Çocukluk Fobileri nelerdir?

Çocukluk Fobileri nelerdir?
13 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Çocuklarda kaygılar ve korkular devam ettiğinde sorunlar ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun büyüyeceğini umduğunuz kadar, bazen de tersi oluşur ve kaygı daha da belirir. Endişe, belirli bir durumun veya şeyin devamlılığı, mantıksız bir korkusu olan bir fobi haline gelebilir. Çocuğun duyduğu panik ve korku duyguları, tehdit veya tehlike ile orantılı değildir.

Onları üzen şeyi çocuğunuzla konuşmak, onların fobilerini atlatmalarına yardımcı olabilir.

Özellikle fobinin nedeninin, sosyal durumlar, fırtınalar veya örümcekler gibi kaçınılması zor ise, etkilenen çocuklar ve çevresindeki çocuklar için bir fobinin tahammül edilmesi çok zor olabilir.

Fobiler, ebeveynlerin zihinsel sağlık uzmanlarından yardım istediği yaygın bir nedendir.

Aşağıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar, çocuğunuzun aşırı korkuları veya fobisi hakkında bir profesyonele danışmanız mı gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir.

 Çocuğunuzun korkusu ve çocuğunuzun yaşına uygun davranışları var mı?

Bu sorunun cevabı evet ise, çocuğunuzun korkularının ciddi bir endişe nedeni haline gelmeden çözeceği iyi bir bahistir.

Bu, endişenin azaltılması veya yok edilmesi gerektiğini söylemek değildir ; Bunun yerine, çocuğunuzun normal gelişiminde bir faktör olarak düşünülmelidir.

Çoğu çocuk karanlıktan korkmak gibi yaşa uygun korkular yaşar. Çoğu, biraz güvence ve belki de bir gece ışığı ile, üstesinden gelecektir. Ancak, eğer sorun yaşamaya devam ederlerse ve korku günlük yaşantılarına müdahale ederse profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirler.

 Korku, durumun gerçeğine göre mantıksız mı görünüyor; ve bu daha ciddi bir sorunun bir işareti olabilir mi?

Çocuğunuzun korkusu stresin nedeni ile orantısız görünüyorsa, bu durum bir danışman, psikiyatr veya psikologdan dışarıdan yardım aramaya işaret edebilir.

Ebeveynler kalıp aramalıdır. İzole edilmiş bir olay çözülürse, olandan daha önemli hale getirme. Fakat kalıcı veya yaygın olan bir model ortaya çıkarsa, harekete geçmelisiniz. Yoksa, fobinin çocuğunuzu etkilemeye devam ettiği düşünülmektedir.

Doktorunuzla veya çocuklarla ve ergenlerle çalışmada uzmanlığa sahip bir zihinsel sağlık uzmanıyla iletişime geçin.

Çocuğunuzun korkuların üstesinden gelmeye yardımcı olma

Ebeveynler, korkuların üstesinden gelmek için fobik reaksiyona dönüşmeyecekleri için çocukların becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olabilir. Çocuğunuzun normal korkular ve endişelerle başa çıkmasına yardımcı olabilecek bazı basit yollar

Çocuğunuz için korkunun gerçek olduğunu kabul edin

Bir korku kadar önemsiz gibi görünse de, çocuğunuza gerçek hissettiriyor ve endişeli ve korkmuş hissetmelerine neden oluyor. Korkular hakkında konuşmak, yardımcı olur. Kelimeler çoğu zaman olumsuz duygu gücünün bir kısmını alır. Korkuyu çocuğunuzla tartışırsanız, daha az güçlü olabilir.

Çocuklara korkularını küçümsemek yerine gerçekleri anlat

‘Gülünç olma!’ Dolabında canavar yok! ‘ Çocuğunuzun yatmasına neden olabilir, ancak korku gitmez. Onlara gerçekleri söyleyin, örneğin ‘dolabın içine baktım ve içinde canavar yok’ gibi.

Çocuklara onları korkutan şeyleri öğrenmelerinde yardımcı olun

Çocuğunuz köpeklerden korkuyorsa, sokaktan kaçmak için kasıtlı olarak caddeyi geçmeyin. Bu sadece köpeklerin korkulması ve kaçınılması gerektiğini güçlendirecektir. Korkunç nesneye veya duruma çocuğunuzla yaklaşırken, destek olun ve nazik özen gösterin.

Korkuya nasıl oy vereceklerini öğretin

Çocuğunuzdan korkunun yoğunluğunu 1 ila 10 arasında bir oranla değerlendirmesini isteyin; en güçlüsü 10’dur. Genç çocuklar dolu olan, ne kadar ‘korku dolu‘ düşünmek ‘sözüne kadar dizlerim’ olarak Korkun, daha çok korkutur olarak ve ‘Karnımda kadar’ gerçekten donup olarak ‘kafamın kadar’. Bunu yapabilirlerse, korkuyu ilk düşündüğünden daha az yoğun görmeyi başarabilirler.

Çocukların stratejilerini ele almayı öğretin

Uygulaması kolay olan bu teknikleri deneyin. ‘Ana üs’ olarak kullandığını, çocuk korkulan nesne doğru dışarı girişim ve sonra tekrar dışarı çıkmadan önce güvenlik için size dönebilir. çocuk da böyle endişeli hissetme zaman kendilerine söyleyecek ‘ben cesur olabilir’ ‘Bunu yapabilirim’ ve bazı olumlu öz ifadeler, öğrenebilir.

Gevşeme teknikleri (onlar bir bulut üzerinde yüzen veya bir sahilde yatarken hayal etmek çocuğu soran örneğin) görselleştirme ve derin nefes (akciğerler balonlar olduğunu hayal edip onları yavaş yavaş deflate izin) dahil olmak faydalıdır.

Bu önerileri kullanarak, çocuğunuzun korkuları ve endişeleri ile daha iyi baş edebilmesine ve bunları aşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ne zaman profesyonel yardım alırım?

Çocuğunuzun endişesi veya fobisi varsa profesyonel yardım isteyin:

 • günlük yaşantılarına müdahale eder
 • 6 aydan uzun sürer
 • yeteri kadar büyümemesi gereken bir şey.

Kaygı altındaki çocukların yaklaşık yüzde 70’i bilişsel davranış terapisi ile başarıyla tedavi edilebilir . Şiddetli endişe altında olan çocuklar bazen ilaç reçete edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Çocukluk Endişeleri Ve Korkuları başlıklı makalemizde çocukluk endişeleri, çocukluk korkuları ve endişe belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocukluk Fobileri nelerdir? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Cok guzel bir bilgi tesekkurler

 2. hülya akçay dedi ki:

  bu konuda oğluma yaklaşımım tam doğru değilmiş yazınız için emeğinize sağlık farklı yaklaşmam gerekiyor anladım.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Oglum icin bilincli anne olabilmek icin siteniz harika tum bilgileri rahatlikla bulabiliyorum..???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çocukluk Endişeleri Ve Korkuları

Bütün çocuklar, gerçek ve hayali şeyler hakkında endişe ya da korkuya sahiptir. Çocuklar gelişirken, güvenlik veya refahı için acil bir tehlike...

Kapat