Çocuklarda İşitme kaybı Sorunları

Çocuklarda İşitme kaybı Sorunları
9 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 315 kez okundu.

İşitme kaybı kısmen olabilir – bir çocuk belirli sesleri duyamaz – veya tamamlanabilir. Geçici veya kalıcı olabilir ve olası birçok faktörden kaynaklanır. İşitme, dil gelişimi için önem taşırken, işitme kaybının erken teşhisi ve tedavisi önemlidir.

İşitme kaybının tipleri ve nedenleri

Bir işitme kaybına (zayıflama) sahip olmak, bir çocuğun bir veya her iki kulağında bazı işitme kaybına uğradığı anlamına gelir.

İşitme kaybı birçok türde ve derecede vardır ve işitme kaybı ve kulağın hangi kısmından etkilendiğine göre tanımlanırlar.

Kaybı hafif, orta, orta ila şiddetli, şiddetli veya derin olarak açıklanmaktadır. İşitme engeli olarak iki ana tip vardır: ‘iletken’ ve ‘sensorinöral’. Her iki türe sahip olmak “karışık kayıp” olarak adlandırılır.

İletken işitme kaybı, kulak içi ve dış kısımlarından iç kulağa giden ses dalgalarına müdahale ettiğinde ortaya çıkar.

Bir balmumu tıkanıklığı, orta kulak iltihabı ( orta kulak iltihabı), orta kulakta sıvı birikmesi veya orta kulaktaki küçük kemiklerin zarar görmesi neden olabilir. İletken işitme kaybı geçici veya kalıcı olabilir.

Sensorinöral işitme kaybı, kulağın en iç kısmında veya işitmeyi taşıyan sinirde, ‘işitsel sinir’ probleminden kaynaklanır. Anormal iç kulak gelişimi, iç kulağa fiziksel bir hasar, menenjit ve kızamıkçık gibi hastalıklardan kulağa hasar veya bir tümör neden olabilir.

Sensorinöral işitme kayıpları kalıcıdır. Bazen iç kulak problemi denge problemlerine de neden olur. İşitme ve denge problemleri olan çocukların motor becerilerini geliştirmeleri gecikebilir.

Işitme kaybı belirtileri

Olası işitme kaybı belirtileri olabilecekleri için dikkat edilmesi gerekenler:

  • yüksek sesler çocuğunuzu dört aylıkken ürkütmez veya çocuğunuz bir ses kaynağına doğru dönmez
  • Çocuğunuz yalnızca sizi gördüğünde sizi uyarır
  • çocuğunuzun, hissedebildiği gargallerden ve diğer titreşim seslerinden başka sesler çıkarmaz
  • konuşma gelişimi gecikti
  • çocuğun çağrıldığında duymaz gibi gözüküyor
  • çocuğunuz bazı sesler duyar, ancak diğerlerini duymaz
  • çocuğunuz başını sabit tutmakta güçlük çekiyor ya da kendiliğinden oturmak ya da yürümek yavaş oluyor.

İşitme kaybının teşhisi

Avustralya’da bebekler , yaşamın ilk birkaç haftasında işitmelerini test ettiler . Çoğu yenidoğan, daha fazla işitme ve orta kulak fonksiyon testleri isteyebilecekleri tespit etmeye yardımcı olması için hastaneden ayrılmadan önce test edilir.

İşitme kaybına uğrayan bebekler, işitme kaybının türünü ve derecesini teşhis etmek için daha uzmanlaşmış testler yapacak bir işitme uzmanına (işitme uzmanı) yönlendirilir. Sebebi anlamak, en iyi tedavinin belirlenmesine yardımcı olur.

İşitme kaybının tedavisi

İşitme kaybının tedavisi nedeni ve ciddiyetine bağlıdır, ancak aşağıdakileri içerebilir:

    • kulak enfeksiyonları için antibiyotikler gibi ilaçlar
    • tekrarlayan kulak enfeksiyonları bazen grommetlerle tedavi edilebilir
    • yabancı cisim veya mumun çıkartılması
    • Kulakların sıvı boşaltmasına yardımcı olmak için tüpler yerleştirmek gibi cerrahi
    • işitme cihazları veya sesleri yükseltmek veya işitme yardımcı olmak için başka bir teknoloji
    • Ağır veya derin işitme kaybı için bir koklear implant
    • konuşma terapisi
    • Artık işitme yeteneğinden en iyi şekilde yararlanmak için sağır bir uzman öğretmen yardımcısı.

Daha önce işitme kaybı tespit edilip tedavi edilmezse, bir çocuğun dili , öğrenmesi ve genel gelişimi için o kadar iyi olur .

Çocuğunuzun gelişimi için en önemli şey iletişim kurabilmektir. Konuşma dili, işaret dili veya konuşma işareti ve konuşma dili kombinasyonu da dahil olmak üzere çeşitli seçenekler mevcuttur.

İşitme kaybı olan çocuklar düzenli işitme, kulak ve göz muayenelerine ihtiyaç duyar. Küçük çocuklar, çok düzenli olarak test edilmelidir, çünkü kulak kanalları büyüyor ve şekli değişiyor. Düzenli göz muayeneleri önemlidir, çünkü çocuğunuzun öğrenmesi ve konuşması için temel yol görüş yoluyla olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Konuşmayı Geliştirmek İçin Öneriler başlıklı makalemizde çocuklarda konuşma ve konuşmayı geliştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocuklarda İşitme kaybı Sorunları Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Belinay Nisa tozlu dedi ki:

  Gerçekten çok önemli bi konu çoğu aile bu konu hakkında bilgi sahibi deiller özellikle doğu ağırlıklı yerlerde dha fazla hastaneye götürmeyen nice çocuklar bliorum

 2. hülya akçay dedi ki:

  cok yararlı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. yenidoğun kulak testi ile başlayıp iyi gözlemlendiği taktirde gözden kaçabilecek bir durum değil.

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Rahatsiligi farkettigimizde cocugumuzda doktora basvurmelak sart

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Yeni dogdugu zaman işitme testi yapılıyor bunun yani sira takibini yapmamız gerekmektedir..Guzel hir makale olmus??

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Konuşmayı Geliştirmek İçin Öneriler

Dil gelişimi, aynı ailede bile çocuklar arasında önemli farklılıklar gösterir. Bununla birlikte, dil becerilerinin ustalık kazanması için doğal bir ilerlemeyi takip...

Kapat