağlık hizmeti aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Doğum öncesi bakım, gebelik süresince sağlık uzmanlarından aldığınız bakımdır. Bu bakım, bir doktor, bir ebe ve genellikle gebelik ve doğum konusunda uzmanlaşmış bir doktora (bir doğum uzmanı) yer verebilecek bir ekip tarafından sağlanabilir. Bakımı yapan kişi nerede yaşadığınıza bağlı olabilir, örneğin bazı kırsal alanlarda doğum da dahil olmak üzere tüm bakım doktor tarafından sağlanır.

Doktorunuz ya da ebe size ve bebeğinize iyi baktığınızı kontrol eder, sağlıklı bir hamilelik yaşamanıza ( sağlıklı beslenme ve egzersiz önerileri) yardımcı olabilmeniz için yararlı bilgiler verir ve olabilecek tüm soruları cevaplar. Emzirme eğitim sınıfları da dahil olmak üzere antenatal dersler de verilebilir .

Doğum öncesi bakıma başlama

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda doktorunuzla randevu alabilirsiniz. Bu ziyarette siz ve doktorunuz hangi bakımı istiyorsunuz ve ne zaman ve nerede bir sonraki ziyaretinizde olacaklarını tartışabilir. Bir kamu hastanesinde doğum yapmayı seçebilirsiniz ; bu, büyük olasılıkla hastanede veya toplulukta bir ebe veya doktor ile antenatal atamalar yapacağınız anlamına gelir. Bakımı doktorunuzla paylaşmayı seçebilirsiniz.

Bir doğum merkezinde doğum yapmayı planlıyorsanız , randevular muhtemelen doğum merkezinde bir ebe ile birlikte olacaktır. Özel bir hastanede doğum yapmayı düşünüyorsanız muhtemelen kendi özel odalarında bir kadın doğum uzmanı görürsünüz.

İlk ziyaretinizde size şu konularda bilgi verilecektir:

 • folik asit ve D vitamini takviyeleri
 • beslenme, diyet ve gıda hijyeni
 • sigara içmek , eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı ve içki içme alkolü gibi bebeğinizin sağlığını veya sağlığını etkileyebilecek yaşam tarzı faktörleri
 • doğum öncesi tarama testleri .

Bir üyeyi mümkün olan en kısa sürede takımında görmek en iyisidir. Özel sağlık ihtiyaçlarınız varsa, daha fazla doğum öncesi ziyarete ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz ya da ebe size, özürlü olup olmadığınızı, yani doğum öncesi atamalarınız ya da doğum eyleminiz için özel şartlarınız olduğunu bildirir.

Genellikle bir doktor tarafından gebelik onaylandıktan sonra hastaneye başvurmanız önerilir. Bebeklerini bir kamu hastanesinde veya doğum merkezinde ikamet etmeyi tercih eden kadınların çoğu ilk doğum öncesi ziyaretlerini 10 ve 16 hafta arasında yapıyor ancak gebelik onaylandıktan sonra doktorunuzu görmeniz önemlidir. Daha önce bir gebelik değerlendirildiği için anne ve bebek için en iyisidir. Bu, özellikle ilk hamileliğiniz veya diğer sağlık koşullarınız varsa doğrudur.

İlk doğum öncesi ziyaretinizde ne olacak?

En az 10 ila 16 haftalık hamile kaldığınızda ilk doğum öncesi ziyaretiniz (veya rezervasyon ziyaretiniz) olmalıdır. Bu, 2 saate kadar sürebilir ve bir hastanede veya toplulukta, örneğin bir sağlık merkezinde, bir doktorun ameliyatında veya evde bir klinikte yer alabilir.

Ebe veya doktor size bir resim oluşturmak ve hamilelik soruları soracaktır. Bu, ihtiyaç duyduğunuz desteği aldığınızdan ve herhangi bir riskin erken tespit edildiğinden emin olmak içindir.

Ebe veya doktorunuza aşağıdaki durumlarda bildirmeniz önemlidir:

 • Bir önceki gebelik veya doğumda preeklampsi veya erken doğum gibi komplikasyonlar veya enfeksiyonlar yaşadınız mı?
 • Diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik bir hastalığa yakalandınız mı?
 • Başka herhangi bir durum için ilaç kullanıyormusunuz veya bir eczane veya başka bir uygulayıcıdan karşı terapilere düzenli olarak geçiyormusunuz?
 • Siz veya ailenizdeki herhangi birisi spina bifida gibi daha önce bir anormalliği olan bir bebeğiniz oldu mu?
 • Orak hücre veya kistik fibroz gibi kalıtsal bir hastalık hikayesi var mı?

Rezervasyonunuz, savunmasız bir haldeyseniz veya ekstra desteğe ihtiyacınız varsa ebenizi veya doktorunuzu bilgilendirmek için bir fırsattır. Bu, evde yapılan istismar veya şiddet veya cinsel taciz yüzünden olabilir.

