Bebeklerde Oluşan Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde Oluşan Alerji Çeşitleri Nelerdir?
14 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 634 kez okundu.

Ailede egzama, astım, saman nezlesi veya gıda alerjileri (birlikte “atopi” olarak bilinir) geçmişi varsa bebekler alerji geliştirebilirler.

Ancak ailede atopi öyküsü olmayan bebekler de alerji geliştirebilirler, bu nedenle öneriler bir ailenin veya kardeşlerin alerji yaptığı aileler dahil tüm aileler için aynıdır. Bebeğiniz zaten ciddi egzama veya gıda alerjisi gibi alerjik bir hastalığa sahipse, katıları tanıtmadan önce doktorunuzla konuşun.

Emzirmiyorsanız, alerjinizi önlemeye çalışmak için bebeğinizi hidrolize etmiş (kısmen ve yaygın) bebek maması veya soya veya keçi sütü formülüne ihtiyacınız yoktur. Standart inek süt bazlı formül uygundur.

Katı maddeleri (sütten kesme) yaklaşık altı ayda başlattığınızda ancak dört aydan önce başlatmadığınızda, alerjilere neden olan gıdaları birer birer tanıtabilirsiniz; böylece herhangi bir reaksiyonu tespit edebilirsiniz. Bu gıdalar:

 • Süt
 • Yumurtalar
 • Buğday
 • Fındık
 • Tohumlar
 • Balık ve kabuklu yiyecekler

Gıdaları genellikle ailenin yendiği şeylere göre tanıtın. Bebeğiniz gıdaya hoşgörü gösteriyorsa, onu çeşitli bir diyetin bir parçası olarak sunmaya devam edin. Mümkünse, katı madde tanıtımı yaparken emzirmeye devam edin; zira bu alerji gelişme riskini azaltabilir.

Bebeğiniz şiddetli egzamaya sahipse ve / veya yumurtalara alerjisı varsa, fıstığı açmadan önce düzenli olarak fıstık vererek fıstık alerjisi geliştirme riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca pişmiş yumurtanın 8 aydan önce verilmesinin yumurta alerjisini önleyebileceğinin kanıtı da var. Bunu doktorunuzla konuşun.

Çoğu çocuk alerjilerini sütten veya yumurtadan çıkarır ancak fıstık alerjisi genellikle ömür boyu sürer.

Yer fıstığı alerjisi

Fındık, fıstık ürünleri ve bazı tohumlara karşı alerjiler nüfusun% 1-2’sini etkiliyor. Çocuğunuz, bilinen bir alerjiniz (egzema veya teşhis edilmiş bir gıda alerjisi) olması veya yakın ailesinde alerji öyküsü (astım, egzama veya saman nezlesi gibi) varsa fıstık alerjisi geliştirme riski daha yüksektir.

Durum buysa, fıstık ya da fıstık içeren yiyecekleri çocuğunuza ilk kez vermeden önce doktorunuzla ya da sağlık ziyaretçinizle konuşun.

Fıstık veya fıstık içeren gıdalar (fıstık ezmesi gibi) emzirirken yemek yemeyi isterseniz, onlara alerjiniz yoksa veya sağlık uzmanınız size tavsiye etmediğiniz sürece bunu yapabilirsiniz.

Fıstık getirmenin geciktirilmesine gerek yok. Yerfıstığı yiyecekler fıstık ezmesi, yer fıstığı yağı ve bazı aperitifler içerir. On beş yaşın altındaki çocuklara fıstık ya da fındık vermeyin çünkü onlardan nefret ederdi.

Gıda etiketlerini dikkatlice okuyun ve fıstık bulunduğundan emin değilseniz gıdalardan kaçının.

Çocuğumun bir gıda alerjisi olup olmadığını nasıl anlayacağım?

