Çocuklarda Ateş

Çocuklarda Ateş
12 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.

Çocuklarda Ateş

Ateş kendi başına bir hastalık değildir, ancak bir hastalığın işaretidir. Çocuklar her türlü nedenden dolayı ateş alırlar. Çoğu ateş ve bunlara neden olan hastalıklar yalnızca birkaç gün sürer. Ancak bazen bir ateş uzun sürecek ve altta yatan kronik veya uzun süreli hastalık veya hastalık belirtisi olabilir.

Ateş yüksek sıcaklıktır. Genel bir kural olarak, çocuklarda 37.5 ° C’nin üzerindeki bir sıcaklık bir ateştir.

Çocuğunuzun sıcaklığı yüksek olup olmadığını merak ediyor olabilir, ancak çok yaygındır ve sıklıkla tek başına giderir.

Çocuğunuzun ateşi olup olmadığını anlamak için hızlı ve kolay bir yol, sıcaklıklarını bir termometre kullanarak almasıdır.

Çoğu ateş, enfeksiyon veya diğer hastalıklardan kaynaklanır. Ateş vücudun bağışıklık sistemini uyararak (enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudun doğal savunması) enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur .

Vücudun sıcaklığını arttırarak, bir ateş, enfeksiyonlara neden olan bakteri ve virüslerin hayatta kalmasını zorlaştırır.

Bebeğinizin veya çocuğunuzun ısısı ayrıca diş çıkarma sırasında (dişler gelişmeye başladığında), aşıları takiben veya aşırı miktarda yatak takımları veya giysiler nedeniyle aşırı ısınırlarsa  yükseltilebilir .

Çocuğunuz yüksek bir sıcaklığa sahip olmaktan daha iyi görünüyorsa (örneğin, oynuyorsa ve dikkatli olursa) ciddi derecede hasta olma ihtimali azdır.

Acil olarak doktorunuza danışın veya 112 acil servisi arayınız.

 • üç aylıktan küçük olup sıcaklık 38 ° C veya üstüdür
 • üç ila altı ay arasında ve 39 ° C veya daha yüksek bir sıcaklığa sahiptir
 • altı aydan uzun sürüyor ve diğer rahatsızlık belirtileri gösteriyor – örneğin, onlar disket ve uykulu ya da onlar hakkında endişe duyuyorlar.

Çocuğunuzun bir ateşi varsa, onlara bol miktarda içmek için soğuk su vererek onlara iyi nemle tutulması önemlidir. Çocuğunuz susuz kalmasa bile, sıvı seviyelerini yüksek tutmak için onları az sık sık içmelerini sağlamaya çalışın.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Lekeleri başlıklı makalemizde doğum izi, doğum lekeleri ve doğum lekesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocuklarda Ateş Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim oglan cok atesleniyodu disten dolayi

 2. hülya akçay dedi ki:

  hastalık, diş çıkartma dönemi neler çekiyoruz bu ateşlenmeden. ama ben 39 derecenin üzerine çıkmadan tıbbı destek vermedim. ılık duş ve soğuk ulgulama yaptım.

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bebegim ateslenince hemen endiseleniyorum..Detayli sekilde anlatmaniz da cok guzel??

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bayılma Nedir?

Bayılma Bayılma nedir? Bayılma, beyindeki kan akışı azaldığında meydana gelen geçici bilinç kaybı dönemidir. Bayılma nedenleri Aşağıdakiler gibi bayılmalara neden...

Kapat