Bebeklere Masaj Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklere Masaj Nasıl Yapılmalıdır?
9 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 300 kez okundu.

Masaj için kullanılan zaman hem sizin hem de bebeğiniz için rahatlatıcı ve eğlenceli olabilir. Bebeğinizle bağ kurmanın zamanıdır ve en iyi yerleşik ve sessiz olduklarında yapılır.

Oda sıcak ve çekilmemiş olduğundan emin olun. Çoğu kimse, bir banyodan hemen sonra bebeğin soyunduğu için en iyi zaman olduğunu keşfeder.

Alerjik durumlarda yenilebilir bir yağ (kayısı veya açık zeytinyağı gibi) kullanmanız ve alerjinizde fındık içeren yağlardan kaçınmanız gerekir. Yağı elinize alın, doğrudan bebeğinizin üzerine koymayın.

Mümkün olduğunca elinizle, elinizin avuç içi veya parmaklarınızın daireleriyle sağlam, kesintisiz vuruşlar kullanın. Göğüs üzerinde okşuyorsanız, köşegenler (zıt kalça omuzu) kullanın ve arka arkaya okşuyorsanız arkadan uzun vuruş kullanın. Kıvırma, yüz, baş ve ekstremitelerde de kullanılabilir.

Bebek masajı yatıştırıcıdır ve rahatça 10-30 dakika sürer. Ellerinizin sıcak olduğundan emin olun ve keskin veya dikenli mücevherler de çıkarmalısınız. Üzerinde yağ aldığınız ve kullanışlı bir havlu bulunması ihtimaline karşı eski kıyafetler giymek de isteyebilirsiniz. Arka planda bazı yumuşak müzik çalabilirsiniz.

Bebeğinize masaj yapmak, çocuğunuzla bağlantı kurmak ve onları rahatlatmaktır. Kesintiye uğramayacağınız yerlerde biraz zaman ayırdığınızdan ve rutin işinize her girildiğinde yapılabileceğinden emin olun.

Bebeği rahatsız olduklarında masaj yapmak iyi bir fikir değildir. Bebeğinizin neyi sevdiğine ve nasıl hissettiğinize yönlendirilmelidir.

Masaja Başlamak

 • Başlamak için, sıcak ellerinize birkaç damla yağ koyun ve bebeğinizin ayaklarının tabanlarını masaj yapmaya başlayın. Topuktan ayak parmaklarına doğru sağlam, nazik vuruşlar kullanın. Masaj yaparken daima bir elinizi bebeğinizin üzerinde tutun.
 • Bebeğinizin bacaklarından uzun düzgün darbelerle devam edin. Bilekten kalçaya ve kalçaya kadar masaj yapın. İki bacağınızı aynı anda veya bir anda masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Genital alanı masaj yapmaktan kaçının. Bebeğinizin bacağını dizin altına tutun ve gaz çıkmasına yardımcı olması için karın tarafına hafifçe bastırın.

Üst Vücut Mesajı

 • Üst vücut masajınızı bebeğinizin omuzlarında ellerinizle başlatın. Göğsünüze hafifçe vurun.
 • Bebeğin kollarını omuzlardan bileklerine doğru okşayarak masaj yapın. Bebeğinizin ellerine yağ almamanıza dikkat edin. Bu olursa, parmaklarını emmek için önce parmaklarını silin.
 • Bebeğinizin karnı yumuşak (sert veya dolu değil) hissediyorsa, karınlarını dairesel saat yönünde vuruşlarla masaj yapın. Bebeğin tümörleri hassasdır, bu yüzden huzursuz olurlarsa bir sonraki adıma geçin. Göbek bağı tamamen iyileşmediyse , deniz alanını masaj yapmaktan kaçının .

Yüz Ve Sırt Masajı

 • Bebeğinizin yüzüne masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Alnının ortasından, yüzlerinin dışına doğru ve yanaklara doğru inme. Parmak uçlarınızla, kafa derisine saçlarını şampuanıyormuşçasına masaj yapın.
 • Bebeğinizin vücudun ön masajını bitirdikten sonra hâlâ gevşek olursa, onları karnına çevirip baştan parmaklarına kadar uzun ve pürüzsüz vuruşlar kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz bundan hoşlanmıyorsa veya rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa masajı durdurmanız gerektiğini unutmayın. Çok gerginseniz veya bebeğiniz rahatsız ediliyorsa veya üzgündüyse, masajdan kaçınmak da en iyisidir.

Bir önceki yazımız olan Bebekler İçin Uyku Düzenlemesinin Yapılması başlıklı makalemizde bebek uyku saati, bebek uyku saati ayarlanması ve bebekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebeklere Masaj Nasıl Yapılmalıdır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  bu yazınızı özellikle okudum. cok faydalı buldum emeğinize sağlık. bu arada ben banyodan sonra yapıyorum ve yağlayarak yapıyorumözellikle boyun kaslarına yönelik. boyun kaslarında sorun vardı. ama normaldede banyodan sonra masaj hem eğlendiriyor hemde bebeği rahatlatıyor iyi bir uyku çekiyor 🙂

 2. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Oglumun en sevdigi masaj banyodan once mutlaka bebek yagi ile yaglarim guzelce masaj yaparim bayiliriz ikimizde en guzel zamanimiz???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebekler İçin Uyku Düzenlemesinin Yapılması

Bebeğin farklı uyku düzenleri vardır. Bazıları uzun gün uyurken diğerlerinde sadece hızlı uyuklama olur. Bazıları gece boyunca sıklıkla uyanıp diğerleri uykuya dalabilir...

Kapat