Bebeklerde Gelişim Ve Öğrenmeye Başlaması

Bebeklerde Gelişim Ve Öğrenmeye Başlaması
1 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

Bir çocuğun hayatının ilk beş yılı, gelişim için kritik öneme sahiptir. Çocukların bu yıllardaki deneyimleri, yetişkinleri şekillendirmeye yardımcı olur.

Çocuğunuzun kendisine bol miktarda oynama ve öğrenme yolu veren çok sayıda farklı etkinliğe sahip uyarıcı bir çevreye ve öğrenmekte oldukları şeyleri uygulama şansına ihtiyacı var.

Bu bilgi, çocukların hoşlandığı şeylerle ilgili fikirler sunarak ve çocuğunuzla paylaşmanın keyfini çıkarabileceğiniz etkinlik önerileriyle ebeveynlere ve ailelere yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu sadece bir başlangıç ​​noktasıdır. Çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz, bu nedenle çocuğunuzun neler yapabileceği ve neyi sevdikleriyle ilgili kendi fikirlerinizi kullanın.

Çocuklar nasıl öğrenirler

Hepimiz oynamanın eğlenceli olduğunu biliyoruz. Ayrıca, çocukların öğrenmesi için en etkili yoldur. Oynayarak, çocuklar büyüdüklerinde ihtiyaç duyacakları tüm becerileri uygulayabilirler. Büyümek ve gelişmek için, çocuklar onlarla oynamaktan mutlu olan birinden zamana ve dikkate ihtiyaç duyar. Yavaş yavaş, kendilerini bazı zamanlar eğlendirmeyi öğreneceklerdir.

Çocuğunuzla oynamak için zaman bulmanız, özellikle de yapmanız gereken başka şeyler olduğunda zor olabilir. Çözüm, çocuğunuzu yaptıklarınıza, hatta ev işlerine dahil etmenin yollarını bulmak olabilir. Çocuklar yaptıkları her şeyden ve onların çevresinde olan her şeyden öğrenirler.

Yıkarken, çocuğunuzun, örneğin tencere kapaklarının yıkanmasına izin verin. Ne zaman pişirirsen, onlara ne yaptığınızı gösterin ve çalışırken onlarla konuşun.

Onların yaptıklarına katılmalarını sağlamak onlara yardım etmeye ve bağımsız olmaya dönük olarak öğretecektir. Yaptıklarınızı kopyalayarak da öğrenirler.

Bazen bazı şeyler belirli zamanlarda gerçekleşmelidir ve çocuğunuzun bunu öğrenmesi önemlidir, ancak beraber olduğunuzda sıkı bir zaman çizelgesi oluşturmamaya çalışın. Çocuğunuzun içine sığması pek olası değildir ve ikiniz de sinirlenirsiniz. Yıkama işleminin oyun alanına girmeden önce yapılması gerektiğini söyleyen herhangi bir kural yoktur, özellikle de güneş parlıyor ve çocuğunuz enerji patlaması durumunda ise.

Çocuğunuzun oyun oynamasına ve öğrenmesine yardımcı olacak fikirler

Çocuğunuza oynamak için farklı fırsatlar sunabilirsiniz ve zor ya da pahalı olması gerekmez:

 • Okuma – Erken yaşta bebeğinizle kitaplara bakmaya başlayabilirsiniz. Onların gelecekteki öğrenmelerinde onlara yardımcı olacaktır. Bebeğinizle kitap paylaşmak için harcanan zaman da onlarla bağlantınızı kurmanızı sağlar ve duygusal refahı için iyidir.
 • Su ile oynamak – Bebekler, küçük çocuklar, örneğin banyoda, küvet havuzunda veya sadece lavaboyu veya plastik bir kap kullanırken suyla oynamaktan hoşlanırlar. Bir çocuğu  su ile yalnız bırakmayın . Bir bebek ya da küçük çocuk, sadece beş santimetre suda boğulabilir.
 • Küçük miktarlarda ‘gerçek’ malzemeyi (un, mercimek, pirinç, şeker, muhallebi tozunu) ölçmek için bir kap ve kaşık kullanın. Siz ve çocuğunuz su ile çanaklarda veya yumurta bardaklarında karıştırır.
 • Çizim ve boyama – Boya kalemleri, keçe uçları veya toz boya kullanın. Su yanı sıra yıkama sıvısı ekleyerek toz boya kalınlaştırabilirsiniz.

