Çocuğun Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuğun Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
5 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 301 kez okundu.

Birçok ebeveyn tuvalete gidilmeye ne zaman başlanacağından veya “tuvalet eğitimi” konusunda kararsızdır. Bütün çocuklar aynı yaşta hazır olmayabilirler, bu nedenle bir aktiviteyi birkaç saniye durdurmak veya bezini tutmak gibi çocuğunuza hazır olma işaretlerini izlemek önemlidir.

Çoğu çocuk, 18 ila 24 ay arasında bu belirtileri göstermeye başlar, ancak bazıları bundan daha erken ya da geç hazır olabilir. Ve çocuklar genellikle daha sonra başlıyor ve tuvalet kağıdını kızlardan daha çok öğrenmek için daha uzun sürüyor.

Yaşı bir hazırlık göstergesi olarak kullanmak yerine, çocuğunuzun tuvalete yönelmeye başlamaya hazır olabileceğini gösteren diğer işaretleri arayın; örneğin:

 • basit talimatları takip et
 • tuvalet işlemi ile ilgili kelimeleri anlama
 • eliminasyondan sorumlu olan kasları kontrol et
 • sözlü ifade etmek
 • bebeğinizi 2 saat veya daha uzun süre kuru tutun
 • tuvalete git, üstüne otur ve sonra tuvaleteni yap
 • çocuk bezlerini, tek kullanımlık eğitim pantolonunu veya külotlarını aşağı çekin
 • tuvalet veya külot kullanmayla ilgilenmek

Zamanlama Hakkında

Tuvalet öğretim sürecini başlatmaktan vazgeçmek isteyebileceğiniz bazı stresli veya zor zamanlar vardır – seyahat ederken, bir kardeşin doğumunda , beşikten yatağa değişirken, yeni bir eve taşınırken veya çocuğunuz hasta (özellikle ishal bir faktör ise). Çocuğunuzun çevresi istikrarlı ve güvenli olana kadar ertelemek daha iyi olabilir.

Ayrıca bazı uzmanlar, yaz aylarında süreci başlatmaları önerirken, çocuklar daha az giyim giyiyorlar ancak çocuğunuzun hazır olup olmadığını beklemek iyi bir fikir değildir .

Ne kadar sürer?

Elbette, yürümeye başlayan bir çocuğu tuvalet kullanma konusunda öğretmek geceleme deneyimi değildir. Bu süreç genellikle 3-6 ay arasında sürer, ancak bazı çocuklar için daha fazla veya daha az zaman alabilir.

Ve bazı küçük olanlar hem öğrenebilirsiniz rağmen ıslatma veya kendilerini (veya yatak) kirlenmeye olmadan gecenin bitmesi veaynı zamanda etrafında lazımlık kullanabilir, geceleri kuru kalma master hatta yıllar ek bir ay sürebilir.

Tuvalet Tipleri

İki temel tuvalet seçeneği:

 1. tuvalete boşaltılabilen kasede bağımsız, yürümeye başlayan çocuk büyüklüğünde bir tuvalet sandalyesi
 2. tuvalet koltuğunuzun üzerine yerleştirilebilen ve çocuğunuzun daha emniyetli olmasına ve kızgınlığın korkmasına izin vermeyecek bir tuvalet boyutu oturağı

Değiştirilmiş tuvalet koltuğunu seçerseniz, çocuğunuz rahat bir şekilde koltuğa erişebilmek ve bir bağırsak hareketi geçirirken istikrarlı ve destekli olmasını sağlamak için basamaklı dışkı almak düşünün.

Genellikle erkekler ayakta işemek öğrenmeden önce oturan tuvaleti kullanmayı öğrenmek için en iyisidir. Tuvalete işemek için bir taburede ayakta durmayı garip veya korkmuş olan çocuklar için, tuvalet sandalyesi daha iyi bir seçenek olabilir.

Evinizdeki her banyo için bir eğitim tuvaleti veya koltuk satın alın. Acil durumlarda aracınızın bagajında ​​bir tuvalet tutmak isteyebilirsiniz. Uzun mesafelerde yolculuk yaparken, yanınıza bir tuvalet otururken her 1-2 saatte bir durdurun. Aksi takdirde, çocuğunuzun gizli bir lokasyon veya tuvalet bulmak zorunda kalabileceğinden daha fazla zaman alabilir.

