Doğum Lekeleri

Doğum Lekeleri
9 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 311 kez okundu.

Doğum işaretleri deride görülebilen renkli işaretlerdir. Genellikle doğumda bulunurlar veya kısa süre sonra gelişirler.

Birkaç farklı doğum lekesi türü vardır ve bunların bazıları çok yaygındır.

iki temel doğum izi türü deride veya altında anormal kan damarlarının neden olduğu vasküler doğum lekeleri (genellikle kırmızı, pembe veya mor) ve pigment hücrelerinin kümelenmesinin neden olduğu pigmentli doğum lekeleri (genellikle kahverengi )dır.

Vasküler doğum lekeleri genellikle baş ve boyun bölgesinde, çoğunlukla yüzünde görülür. Bununla birlikte, her iki doğum lekesi türü de vücudun herhangi bir yerinde görünebilir.

Yüzeydeki kan damarları etkileniyorsa, bir vasküler doğum izi kırmızı, mor veya pembe görünür. Etkilenen damarlar derinse doğum lekesi mavi renkte görünür.

Pigmente doğum lekeleri tan veya kahverengi ten işaretidir.

Vasküler doğum lekeleri

Vasküler doğum lekelerinin en yaygın tiplerinden bazıları aşağıda tanımlanmıştır.

 • Somon yaması (leke markası) – doğumda bir bebeğin göz kapaklarını, boynunu veya alnında görünebilen kırmızı veya pembe yassı yamalar. Bunlar vasküler doğum lekesinin en yaygın türüdür ve tüm bebeklerin yaklaşık yarısında görülürler. Birçoğu birkaç ay içinde kaybolur ancak alnındaki somon yamaları kaybolmak dört yıla kadar sürebilir. Boyun sırtındaki yamalar çoğu zaman son kalır. Bir bebek ağlarken genellikle daha belirgindirler.
 • İnfantil hemanjiomu – ciltte genellikle kırmızı olan ve vücudun herhangi bir yerinde görülebilecek dereceli bir işaret. Bunlara “çilek işaretleri” denir. Bazen deride daha derinler, bu durumda cilt mavimsi veya mor görünebilir. Hemanjiyomlar da özellikle kızlarda görülür ve bebeklerin% 2-4’ünü 6 haftalık yaşta etkiler. İlk altı ay boyunca hızla büyürler ancak sonunda yedi yaşına kadar küçülürler ve kaybolurlar. Hızla büyüyen ve görüş veya beslenme yoluna giren çok hantal hemanjiyomlar tedaviye ihtiyaç duyabilir.
 • Port şarap lekesi – 1000 yeni doğan bebeğin yaklaşık 3’ünü etkileyen kırmızı veya mor düz izler. Çapı birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilirler. Port şarap lekeleri genellikle vücudun bir tarafından oluşur ve genellikle yüz, göğüs ve sırtta görünürler, ancak her yerde görünebilirler. Port şarap lekeleri hormonlara karşı hassas olma eğilimindedir ve ergenlik, gebelik ve menopozda daha belirgin hale gelebilir. Çoğu kalıcıdır ve zaman içinde renkte derinleşebilir.

Pigmentli doğum lekeleri

Pigmentli doğum lekelerinin en yaygın tiplerinden bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

 • Café-au-lait lekeleri – kahve rengi cilt yamaları. Birçok çocuğa bir veya iki tane verilir, ancak çocuğun beş yaşına gelindiğinde altıdan fazla gelişmesi durumunda doktorunuza danışın, çünkü bu, nörofibromatozun bir işareti olabilir.
 • Moğol lekeleri – doğum esnasında mavi-gri veya çürük görünümlü doğum lekeleri. Koyu tenli insanlarda daha sık rastlanırlar ve genellikle sırt üstü veya kalça kısımlarında görülür, ancak vücudun veya ekstremitenin başka yerlerinde de görülebilirler. Aylarca yıl sürebilir, ancak genellikle dört yaşına kadar kaybolurlar. Tamamen zararsızdırlar ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Çürük için yanlış olabilirler.
 • Konjenital melanositik nevus (CMN) – ‘doğuştan ben’ olarak da bilinir. Bunlar doğumda nispeten geniş kahverengi veya siyah benlerdir. Bunlar oldukça yaygındır ve derideki pigment hücrelerinin aşırı büyümesinden kaynaklanmaktadır. Çoğu CMN, ergenlik sırasında kararabilir veya engebeli veya kıllı olabilmesine rağmen zamanla orantılı olarak daha küçük ve daha az belirgin hale gelir. Boyları 1.5 cm’den az çaptan 20 cm’den fazla olabilir. CMN’nin deri kanseri haline gelme riski düşüktür, ancak bu risk CMN’nin boyutuyla artmaktadır.

Doğum işaretlerine ne sebep olur?

Doğum işaretlerinin tam olarak neden oluştuğu tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genellikle kalıtsal değildir. Vasküler doğum izlerine ciltte veya derinin altında anormal kan damarları, pigmentli doğum izlerine pigment hücrelerinin kümeleri neden olur.

Portakal şarap lekelerinin oluştuğu düşünülmektedir, çünkü kılcal damarların genişlemesini veya daralmasını kontrol eden sinirler (minik kan damarları) düzgün çalışmaz veya yeterince işlev görmemektedir. Bu, o bölgede kalıcı olarak kırmızı veya mor renkte kanlar yapan deride sürekli olarak verilen kan anlamına gelir.

Port şarap lekeleri bazen Sturge-Weber sendromu ve Klippel-Trenaunay sendromu gibi diğer koşullarla ilişkilidir.

Doğum lekeleri için tedavi gerekiyor mu?

Çoğu doğum lekesi zararsızdır ve bazı insanlar tıbbi nedenlerden ötürü tedavi edilmeleri gerekmese de bazı insanlar kozmetik nedenlerle tedavi ister. Bazı marka doğum lekesi zamanla soldururken, portalı şarap lekeleri gibi diğer türler tedavi edilmezse kalıcı olur. Bazı durumlarda, doğum lekesi tıbbi nedenlerden ötürü tedavi edilmelidir, örneğin bir hemanjiyum hava yollarını tıkarsa, görmeyi etkiliyor veya ülserleşmişse.

Portatif şarap lekeleri için mevcut en iyi tedavi lazer tedavisidir. Üstteki cildi incitmeden doğum lekesini oluşturan kan damarlarını yok eder. Birçok tedavi seansı genellikle gereklidir ve her zaman başarılı değildir.

Bir önceki yazımız olan hiperaktif bozukluğu olan bir çocuğun bakımı başlıklı makalemizde dehb nedir, dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Doğum Lekeleri Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim alnimda vardi gecti ama iz var daha

 2. hülya akçay dedi ki:

  🙂 kızımda var kendiliğinden iyileşirse sorun yok ama kaybolmazsa kozmetik ürün olsun sildirme olsun yaptırmayı düşünmem kızıma yakışıyor ben seviyorum

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Benimde oglumun ensesinde gul var kirmizi ileriki yaslarda gecermi bilmiyorum…ama sorun olmaz diye dusunuyorum

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Anemi

Hamilelik sırasında, bazı kadınlar anemik hale gelir, bu da vücutlarında çok az kırmızı kan hücresi bulunduğudur. Bu genellikle anne veya bebeğe...

Kapat