Çocukların duygusal travmayla başa çıkmasına yardımcı olma

Çocukların duygusal travmayla başa çıkmasına yardımcı olma
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.

Çocuğunuzun üzgün olduğunu veya mücadele etmek herhangi bir ebeveyn için zor olacaktır. Çocuğunuzun travmatik bir şey yaşadığını düşünüyorsanız, onlara nasıl yardımcı olacağını bilmek zor olabilir. Bu makale, travmanın belirtilerinden bazılarını, çocuğunuza nasıl yardımcı olabileceğinizi ve ihtiyacınız olduğunda daha fazla yardım bulabileceğiniz yeri tanımanıza yardımcı olabilir.

Duygusal travmaya neden olan durumlar

Ev yangını veya araba kazası gibi bir kerelik olay travmaya neden olabilir. İstismar veya zorbalık gibi, onlara zaman içinde bir şey olmuş olabilir . Çocuklar, bu gibi etkinlikleri nasıl anlayacaklarını veya yönetmeyi bilmeleri zor olabilir. Travmatik olaylar, çocukların davranış biçimlerini ve söyledikleri şeyleri değiştirebilir. Olayı unutmaları onlar için çok zor olabilir.

Çocuğunuzun travmaya nasıl tepki vereceği, yaşı, önceki yaşamlarındaki olaylar, aile ve arkadaşlarınızdan ne kadar çok destek aldıkları ve kişiliği gibi birçok şeyine bağlı olacaktır.

Çocuğumun duygusal travmasına maruz kalıp kalmadığını nasıl bileceğim?

Dikkat etmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Davranış sorunları
 • Yaşamış olduğunu travmayı tekrar canlandırması
 • Aniden sessiz durması ve uzun süre konuşmaması
 • Daha sıkı kabus görme
 • Başparmaklarını emmek , yatağı ıslatmak veya aniden karanlıktan korkmak
 • Kolayca korkmak ya da belirgin bir gerekçe olmadan ağlamak
 • Uykuya dalmakta güçlük

Davranış problemleri, örneğin tantrums ve hiperaktif ve travma arasındaki farkı söylemek zor olabilir . Endişeleniyorsanız, doktorunuz veya anaokulu hemşiresi gibi bir uzmanla görüşün.

Duygusal travmanın etkileri

Duygusal travmanın etkileri oldukça hafif olabilir ya da oldukça şiddetli olabilir. Hafif duygusal travma, çocuğunuzu birkaç gün rahatsız edebilir ve nispeten çabuk geçebilir. Daha şiddetli duygusal travma, çocuğun sağlığı, ilişkileri, iletişim becerileri ve büyüdükçe durumlara nasıl tepki gösterdiğine daha derin, daha kalıcı etkilere neden olabilir. Küçük çocuklar, bebekler ve küçük bebekler, yaşça büyük çocuklar ve yetişkinler kadar etkileyebilir ve aynen bu kadar çok desteği isteyecektir.

Duygusal travma üzüntüden farklıdır. Keder olaylara normal bir tepki. Çocuklar, duygularını işleyemiyorsa ya da olayla ilgili travmatik bir şey varsa, üzüntü duygusal travmaya neden olabilir. Bu durumlarda, çocuğunuz keder kadar duygusal bir travma belirtisi gösterebilir.

Çocuğunuza nasıl destek olunur

Duygusal travma belirtileri ne kadar erken başlayınca o kadar iyi olur. Çocuğunuz, büyük güçlü, daha akıllıca ve daha nazik olarak görüyor ve gerçekten çocuğunuzun onlar sizin güvenebileceğiniz bilmek yardımcı olabilir. Onlara, ne önemi değil, onları seviyorsanız ve onlara bakacağınızı ikna edin.

Çocuğunuzun güvende hissetmesine yardımcı olabilecek birçok yol vardır. Çocuğunuzun ihtiyaç ve duygulara düzenli rutinler, varlık anlayışı ve esnek uydurmak tüm aile beraberlik ve güvenlik hissi uyandırır. Çocuğunuzla kalın ve mümkünse uzun süre uzak durun. Ayrıldıysanız, telefon, Skype veya e-posta ile bağlantıda kalın.

Ayrıca, kendi refahınıza da dikkat etmeyi unutma. Güvendiğiniz biriyle konuşun veya işinizi zorlaştırırsanız biraz rahatlama veya nefes egzersizi deneyin. Çocuğunuz şu anda fiziksel ve duygusal olarak sizden daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilir ve normalden daha fazla gergin ve yorgun hissedebilirsiniz. Çocuğunuzun yanı sıra kendinize de dikkat etmeniz önemlidir.

Çocuğunuz hâlâ bir veya iki hafta içinde rahatsız görünüyorsa ya da duygusal travma kötüleşiyorsa, profesyonel yardım almak için zamanın gelmiş olabilir. Ayrıca, sizden gelen yeni reaksiyonları fark ederseniz veya davranışlarını yönetmek zor olduğunda profesyoneller de yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu herkesten iyi biliyorsunuz ve anlayacaksınız. Çocuğunuzun sağlığına ve refahına gerçek bir fark yaratabilir ve iyileşmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Bir psikolog, danışman ya da diğer uzman destek hizmetlerini görme konusunda doktorunuzla konuşun.

Bir önceki yazımız olan Kistik fibrozis Yenidoğan Tarama Testi Nedir? başlıklı makalemizde Kistik fibrozis, topuk kanı testi ve yenidoğan bebek taraması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocukların duygusal travmayla başa çıkmasına yardımcı olma Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Belinay Nisa tozlu dedi ki:

  Çocuğuma bazen olumsuz bişey görünce ister istemez üzülüyorum ama bu bilgi sayesinde dha da dikkatli olacm teşekkür ederim

 2. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Oğlum için şimdiden güzel gelecek hazırlamak için uğraşıyorum..Bu bilgi sayesinde duygusal travma konusunda nelere dikkat edeceğimi ve nasıl destek olacagimi öğrendim…?????

 3. Kadriye Çoban dedi ki:

  Anlattıklarınız oğlumdada var bunun duygusal travma olduğunu sizden öğrendim çok teşekkür ederim düzelmrzse bir psikolağa götürmem gerekebilir ??

 4. Mukaddes DENİZER dedi ki:

  Kızım 7 aylık ama hamilelikte cok asırı sinir ve strese mazur kaldıgımdan bebeğim çok sinirli ve huysuz şuan eşimle 2 aylık hamileyken ayrılmak zorunda kaldım gelecekte beni neler bekliyor babasızlık kızıma nasıl travma yaratacak bilmiyorum ama biraz konuya aşınalığım arttı tesekkür ederim bilgilerinize

 5. Sevda Kacamak dedi ki:

  Cocuklarimmmiza yardimci olmaliyiz bence

 6. hülya akçay dedi ki:

  duygusal travmayı yazıyı okuyunca oğlumda yaşadığımı daha iyi anladım.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kistik fibrozis Yenidoğan Tarama Testi Nedir?

Tüm ailelere, bebeklerini nadir görülen bir dizi rahatsızlığa karşı tarama fırsatı sunulmaktadır. Bu test, 'yenidoğan taraması' olarak adlandırılır. Ayrıca, topuk...

Kapat