Boğmaca Nedir?

Boğmaca Nedir?
11 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 262 kez okundu.

Boğmaca (boğmaca olarak da bilinir) akciğerler ve hava yollarının bulaşıcı bir bakteri enfeksiyonudur.

Hastalık son derece bulaşıcıdır ve özellikle ilk birkaç ayda 12 aydan küçük bebeklerde en ciddi hastalıktır.

Bebeğim, öksürük nöbetlerinin hasar görmesine karşı hassas olan yumuşak hava yollarına sahip oldukları için boğmacadan zarar görme riski en yüksek seviyededir ve henüz aşıdan bağışıklık kazanmamış olabilirler.

Aşılanmış olanlar da dahil olmak üzere yaşça büyük çocuklar ve yetişkinler hala boğmaca boğabilir. Küçük bebekler kadar kritik derecede tehlikeli olmasa da öksürük 3 aya kadar süren sıkıntı yaratan bir durumdur. Boğmaca, ‘100 günlük öksürük’ olarak adlandırılmıştır.

Durum genellikle öksürüğe yoğun şekilde maruz kalan kalıcı kuru ve tahriş edici bir öksürükle başlar . Özellikle küçük çocuklarda, bu nöbetleri, çocuğun nefes alması sırasında belirgin bir ‘boğmaca’ gürültüsü izleyebilir; bu da durumun adını nasıl aldığıdır, ancak birçok durumda tek işaret sürekli bir hack öksürüktür.

Diğer belirtiler burun akıntısı, öfkendikten sonra sıcaklık artışı ve kusmayı içerir .

Boğmaca öksürüğünün kuluçka süresi yaklaşık olarak 7 ila 20 gün arasındadır, enfeksiyon dönemi hastalığın ilk belirtilerinden öksürük başladıktan yaklaşık üç hafta sonrasına kadar sürer.

Bir antibiyotik verilirse, bulaşıcı dönem tedaviden sonra beş güne kadar sürecektir.

Doktorunuza ne zaman başvurmanız gerektiğini öğrenmek için belirtilerinizi healthdirect’in Belirti Denetleyicisi ile kontrol edin .

Bebekler için koruma eklendi

Artık tüm hamile kadınların üçüncü trimesterlerinde (ideal olarak 28 haftada ) boğmaca (boğmaca) aşılaması yapılması önerilir . Annenin kan dolaşımından geçen antikorların bir kombinasyonu ve annenin hastalığa yakalanma riskinin azalması, bunu aşı uygulamak için ideal bir zaman yapar. Çoğu devlet, şimdi gebe kalmayan annelere boğmaca aşısı öneriyor. Bir randevu almak için doktorunuzla veya doğum öncesi bakım sağlayıcınızla konuşın.

Babalar, dedesi ve yeni doğanlarla temasa girme ihtimali olan başka kimseler bebeğin doğumundan en az iki hafta önce doktoruna boğmaca takviyesi almak için başvurmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 60 Yaş Üstü Sağlıklı Beslenme başlıklı makalemizde 51 yaş üstü, 60 yaş üstü ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Boğmaca Nedir? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Kotu bir hastalik tedavi olmak gerekir

 2. hülya akçay dedi ki:

  bebeklerde çok zor oluyor 🙁

 3. Keziban avcu dedi ki:

  Aşı sart ihmal etmemek gerekiyor

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Boğlmaca ismini duymuştum Fakat bu kadar detaylı bilgi bilmiyordum makalenizi okuyarak bilgi sahibi oldum….

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
60 Yaş Üstü Sağlıklı Beslenme

Yaşlandıkça vücudunuz değişir, ancak dengeli bir beslenme sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. İşte yemek yiyebileceğiniz ve yaşlandıkça sağlıklı tutmanız. Yaşınız ne olursa...

Kapat