Bazı testler yapılacaktır (hamilelik sırasında veya doğumdan sonra sorunlara neden olabilecek şeyleri kontrol etmek için). Bu testleri sizinle tartışılacak ve onlara sahip olup olmamanızı seçebilirsiniz. Zaten bir genel sağlık kontrolünüz yoksa, ebe veya doktorunuz şunları tavsiye edebilir:

 • Kalp, akciğerleriniz ve tansiyonunuzun iyi olduğundan emin olmak için yapılan bir kontrol
 • Böbreklerinizin sağlıklı olduğundan ve enfeksiyon belirtileri olup olmadığından emin olmak için bir idrar testi
 • Bir kan testi , anemi , hepatit gibi enfeksiyonlar gibi durumları kontrol etmek için , özellikle hangi Rh pozitif veya Rh negatifse , hangi kan grubunda olduğunuzu görme.
 • Bir Pap smear testi
 • Göğüs kontrolü
 • Hamilelik tarihlerini ve fetüsün genel refahını onaylamak için bir ultrason taraması

Daha sonraki ziyaretler

Yaklaşık 24 hafta boyunca, antenatal atamalarınız genellikle daha sık olur. Bununla birlikte, gebeliğiniz komplike değilse ve sağlıklıysanız, sıklıkla daha yakından izlenmesi gereken biri gibi görünmeyebilirsiniz.

Daha sonraki ziyaretler genellikle oldukça kısadır. Ebe ya da doktorunuz:

 • İdrarınızı ve tansiyonunuzu kontrol etmesi.
 • Bebeğinizin pozisyonunu kontrol etmek için karnınızı (karın) hissetmeniz.
 • Bebeğinizin büyümesini kontrol etmek için rahiminizi (rahim) ölçümü.
 • Bebeğinizin kalp atışını dinlemek isterseniz onları dinleyin.

Ayrıca, sizi endişelendiren her şey hakkında soru sorabilir veya konuşabilirsiniz. Duygularınız hakkında konuşmak, antenatal muayene ve muayene kadar önemlidir.

Artık tüm hamile kadınların üçüncü trimesterlerinde (ideal olarak 28 haftada )  boğmaca aşılaması yapılması önerilir. Annenin kan dolaşımından geçen antikorların bir kombinasyonu ve annenin hastalığa yakalanma riskinin azalması, bunu aşı uygulamak için ideal bir zaman yapar. Çoğu devlet şimdi boğmaca aşılarını ücretsiz olarak sunuyor. Bir randevu almak için doktorunuzla veya doğum öncesi bakım sağlayıcınızla konuşın.

Sorulabilecek sorular

Doğum öncesi bakımınız boyunca ebe veya doktorunuz hakkında bilgi isteyebilir:

 • Son adet tarihiniz
 • Sağlık durumu
 • Önceki hastalıklar ve işlemler
 • Herhangi bir önceki gebelik ve düşükler
 • Etnik kökene sahip olduğunuzu, bebeğinizin belirli kalıtsal koşullar açısından risk altında olup olmadığını veya ailenizin ikiz öyküsü olup olmadığı gibi diğer ilgili faktörleri öğrenin
 • İşiniz veya eşinizin mesleği ve koşullarınızın hamileliğinizi etkileyip etkileyemeyeceğini görmek için yaşadığınız ne tür bir konaklama
 • Nasıl hissettiğinizi ve üzgün hissettiğinizi.

Sigara içip içmediğiniz veya diğer ilaçları kullanıp kullanmadığı sorulabilir. Bu sizi yargılamak için değil, çünkü doktorunuz veya ebeleriniz ne kadar çok bilgiye sahip olursa, sizi daha iyi destekleyebilir, sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için bakım yapabilirler.

İstediğiniz bu soruların herhangi birine cevap verip vermediğiniz sorulursa size kalırsa, söyledikleriniz kendinize güvence altına alınacaktır. Bilgiler, yalnızca sizinle birlikte çalışmanın bir parçası olarak tanımlanması gereken herhangi bir sağlık görevlisine izin verilerek verilecektir.

Son adet tarihiniz

Düzenli adet döngüsü varsa ve son periyodunun başladığını biliyorsan, bebeğinizin zamanı geldiğinde bunu düzeltmek için kullanılabilir. Son tarihiniz , adet döneminin ilk gününe 40 hafta (280 gün) ekleyerek hesaplanır. Ultrason taraması, bebeğinizin doğumunda size daha doğru bir tarih verecektir.

Doğum öncesi sınıflar

Birçok kadın ve ortakları hamilelik ve doğum hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yeni bir bebeğin ebeveyni ile ilgili doğum öncesi derslerine katılmayı sever. Ayrıca, sana soru sorma ve hamilelik ve ebeveynlik hakkındaki duygularını tartışma şansını da verebilirler. Doğum öncesi eğitim de diğer velileri karşılamak için iyi bir yoldur.

Bir ücret ödemeniz istenebilir. Bulunduğunuz bölgede mevcut doğum öncesi eğitimi hakkında ebe veya doktorunuza danışın ve çok popüler olma eğilimindeyken doğum öncesi eğitim programlarınızı erken kitap etmeye çalışın.

Doğum öncesi sınıfları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bir önceki yazımız olan Düşük Riski Ve Belirtileri başlıklı makalemizde düşük belirtileri nelerdir, düşük nedir ve gebelik hamilelik düşük hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Doğum Öncesi Yapılması Gereken Bakım Ve Testler Nelerdir? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ayy ben kan aldirdim kollarim cok kotu olmustu ?

 2. hülya akçay dedi ki:

  her gebelikte öğrenildiği an takip önemli. ilk aşamadan itibaren eksiklikler aşılar iyi takip edilmesi gerekir. artık aile hekimliği sistemide var bu yönden çok iyi yapılması gerekenleri aile hekimi özellikle takip edip yönlendiriyor

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adayları için açıklayıcı bir makale olmuş

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte (Gebelikte) Kot Pantolonu Giymek Zararlı mı?

Birçok kadın gebe olduklarında kot giymeyi bırakmaları gerektiğini düşünüyor. Ve eğer kot pantolonunu sevenlerden biri iseniz, bu biraz şok olabilir. Ama umutsuzluğa...

Kapat