Bebeklerde Yarık dudak ve damak Bozkluğu

Bebeklerde Yarık dudak ve damak Bozkluğu
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 430 kez okundu.

Yarık, ağız üst dudak veya çatıda (damak) ya da bazen her ikisinde de bir boşluk ya da bölünmedir. Bir bebek gebelik sırasında geliştiğinde, yüzün ayrı bölgelerinin düzgün şekilde birleşmemesi durumunda oluşur.

Yarık, ağız üst dudak veya çatıda (damak) ya da bazen her ikisinde de bir boşluk ya da bölünmedir. Bir bebek gebelik sırasında geliştiğinde, yüzün ayrı bölgelerinin düzgün şekilde birleşmemesi durumunda oluşur.

Gebeliğin 5. ila 9. haftalarında yüz ve üst dudağı gelişir. Çatlak yarıklarının çoğu, rutin 20 haftalık tarama veya doğumdan hemen sonra alınabilir. Bununla birlikte, çatlak ağzının çatısının içine gizlenmiş olan submukoz bir yarık aylarca hatta yıllarca algılanmayabilir.

Yarık beslenme, konuşma ve işitme sorunları, kulak enfeksiyonları, diş çürüğü, çene geliştirme sorunları ve psikososyal sorunlara yol açabilir.

Nedenleri Nelerdir

Yarık dudakların ve yarık damakların nedeninin tam olarak bilmiyoruz. Bazen durumun bir aile öyküsü olması nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, bazen bir çocuk, aile öyküsü olmadığında ve durumun bilinen bir nedeni olmadığında durumuyla doğar. Buna “dağınık” denir.

Dudak yarık ya da yarık damaklı olanlar için, ağız dudak ya da çatı fetüsün gelişimi sırasında düzgünce kapanmaz. Bu bir yarık veya açık alan oluşturur. Dudak yarıkları ve yarık damakları ayrı ayrı oluşabilir, ancak bazen diğer sorunlarla birlikte bazen birlikte görülürler. Genellikle yalnızca yumuşak dokular etkilenir. Bazen kemik dahil olabilir, burun deformitesine neden olur.

Dudak yarısı tek başına, her 1.000 doğumda yaklaşık 1’inde görülür. Yarık damak 2.500 doğumda yaklaşık 1’de görülür. Genel olarak, yaklaşık 800 doğumda yarık dudak ve / veya yarık damaktan etkilenir.

Belirtileri Nelerdir

Dudak yarıkları ve / veya damak şiddeti farklılık göstermektedir. Üst dudağın küçük bir çentikten dudak ve damağın aralıklı bir kusuruna, bazen burna kadar değişebilirler. Yarık bir damakla, ağız çatısında bulunan delik, ağız ve burun arasında bir bağlantı olduğu anlamına gelir.

Dudakların ve ağzın belirgin görünümünün yanı sıra, yarık dudaklı ve / veya yarık damaklı bebeklerde ciddi sorun besleme olacaktır. Bunun nedeni, yutma problemi olmamasına rağmen emmek güç veya imkansız bulmalarıdır. Bunun dışında, dudak yarıkları ve / veya damaklı bebekler genellikle çok normal çocuklardandır.

Tedavisi Nedir

Dudak yarıkları ve / veya damak tedavisi ciddiyetine bağlıdır.

Başlangıçta bebeğe, boğazın arkasına süt salan özel bir ağız veya uzun kıllı meme ile beslenir.

Ameliyat her zaman gereklidir ve ameliyatların tipi, kapsamı ve sayısı deformitenin derecesine bağlıdır. Dudak genellikle 3-6 ayda ve damakta yaklaşık 9-12 ayda, çocuk konuşmaya başlamadan önce onarılır. Çocuğun okula başlamasından önce bazen küçük düzeltmeler yapılır.

Yarık dudakları olan kozmetik sonuçlar genellikle mükemmeldir. Konuşma terapisi, yarık damak durumunda burun-sesli konuşmayı düzeltmede çok yardımcı olabilir. Dudak yarıkları ve / veya damaklı çocukların kulak enfeksiyonlarına ve daha sonraki sorunlara daha yatkın olması nedeniyle, düzenli olarak doktorla takip gereklidir.

Uzmanlaştırılmış diş bakımı da gerekebilir; çünkü yarık bir dudak ve / veya damakla doğan birçok çocuk kayıp veya hatalı dişlere sahip olacak.

Nasıl Önlenir

Dudak yarıkları ve / veya damaklar önlenemez. Mevcut araştırmalar, anne ve babanın gebelik sırasında yaptıklarının çocuğun yarık dudak veya damak ile doğup büyümeyeceğini etkilemediğini göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeğinizle Arabaya Binerken Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde bebeğinizi arabada yanlız bırakmayın, bebek araba koltuğu ve bebek koltuğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebeklerde Yarık dudak ve damak Bozkluğu Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok faydalı bilgilet için çok teşekkür ederim yengeminde dudağında varmış bebekken ameliyat olmuş

 2. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bilgileriniz harika yarik dudak ile karşılaşan anne adayları nasıl davranacaklarını bilhilendirmeniz çok güzel ???

 3. hülya akçay dedi ki:

  Bir yazınızda yarık dudakla ilgili bilgi vardı sanırım B13 vitamininin eklikliğinde oluşabiliyor diye. Aslında bir bebekte oluşan tüm durumlar 9 ayın nasıl geçirildiğiyle alakalı bence. ihtiyacı olan tüm besinler, rahat bir ortam bir çok sağlık sorununu önlemiş olarak. ama yinede oluşuyorsa tıbbi müdahale ve diğer durumlar. geç kalınmadan yapılmalı. bilgilendirice bir yazı olmuş.

 4. Sevda Kacamak dedi ki:

  Allahtan gelen bisey Allah gostermesin

 5. Dilek Şimşek dedi ki:

  Bilgiler için teşekkürler

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğinizle Arabaya Binerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arabalara seyahat ederken mümkün olduğunca güvenli olmak için, çocukların ve yetişkinlerin, kişinin yaşına ve boyutuna uygun şekilde takılmış ve emniyet...

Kapat