Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir
26 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 428 kez okundu.

Çölyak Hastalığı Bazı insanlar tahıllarda gluten adı verilen bir proteine ​​duyarlıdır. Ne zaman yerseniz, gluten bağırsağın üst kısmının astarında değişikliklere neden olur ve gıdanın besinlerini emme yeteneğini zayıflar. Bu nedenle durum bazen glutene duyarlı enteropati (bağırsak hasarı) olarak adlandırılır . Yıllarca bu durum çocuklarda tanınmış ve çölyak hastalığı olarak adlandırılmıştır, ancak her yaştan kendini gösterebilir.

Çölyak Nasıl Sıklıktadır?

Çölyak Hastalığı nispeten yaygındır ve binlerce kişiyi etkilemektedir. Etkilenen kişinin aile üyeleri arasında sıklığı artar. Durum ayrıca, özellikle kuzey Hindistan’dan gelen yurt dışı insanlar arasında da görülür. Gluten duyarlılığının sıklığı, diğer bazı bozuklukları olan insanlarda, özellikle diyabetli olanlarda insüline ihtiyaç duyan kişiler arasında beklenenden daha yüksektir. Özellikle, kadınların tüm vakaların % 70’ini oluşturan daha yüksek risk altında olduğu görülüyor.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

Çocukluk çağında, bu  durum en sık 9 ay ile 3 yaş arasında diyet içine tahıllar girdikten sonra ortaya çıkmaktadır. Çocuk  kilo alamaz, iştah kaybeder ve dışkı normalden daha yumuşak, daha solgun, daha büyük ve daha sık olur. Karın şişmiş görünebilir ve ince, disket kaslarla kontrast oluşturabilir. Kusma, ishal veya kabızlık meydana gelebilir.

Daha yukarı yaşlarda, çölyak hastalığı olan insanlar, bir veya daha fazla besin eksikliği ile eğilim gösterirler çünkü bunlar düzgün bir şekilde absorbe edilmezler. Çocukluk ya da ergenlik döneminde boy kısalık olabilir ve yetişkinlerde kilo kaybı olabilir. Yorgunluk ve sinirlilik yaygın. Kan içinde normal kırmızı pigment eksikliği (anemi) nedeniyle cilt ve dil soluk görünebilir. Bozukluk, ağrı veya kırılma sorumluluğu gibi kemik sorunları olabilir. Besinler tam olarak emilmediğinden hacimli soluk dışkıların geçişi ile bağırsak frekansı artabilir ve karın ağrısı ve / veya distansiyon ile ilişkili olabilir. Bununla birlikte, birçok hasta bağırsak rahatsızlığı yaşamaz ve kabız olabilir.

Gluten hassasiyetine sahip birçok insanın semptomları az veya hiç olmaması muhtemeldir ve yakın bir akrabanın bulunduğu keşfedilmediği veya beklenmedik kan testi sonucu daha ileri araştırmalara neden olmadığı sürece bu durum fark edilmeden kalır.

Çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir?

Gluten, kendisine duyarlı bir kişinin bağırsak astarıyla temasa girdiğinde, mikroskop altında saptanabilen değişiklikler meydana gelir. Karakteristik değişim, bir halıda havaya benzeyen “villi” olarak adlandırılan projeksiyonların düzleştirilmesine karşın, birkaç insanda sadece yüzey tabakasında bir değişiklik olabilir.

En önemli test, ince bağırsak yüzeyinden biyopsi olarak bilinen küçük bir keskiyi incelemektir.

Esnek bir teleskop (endoskop) ağız yoluyla mideye ve üst bağırsağa aktarılır, böylece astar incelenebilir ve bir biyopsi alınır.

Bu işlem yalnızca birkaç dakika alır ve daha önceden hafif bir sakinleştirici vererek daha kolay ve daha az rahatsız edilir. Alternatif olarak, dar bir borunun ucundaki özel bir kapsülü yutarak biyopsi elde edilebilir.

Biyopsi anormal ise, bağırsak yüzeyinin normale dönüp dönmediğini kontrol etmek için bir süre sonra ikinci bir test önerilebilir.

Daha önceki bir teşhis konusundan şüphelendiğinde veya biyopside meydana gelen değişiklikler belirsiz olduğunda, bir kişi bir süre gluteni kasıtlı olarak aldıktan sonra başka bir biyopsi önerilebilir.

Kan testleri, vücudun gluten reaksiyonunu (antikorları) tespit etmede veya bağırsak hasarının bir göstergesi olarak yararlıdır. Diğer kan testleri, B12 eksikliği, folik asit gibi vitaminler veya kalsiyum gibi mineraller olduğunu gösterir. Kalıtsal yatkınlık bir kan testi ile de önerilebilir. Bu tür kan testleri akrabaları taramak veya gluten duyarlılığının semptomların veya besin eksikliğinin sebebi olabileceğini önermek için yararlıdır. Bu testler tanı koymaz, ancak bir biyopsi testinin uygunluğunu gösterir.

