Çocuklarda Astım Belirtileri Ve Nedenleri

Çocuklarda Astım Belirtileri Ve Nedenleri
17 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 514 kez okundu.

Astım, solunum güçlüğüne neden olan kronik bir durumdur. Akciğerlere giden hava yolları geçici olarak daralır. Astım hafif olabilir veya şiddetli olabilir. Bir bölüm birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir.

Astım yaşamı tehdit ediyor olabilir – çocuğunuz nefes almakta zorluk çekiyorsa, onları en yakın hastane acil servisine götürün veya yüz on iki (112) çağırın.

Astım ilaçlarını solunum yollarına vermek için bir inhaler ve spacer kullanmak, çocuğunuzun astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Akut astım atağı için en yaygın tetikleyici soğuk gibi viral bir enfeksiyondur . Astım da toz, ev akarları, polen, hayvan tüyleri (ölü deri ve kürk) ve sigara dumanı gibi havadaki ortak bir maddeye karşı alerjik bir reaksiyon ile tetiklenebilir . Astım için diğer tetikleyiciler egzersiz, soğuk hava ve bazı ilaçları içerir. Astım atakları bazen tetiği kaldırarak önlenebilir.

Çocuğunuz aniden nefes darlığı yaşıyorsa astım yaşayabilir veya nefes alırken öksürür veya hırıltı ses çıkarabilir. Kendilerini nasıl hissettiklerini ya da sıkıntılı olduklarını konuşmaları muhtemeldir. Ciddi bir astım atağı, çocuğunuzun yeterli havayı alamayacaklarını hissedeceği için üzücüdür.

Farkında olunacak belirtiler ve bulgular şunları içerir:

 • Öksürük (özellikle geceleri), ki bu tek işaret olabilir
 • hırıltılı
 • nefes darlığı
 • göğüste sıkışma
 • gece boyunca uyanma.
 • nefes alma hissi ‘sıkı’, letarji veya fiziksel aktiviteye olan ilginin eksikliği.

Çocuğunuzda aşağıdaki semptom ve bulgulardan herhangi biri varsa acil tıbbi yardım alın:

 • nefes darlığı, hızlı nefes alması, nefes alırken göğüs duvarının içe doğru hareketi, nefes alırken homurdanması
 • konuşamama
 • mavimsi dudaklar, yeterli oksijenin vücuda ulaşmadığının işareti
 • göğüste sıkışma
 • reçeteli ilaçlara cevap vermeyen sürekli öksürme veya hırıltılı solunum.

Evde çocuğunuza bakım yapmanıza yardımcı olacak ve bir astım eylem planı geliştirmenize yardımcı olacak yardım ve ipuçlarını doktorunuza sorun. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • hangi ilaçların kullanılacağını ve ne zaman astıma neden olduğunu ve ilaçların ne yaptığını açıklayan bir tartışma
 • Hava yollarına astım ilaçları vermek için inhalerler / aralayıcılar
 • Astım tedavisi verildiğinde ve semptomlar ortaya çıktığında kayıt yapmak için bir günlük
 • Astım tetikleyicilerini evinizden çıkarmanın yolları
 • üst solunum yollarındaki astım atakları ve enfeksiyonların tedavisi için bir plan geliştirilmesi (bir ‘Astım eylem planı’) doktorunuzla birlikte gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yenidoğan Bebeklerde Saç Derisinde Sarı Kabuklanma başlıklı makalemizde kabuklanmanın nedenleri, saç derisi dibi kabuklanma ve saç derisinde kabuklanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocuklarda Astım Belirtileri Ve Nedenleri Konusuna 9 Yorum Yapıldı
 1. Gönül arslan dedi ki:

  Kış aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarımızın soğuk algınlığına yakalanmamaları adına özellikle bağışıklıklarının güçlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

 2. Seda dedi ki:

  Yaz kis fark etmiyor. Alerji si olabilir. Kis aylarinda daha cok gorulebiliyor soguk alhinligi grip tikanmalari varsa hemen hastaneye goturulmelidir

 3. Kadriye Çoban dedi ki:

  Yaz kış 4 mevsim farketmiyor komşumun kızında var rabbim bütün hastalara şifa versin rahat oyun oynayamıyor bile erken teşhis çok önemli

 4. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim coxuklarimda hic olmadi Allah korusun

 5. Şule dedi ki:

  Oğlum daha 5 aylık inş bişey olmaz sadexe hirilti var biraz ona sa doktorumuz normal demişti

 6. Sülbiye ertürk dedi ki:

  ALLAH cocuklarimiza bu hastaligi yasatmasin cok zor

 7. hülya akçay dedi ki:

  Erken teşhis ve alınan önlemlerle evet faydalı oluyor ama 24 saat yanımızda olmuyorlarki yazıldığı gibi acil durum oluşunca vakit harcamadan tıbbi müdahale önemli . tüm astım hastalı cocuklara Rabbim şifa versin.

 8. Sevda Kacamak dedi ki:

  Ufakken vardi bende 18 yasima gelince gecti

 9. Dilek Şimşek dedi ki:

  Şimdi bebegim çok oksuruyor ve özellikle geceleri daha çok artıyor. Bende kulak burun boğaza gittim geniz eti var akıntı yapıyor dedi şimdi yazıyı okudum. Yarın ilk işim bi cocuk doktoruna gitmek çünkü kulak burun boğaz dr nun verdiği ilaçlar fayda etmedi . Geceleri sürekli uyaniyor ve zor nefes alıyor. İnşallah astım değildir . 🙁

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yenidoğan Bebeklerde Saç Derisinde Sarı Kabuklanma

Saç derisinde sarı kabuklanma  yenidoğan bebeklerin kafa derisinde görülen sarımsı, yağlı pullu lekelere verilen addır. Genelde kaşıntı veya bebeğe rahatsızlık...

Kapat