Çocuğunuza günlük gereksinimleri öğretmek

Çocuklar oynarken, öğrenmek istediklerini öğreniyorlar. Genellikle bunlar da öğrenmelerini istediğiniz şeylerdir.

Bazen de, sizden bir miktar daha yardıma ihtiyaçları olabilir. Örneğin, bir tuvalet kullanmayı öğrenirken, kendilerini nasıl yıkayıp giyinip giyemeyecekleri ve nerede çalıştırılacağının güvenli olmadığı yerler.

Aşağıdaki öneriler, ikinizi de kolaylaştırır:

 • Çocuğunuzun hazır olduğunu düşünene kadar bekleyin. Onlara çok erken bir şey öğretmeye çalışırsan, ikiniz de sinirli kalırsınız. Onlara bir şeyler öğretmeye çalışırsanız ve işe yaramazsa birkaç hafta bırakın ve tekrar deneyin.
 • Büyük bir anlaşma yapmayın. Çocuğunuz çok hızlı bir şekilde bir kaşıkla yemek yemeyi öğrenebilir, ancak yine de yorgun olduklarında beslenmek ister. Tuvaletini birkaç kez kullanabilirler, sonra bezlerine dönmek isteyebilirler. Endişelenmeyin. Bu başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Büyümek ve bağımsızlığını öğrenmek istediklerinin farkına varmaları uzun sürmez.
 • Onları güvende tutun. Üç yaşından küçük çocuklar neden elektrikli eşyalarla kırılmamaları gerektiğini anlayamaz. Dokunduklarını istemediğiniz şeyleri kendi yolumdan uzak tutmak daha kolaydır.
 • Cesaretlendirici olun. Çocuğunuz sizi mutlu etmek istiyor. Onlara doğru bir şeyler yaptıklarında büyük bir gülümseme, kucaklaşma veya övgü verirseniz, tekrar yapmaları daha muhtemeldir. Bu, yanlış bir şey yaptıklarını söylemekten çok daha iyi bir sonuçtur.
 • Gerçekçi ol. Mükemmelliği veya anlık sonuçları beklemeyin. Her şeyin sandığından biraz daha uzun süreceğini varsayıyorsan, hoşlanmazsa şaşıracaksın.
 • Bir örnek oluşturun. Çocuğunuz sizin gibi olmak ve yaptıklarınızı yapmak istiyor. Ellerini yıkarken, dişlerini fırçalarken ve tuvaletini kullanırken görmelerini sağla.
 • Kararlı olmak. Çocukların sıkı ve tutarlı kurallara ihtiyacı vardır. Bir kere karar verdikten sonra ona sadık kalın. Örneğin, tuvalet eğitimine başlıyorsanız ancak çocuğunuzun hazır olmadığını kararlaştırırsanız, vazgeçip birkaç hafta sonra tekrar denemek güzel. Ancak, bir gün bebek bezlerinde olan, ertesi gün onlardan ayrılıp, bir gün sonra onlara karışan bir çocuk karışık olmaya bağlıdır.
 • Tutarlı olun. Aynı nedenle, çocuğunuza bakan herkesin aynı şeyleri az ya da çok aynı şekilde öğretmesi önemlidir. Siz ve eşiniz ya da siz ve çocuğunuzun muayenehanesi çok farklı şeyler yaparsa, çocuğunuz kolayca öğrenemez.
 • Çocuğunuz için, sizin ve yaşadığınız için doğru olanı yapın. Yanındaki çocuğun yapabileceği ya da yapamayacağı konusunda endişelenme. Bu bir rekabet değil.

Bir önceki yazımız olan Bebeğimi Nasıl Sütten Kesebilirim başlıklı makalemizde bebeği sütten kesme, bebeğimi sütten nasıl kesebilirim ve sütten kesme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebeklerde Gelişim Ve Öğrenmeye Başlaması Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Annenin yardimiyla olur aileninde tabiki

 2. hülya akçay dedi ki:

  Cok güzel ve bilgi verici yazı oldu emeğinize sağlık

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Annelee icin harika bilgiler…Benim oglum 4 aylik simdiden kitaplar masallar okuyorum minigime uykudan once biraz daha buyudugunde nelere dikkat edecegimi aciklayici makaleniz ile ogrenmis oldum?????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğimi Nasıl Sütten Kesebilirim

Sütünü kesme, bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun emzirilmesini durdurduğunuzda ve katıların (ve muhtemelen formülün) tanıtılmaya başlamasıyla olur. Gelişmekte olan tüm çocukların...

Kapat