Çocukluk Endişeleri Ve Korkuları

Çocukluk Endişeleri Ve Korkuları
13 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

Bütün çocuklar, gerçek ve hayali şeyler hakkında endişe ya da korkuya sahiptir. Çocuklar gelişirken, güvenlik veya refahı için acil bir tehlike olsa bile korkuyor olabilirler.

Küçük çocuklar için gerçek veya hayali kaygılar ve korkular olması doğaldır.

Çocuklarda kaygı ve endişe duymaları normaldir.

Korku, çocuk cesaretlerinde meydana gelen değişiklikleri tetikleyerek onları hızlı bir şekilde kaçmalarını sağlıyor. Kalpleri hızla atıyor, terlemeye başlayabilir ve yakında midelerinde ‘kelebekler’ hissedebilirler.

Biraz endişe aslında insanların uyanık durmasına ve odaklanmasına yardımcı olabilir. Bazı şeyler hakkında endişe veya korkuya sahip olmak da yararlı olabilir çünkü çocuklar daha güvenli davranırlar. Örneğin, ateş korkusu olan bir çocuk ateşle oynamaktan kaçınır.

Bununla birlikte, pek çok yetişkin çocukluk deneyiminden kaynaklanan korkular yüzünden azar duyulur. Bir yetişkinin konuşma konusundaki korkusu, yıllar önce akranların önünde yaşanan utanç sonucu olabilir.

Bazı çocuklar, fobileri geliştirir. Bu fobiler örümcekler veya yeni insanlarla tanışma gibi belirli bir şeyden çok güçlü bir korku günlük hayatlarını etkileyebilir.

Ebeveynlerin çocuk endişelerinin işaret ve semptomlarını tanıması ve tanımlaması ve bu korkuların üstesinden gelmelerine yardımcı olma yollarını bulması önemlidir. Gerekirse profesyonel yardım isteyin.

Farklı yaşlarda anksiyete nedenleri

Endişe ve korkular doğası değiştikçe çocukların gelişimi ve gelişmesi. Tipik çocukluk korkuları yaşla birlikte değişir. Yabancılar, yükseklikler, karanlık, hayvanlar, kan, böcekler ve yalnız başına olma korkusu vardır. Çocuklar, köpek ısırması veya kaza gibi tatsız bir deneyimin ardından belirli bir nesneye veya durumdan korkmayı öğrenirler.

Ayrılık kaygısı, küçük çocuklar gündüz bakıma veya okula başladığında yaygındır; ergenler sosyal kabul ve akademik başarı ile ilgili endişe yaşayabilir.

İşte çocukların farklı yaşlarda yaşayabilecekleri kaygı türlerine örnekler:

 • Bebekler, tanıdıkları yeni insanlarla karşı karşıya kalındığında anne babalara yapışan kaygı yaşayabilir.
 • Yaklaşık 10 ila 18 aylık bebekler, bir ya da iki ebeveyn ya da bakıcı ayrılırlarsa, ayrılık endişesi yaşayabilir, sıkıntılı hale gelir ve hatta hiddet atabilir.
 • Dört ila altı yaşlarındaki çocuklar, canavar ve hayalet korkuları gibi gerçekte temellendirilmeyen şeylerden endişe duyuyorlar.
 • Yedi-12 yaş arası çocuklar sıklıkla bedensel yaralanma ve doğal felaket gibi gerçek koşulları yansıtan korkulara sahiptir.

Çocuk büyüdükçe, bir korku kaybolabilir veya başka bir korku değişebilir. Örneğin, beş yaşındakilerle birlikte uyuyamayan bir çocuk yıllar sonra bir uyku partisinde hayalet hikayesinin tadını çıkarabilir. Ve bazı korkular yalnızca belirli bir uyarana kadar uzanabilir. Bir başka deyişle, bir çocuk hayvanat bahçesinde bir aslan taşımak isteyebilir, ancak komşunun köpeğine yaklaşmayı hayal bile edemez.

Bazı çocuklar, bir çok konuda endişe duyduklarında genelleşmiş kaygı geliştirirler. Bu genellikle okula başlarken olur ve mükemmeliyetçi olma, testler hakkında endişe etme, sınıfta soru sormaktan korkma ve çok stresli olma hissi uyandırıyor olabilirler.

Endişe belirtileri

Çocuğunuzun bir şeyden endişe duyduğu belirtileri şunları içerebilir:

  • yapışkan, dürtüsel veya rahatsız olma
  • güvenceye ihtiyaç duyan
  • ebeveynlerden ayrıldığında panik veya öfke
  • Uyku sorunları veya kabuslar
  • daha hızlı nabız ve nefes alma
  • mide bulantısı
  • baş ağrısı
  • karın ağrısı

Bu bulguların yanı sıra, ebeveynler genellikle çocuğunun bir şey hakkında aşırı tedirgin hissettiklerini söyleyebilir. Sempatik bir kulak vermek her zaman yardımcı olur ve bazen sadece korkudan bahsedilmesi çocuğun ötesine geçmesine yardımcı olabilir.

Çocukların endişeleri devam ederse, refah duygularını zayıflatabilir ve günlük yaşantılarına müdahale edebilir. Örneğin, reddedilecek korkusu olan bir çocuk, sosyal izolasyona neden olan önemli sosyal becerileri öğrenemeyebilir. Tedavi edilmediği takdirde, aşırı aşırı çocukluk kaygısı anksiyete bozukluklarına dönüşebilir.

Bu nedenle, çocuğunuzun normal, geçmekte kaygı veya hayatlarını bozabilecek ciddi bir kaygı veya fobinin olup olmadığının farkında olmak önemlidir. Endişeleriniz varsa bir doktordan veya bir çocuk psikologundan profesyonel yardım almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ateş başlıklı makalemizde ateş düşürme, bebeklerde ateş ve çocuklarda ateş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocukluk Endişeleri Ve Korkuları Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Büşra kocakúlak dedi ki:

  Bence çocukları korkularla yuzlestirip korkularını yenmek gerekir onu korkutmak değil ateşle canavarlar değil bunları ne olduğunu meşale ateşle ne oynadığını neler olacağını anlatmak gerekir

 2. Büşra kocakúlak dedi ki:

  Yabancılarla karşılaştığında bize sığınması normaldir sadece bizi biliyor bizi taniyor

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Cocuklara bagirildigi zaman sinir oluyo sakin yaklasmak gerekir

 4. hülya akçay dedi ki:

  küçükken bizde yaşadık ama çok şükür büyüdükce atlattılar

 5. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Cok guzel bir makale olmus aciklayici sekilde simdiden oglum icin faydali bilgiler edinebilmek harika ???????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Ateş

Çocuklarda Ateş Ateş kendi başına bir hastalık değildir, ancak bir hastalığın işaretidir. Çocuklar her türlü nedenden dolayı ateş alırlar. Çoğu ateş ve...

Kapat