Tedaviye rağmen karın belirtileri zahmetli veya gelişirse, tatsız bir beyaz sıvıyı yutmayı içeren bağırsak röntgen filmi önerilebilir.

Gıdalardan gluten kaçınılması halinde bağırsağın anormalliği iyileşir veya kaybolur. Bu, buğday, çavdar veya arpa içeren tüm gıdaları hariç tutmak demektir. Yulafın da kaçınılması gerekip gerekmediğine dair bir tartışma var. Günümüzde çoğu yetkili, bazı markalarda gluten içerebileceğinden yulafın glutensiz bir diyetten atılmasını tavsiye etmektedir. Ekmek, bisküvi, kek, hamur işleri, kahvaltılık tahıllar, makarna, bira ve çoğu çorba, sos ve pudingte bulunduğundan gluteni yiyecek ve içecekten çıkarmak zordur.

Gluten‘in bağırsakta potansiyel olarak zararlı etkisi ömür boyu sürer ve bu nedenle diyet hayat tarzında kalıcı bir değişim olarak takip edilmelidir.

Diyet yapmaya başladıklarında, kendilerini tedavi gördüklerine inandıklarında, kendilerini çok daha iyi hissediyorlar; bu özellikle bebekken tanı konan gençler için geçerlidir. Tanı, kesin olarak başlanması için kurulması ve tercihen, ikinci bir bağırsak biyopsisinde diyet süresinin haftalık veya aylarca devam etmesinin ardından iyileşme kaydedilmesi ile teyit edilmesi şarttır. Ancak orijinal testler hakkında şüphe varsa, gluten tekrar biyopsi testinin ön hazırlığı olarak alınmalıdır.

Ne Tür Sorunlar Meydana Gelir

Tedavi edilmeyen gluten duyarlığına sahip kadınlar, gluteni diyetten çekerek restore edilen infertiliteyi tecrübe edebilir. Gebelik öncesi ve sırasında, gluten duyarlı kadınlar, tüm kadınlar için tavsiye edildiği gibi, folik asit ilavesi için özellikle dikkatli olmalıdır.

Kemiklerin inceltilmesi (osteoporoz), genel popülasyona kıyasla, coeliaclar arasında daha yaygın olabilir.

Bu koşulu taşıyan birkaç kişi gluteni dışa vurmaya normal tepki göstermez ve özel tavsiyeler gerekebilir. Bağırsağın daralması da dahil olmak üzere her zamankinden daha ciddi hasar, hatta kanserin özel bir formunun gelişmesi nadiren ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar çok nadirdir, özellikle durum iyi tedavi edilmişse

Hangi Yardım Var?

Sıkı bir glutensiz diyet tutmak belirlenmeye ihtiyaç duyar. Aile içindeki yemek düzenlemelerini etkiler. Restoranda ve arkadaşlarıyla zor yemek yiyor. Dertleyiciler, özellikle ergenler, diğer insanlardan farklı hissetmekte ve sosyal yaşamlarını kısıtlamaktadır.

Bu nedenle, mevcut tüm yardımlardan faydalanmak önemlidir ve bir diyetisyene daima danışılmalıdır.  glutensiz diyetler konusunda glutensiz gıdalar ve bilgilerin yukarı tarihli listeleri sunan Çölyak Hastalığı olan kişiler için ulusal hasta kendi kendine yardım grubu sunan destek ve teşvik olduğunu.

Sonuç

Gluten duyarlılığı tüm gıdalardan gluten kaçınarak iyileştirilebilir. Bu tedavinin sonuçları mükemmel ancak elverişsiz. Diyette geçici ya da ara sıra kesilme olasılığı düşüktür, ancak bu durumdaki herkesin, gluteni ömür boyu diyetlerinden çıkarması önerilmelidir. Eğer öyleyse, başka sorunları olmamalı, ancak yaşam biçimlerine yapılan bu değişikliği yapmaya can atmak için yardıma ve teşvike ihtiyaç duyacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Depresyona Sokan Nedenler başlıklı makalemizde depresyon belirtileri, depresyon nedenler ve depresyona sokan nedenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Kotu bir hastalik tedavi olmak sart

 2. hülya akçay dedi ki:

  bu hastalıkta özellikle cocuklarda çok dikkat etmek gerekiyor. erken tanı ile alınacak önlem ve diyetle birlikte zarar en aza indirilebilir. bu kadar deferruatlı olarak bilmiyordum emeğinize sağlık.

 3. Keziban avcu dedi ki:

  Zor bi hastalik Alkah yardimcilari olsun

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  İlk defa duydum Bu hastalığı makalenizi okuyarak bilgi sahibi olduk

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelik Yogası Nedir Ne Zaman Başlanmalıdır?

Hamile olduğunuza göre, taze gözlerle vücudunuza bakacak, içeride ve dışarıda olan garip ve harika şeyleri hayrete düşüreceksiniz. Bebeğiniz geliştikçe, vücudunuzun...

Kapat