Eğitim Pantolonu Hakkında

Uzmanlar, bazen tek kullanımlık eğitim pantolonlarını kullanıp kullanmamak konusunda fikir alışverişinde bulunmazlar. Bazıları sadece daha büyük bez olduğunu düşünüyor ve çocukların bezleri gibi kullanmalarını düşünmelerini sağlayarak tuvalet öğretim sürecini yavaşlatıyor olabilir.

Diğerleri, eğitim pantolonunun bebek bezi ve iç çamaşırı arasında yararlı bir adım olduğunu düşünmektedir. Çünkü çocukların gece mesane ve bağırsak kontrolü genellikle gündüz kontrolünün altında geride kaldığından, bazı ebeveynler geceleri eğitim pantolonu kullanmayı sever. Başkaları, dışarıda olduklarında çocuğun eğitim pantolonlarını kullanmasını tercih eder. Antrenman pantolonu birkaç gün kurumaya bırakıldığında, çocuklar iç çamaşırı giymeye geçebilirler.

Çocuğunuz atılabilir eğitim pantolonlarını geçiş aşamasında kullanıp kullanamayacağını doktorunuza sorun.

Sık Karşılaşılan Sorunlar

Daha önce tuvalet öğretmenliği yapmış bir çocuğun, stres geçirdiği zamanlarda tuvalet kullanma konusunda bir takım sorunları olması yaygın bir durumdur. Örneğin, 2 veya 3 yaşındaki yeni bir kardeşle uğraşmak gerileyebilir (bir önceki gelişim seviyesine dönebilir).

Ancak, çocuğunuz önceden tuvalet eğitimi almış ve sorun yaşıyorsa, doktorunuzla sadece güvenli tarafta olmak ve enfeksiyon gibi şeyleri ekarte etmek için konuşun.

Çocuğunuz 3 yaş ve üzeriyse ve henüz tuvalet eğitimi almakta zorlanıyorsa , sorunu belirlemeye yardımcı olan ve işlemi daha kolay hale getirmek için tavsiyeler sunan doktor ile konuşun.

Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları

Çocuğunuz lazımlığıi denemeye hazır olsa bile, süreci anlatarak küçük çocuğunuzu hazırlayabilirsiniz:

 • Tuvaleti kullanma fiilini ifade etmek için sözcükleri kullanın (“işemek”, “küfür” ve “tuvalet”).
 • Çocuğunuzdan bir bezin ıslak ya da kirli olduğunda ne zaman haber vermesini isteyin.
 • Davranışları tanımlayın (“Kaka yapacaksınız”), böylece çocuğunuzun işemek ve kuyruklarını tanımasını öğrenebilir.
 • Çocuğunuzun üzerinde pratik yapabileceği bir tuvalet sandalyesi al. İlk başta, çocuğunuz giyinmiş halde oturabilir. Ardından, bebek bezi ile sandalyeye oturabilir. Ve hazır olduğunda, çocuğunuz çıplak kemerli olabilir.

Çocuğunuzun çömlekçiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmeye başlamaya karar vermiş olmanız halinde bu ipuçları yardımcı olabilir:

 • Tuvalet eğitimi sürecine ayrılmak için biraz zaman ayırın.
 •  Çocuğunuz kendi isteği dışında tuvalete yönlendirmeyin
 • Nasıl Çocuğunuzu göster sen tuvalete oturmak ve (çocuğunuz sizi izleyerek öğrenir çünkü) ne yaptığınızı açıklar. Ayrıca, çocuğunuzu tuvalet oturağı üzerinde oturtabilir ve siz (veya bir kardeşiniz) tuvaleti kullanırken izleyebilirsiniz.
 • Bir rutinin kurulması. Örneğin, çocuğunuzu kuru bir bebek bezi ile uyandıktan sonra tuvalete oturtarak veya çok miktarda sıvı içtikten sonra 45 dakika ila bir saat arasında tuvalet öğretmeye başlamayı isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun iştahını yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzu günde birkaç kez birkaç dakika boyunca çaydanlıkta bırakın ve çocuğunuzun isterse ayakta kalmasına izin verin.
 • Çocuğunuzu pooping eyleminde yakalamaya çalışın. Çocuklar genellikle banyo kullanmaları gerektiği konusunda net ipuçları verir; yüzleri kırmızıya döner ve hırpalandırabilir veya çömelebilirler. Ve birçok çocuk, günün belirli saatlerinde, bağırsak hareketi eğilimi gösterirler.
 • Yemekten sonra vücudun doğal bir şekilde bağırsak hareketi eğilimi (bu gastro-kolik refleks olarak adlandırılır) yararlanabilmek için çocuğunuz yemekten sonra 15-30 dakika içinde çaydanlıkla oturmalıdır.
 • Çocuğunuzun bezinden bir bağırsak hareketi çıkarın (tuvalete atın), tuvalete koyun ve çocuğunuza sürünün tuvalete girdiğini söyleyin.
 • Çocuğunuzun gardıropunun tuvalet eğitimine uyarlanabildiğinden emin olun. Başka bir deyişle, kasık sapına takılan tulum ve gömleklerden kaçının. Bu aşamada basit kıyafetler şarttır ve tuvalet eğitimi alan çocuklar kendilerini soyunabilmelidirler.
 • Bazı ebeveynler çocuğun gün boyunca bebek bezi olmadan vakit geçirmeyi sever. Eğer bebek bezi giymeden idrar yaparsa, çocuğunuzun neler olduğunu hissetme ve rahatsızlığı ifade etme olasılığı daha yüksek olabilir. (Fakat çocuğunuzun tabanı birazcık çıplak kalmayı tercih ediyorsanız, muhtemelen tuvaletini yakın tutmalı, halının ve halının korunması ve temizliği için istekli olmanız gerekecektir.)
 • Oğlunuz iştahla başlamaya hazır olduğunda, “hedef pratiğe” sahip olun. İdrar akışını tuvalete doğru yönlendirebilmesi için nasıl duracağını gösterin. Bazı ebeveynler, tahıl parçaları gibi şeyleri, küçük adamlarının hedeflemeye çalışacakları bir boğa gözü olarak kullanıyor.
 • Çocuğunuz her zaman çömlekçilere girdiğinde çocuğunuza çıkartmalar veya anne ile zaman okuması gibi küçük ödülleri sunun. Başarılarını izlemek için bir grafik tutun. Küçüklüğünüz tuvaletin kullanımını hakim hale getirdiğinde, ona giymek için birkaç büyük çocuğun iç çamaşırı çiftini almasına izin verin.
 • Çocuğunuzun bakıcılarının ( bebek bakım görevlisi , dedesi ve çocuk bakım çalışanları da dahil olmak üzere) hepsinin aynı rutini izlediğinden ve vücut parçaları ve banyolar için aynı isimleri kullandığınızdan emin olun . Sorunu nasıl ele aldığınızı öğrenin ve çocuğunuzun kafası karışık olmayacak şekilde aynı yaklaşımları kullanmalarını isteyin.

Hiçbir şey olmamasına rağmen, her şeyden önce, tuvaleti kullanmaya yönelik tüm çabalarından ötürü övgüler aldığınızdan emin olun. Ve kazaların olacağını unutmayın . Bu önemlidir değil lazımlık eğitimi çocukları cezalandırmak veya kendilerini zaman ıslak hayal kırıklığı göstermek veya toprak için ya bed. Bunun yerine, çocuğunuza bir kaza olduğunu söyleyin ve desteğinizi sunun. Çocuğunuza büyük bir çocuk gibi tuvalet kullanma yolunda iyi olduğuna dair güvence verin.

Ve tuvalet öğretim sürecini ne zaman başlayacağınıza yorulduysanız, çocuğunuzun rehberiniz olmasına izin verin. Başkaları tarafından (aileler, yasalar, arkadaşlar, kardeşler, iş arkadaşlarınız vb.) Baskı uygulamak için baskı hissetmeyin. Geçmiş kuşaklardaki birçok ebeveyn, bugün birçok ebeveynin yaptığı gibi çok erken tuvalet eğitimi almaya başladı. Ve hepsi çocuğa bağlı. Çocuklar, hazır olduklarında ebeveynlere haber vereceğiz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlığa Neden Olan Ve Azaltan Gıdalar başlıklı makalemizde bebek ve kabızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Çocuğun Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim oglum 2 yasinda bezden kesildi bir daha kullanmadik hic

 2. hülya akçay dedi ki:

  cocuklarımızı iyi takip edip hazır olup olmadıklarını iyi anlamak lazım hazırsa kolay oluyor. bilgiler için emeğinize sağlık

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Minik oglum icin simdiden bu konulari dusunup nasil olacaginin arastirmasini yapmadan sitenizden bilgi sahibi olabiliyorum?????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gestasyonel Diyabet Nasıl Yönetilir

Gestasyonel diyabet tanısının korkunç olması gerekmez. Doktorunuzun tavsiyesine uyarsanız, sağlıklı bir hamilelik ve bebek dünyaya getirebilirsiniz. Gestasyonel diyabet için 28 haftanın...

Kapat