Alerjik reaksiyon aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

 • ishal veya kusma
 • öksürük
 • hırıltı ve nefes darlığı
 • kaşıntılı boğaz ve dil
 • kaşıntılı cilt veya kızarıklık
 • şişmiş dudaklar ve boğaz
 • burun akması veya tıkanması
 • acılı, kırmızı ve kaşıntılı gözler

Bazı durumlarda gıdalar hayatı tehdit eden çok ciddi bir reaksiyona (anafilaksi) neden olabilir. Çocuğunuzun bir gıdaya alerjik reaksiyon gösterdiğini düşünüyorsanız, tıbbi yardım isteyin. Gıdaya anafilaksi adı verilen şiddetli bir alerjik reaksiyon, hırıltılı solunum veya nefes alma zorluğu, dilde şişme, bilinç kaybı, kusma veya solgunluk ve disket olma yol açabilir. Anaflaksi bebeklerde nadirdir. Ağız çevresinde ürtiker veya şişme daha yaygındır.

Anafilaksi, acilen dikkat edilmesi gereken bir acil durum acilidir. Tavsiye, bir sağlık uzmanı tarafından enjekte edilen adrenalin veya Epipen gibi kendinden yüklemeli bir cihazla kullanılmasıdır.

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almaması için süt gibi büyük bir gıda yutarak deney yapmaya cazip olmayın. Sizi diyetisyene yönlendiren doktorla konuşun.

Gıda katkı maddeleri

Gıda, çeşitli nedenlerden ötürü katkı maddeleri içerir; bunları muhafaza etmek, daha uzun süre yemek için güvenli hale getirmek ve renk veya doku vermek gibi.

Tüm gıda katkı maddeleri, kullanılmadan önce güvenlik açısından titiz değerlendirmelerden geçmektedir. Gıda etiketlemesi, isim veya ‘E’ numarası ve ‘renklendirme’ veya ‘koruyucu’ gibi işlevleri de dahil olmak üzere katkı maddeleri listesinde açıkça belirtilmelidir. Koruyuculara karşı alerjinin test edilmesi çok zordur.

Çok az insan bazı gıda katkı maddelerine karşı olumsuz reaksiyonlar olduğunu kanıtlamıştır, ancak yumurta, süt veya soya gibi sıradan gıdalara verilen reaksiyonlar çok daha yaygındır.

İşlenmiş gıdalar, katkı maddeleri ve yüksek seviyede tuz, şeker ve yağ içeriyor olma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle, bu gıdaların çok fazla yemesinden kaçınmak en iyisidir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlık Nedenleri başlıklı makalemizde bebeklerde kabızlık, bebeklerde kabızlık belirtileri ve bebeklerde kabızlık için en iyi yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebeklerde Oluşan Alerji Çeşitleri Nelerdir? Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. gamze senoglu dedi ki:

  Bu bilgilendirme cok cok faydali olmus tesekkur ederim esde egzama sorunu var bu bilgiler cok isimize yarayacak

 2. Hatice Akçil dedi ki:

  Çok faydali bilgilendirme olmuş bnm oglumda da yumurta alerjisi vardi neyseki geçti

 3. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok faydalı bilgileriniz çok teşekkür ederim benim oğlumda sıcak landığı zaman vüvufunda kırmızı 5 kuruş büyüklüğünde kızarıklar oluşuyor buda alrjimidir

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Faydalı bilgiler için teşekkürler…Cocugumuzun alerjisi oldugunda nasil tepki vereceğini öğrenmiş olduk ?

 5. hülya akçay dedi ki:

  dikkatimi çekiyor son zamanlarda cocuklarda allerji olayları çok gözüme çarpmaya başladı. tehlikeli bir durum aslında ani olarak gelişirse. yumurta badem fıstık duymuştum ama balığı ilk sizden duydum. aslında mantıklı her şeye karşı allerji gelişebilir . dikkatli olmak gerekli.

 6. Sevda Kacamak dedi ki:

  Fazla asiriya kacmadan yiceklerde benim cocuklarimda oyle bir sorun olmadi

 7. Dilek Şimşek dedi ki:

  Kulak burun boğaz dr gittiğimizde alerjidende oksuruyor dedi ama içime sinmedi. Kesinlikle çocuk dr gitmek şart. Çünkü astımla ilgili makalenizi okuduğumda çoğu şeylerde benzerlik var . Gece tıkanmalari. Nefes darlığı beni korkutma başladı . İnsallh yavrum da önemli bişey çıkmaz . 🙁

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Bebeklerde Kabızlık, taburelerin  normal olarak düzenli olarak geçilmediği, dışkıların geniş olduğu ve tuvalete gitmenin ağrılı olduğu bir durumdur. Bazen bir bebek...

Kapat