Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi
16 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 430 kez okundu.

“İshal, ateş gibi belirtiler bebeğinizin dişlenmesi ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtisi olabilir” diyen Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, bebeklerin daha rahat diş çıkarabilmesi için ailelere yapabileceklerini anlattı. Dişin ağız içinde görünür hale gelmesi olarak adlandırılan dişlenme (diş çıkarma) ortalama 6. ayda başlayıp 2,5 yaşına kadar devam etmektedir. Bebeklerde dişler genel olarak genetik düzene uyarak çıkar. Dişlenme yaşı ebeveynin ilk diş çıkardığı yaşa bağlı olarak daha erken ya da geç olabilmektedir. Hatta bazı bebekler dişli doğabilmektedir. Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı bebekler bu süreci hafif atlatırken bazılarında bu süreç adı gibi dişli olup, hem anneyi hem de miniğini zorlayabilmektedir. Bu belirtiler: Tükürük (salya) üretiminin artması, Ağrı ve huzursuzluk, Dişetinde kızarıklık ve şişlik, Yanak ve çene bölgesinde kızarıklık, Isırma, Uykusuzluk, İştahsızlık, Kulak çekiştirme, Yanak kaşıma, Diş çıkarma ile ilgili olduğu henüz ispatlanmamış belirtiler, Ateş, ishal, vücutta cilt döküntüsü vb. Bazı anneler çocuklarının diş çıkarma sürecinde ishali ve hafif ateşinin olduğunu belirtirler.

Bu semptomların diş sürmesiyle ilişkisi henüz kanıtlanmadığından, bebeğinizin ateşi 38 derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler dişlenme ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir. DİŞ ÇIKARAN BEBEK İÇİN NE YAPILMALI? Bebeğinizin daha rahat diş çıkarabilmesi için ona nasıl yardımcı olabileceğinizi biliyor musunuz? Dişetine hafif basınç uygulama: Dişetine temiz ve soğuk bezle masaj yapılabilir.

Diş kaşıyıcı kullanımı: Plastik ve boya içermeyen (BPA free) diş kaşıyıcılarını, buzdolabında bir süre beklettikten sonra bebeğinize vererek dişetlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz. Kaşıyıcının buzlukta bekletilmemesine dikkat edilmeli. Aksi takdirde bebeğinizin dil, yanak, dudağına yapışabilir. Soğuk gıdaların verilmesi: İştahsızlık görülen bebeğinize soğuk meyve püreleri ve su vererek hem ağrısını hafifletmiş olacaksınız hem de besin ve su kaybının önüne geçebileceksiniz. Ağrıyı azaltacak ilaçların kullanımı: Parasetamolveya ibuprofen içeren şuruplar ağrının azaltılmasında faydalı olabilirler. Ancak diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygundur.

Çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateşi düşürebileceğinden sizi ve doktorunuzu o hastalıktan habersiz bırakabilir. Tüm bunlara rağmen bebeğinizin sıkıntısı geçmiyorsa mutlaka pedodontistinize (çocuk diş hekimi) danışarak; anestezik madde içeren diş jellerini kullanabilirsiniz. Ancak bu pomatların düzensiz ve sıkça kullanımının bebeğinizin çeşitli organları ve özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Güneş Yanıklarına Karşı önlemler başlıklı makalemizde çocuk, çocuk hastalıkları ve güneş yanığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Murat deniz dedi ki:

  Oglumda dis cikariyor. 8 aylik bubara dislerden dolayi cok huzursuz. Arada agri kesici surup veriyoruz doktorun verdiyinden.kafamiza gore birsey vermiyoruz. Kimsede vermesin.

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Benim kizim 4 aylik saltasi akiyo ve ısırıyor

 3. hülya akçay dedi ki:

  bu dönem bir başladımı çok zor geçiyor. huzursuzluğu ayrı, ishal oluyorlar, sürekli ağızları akıyor diğer belirtiler. en kötüsüde kilo almaları için o kadar uğraşıyoruz diş çıkartma döneminde kilo veriyorlar 🙁

 4. Nalan dedi ki:

  Benim kizim 6 aylikken diş çikarmaya başladi salya si pek akmadi bu ara 7. Disi çikiyor gece hic uyumuyor cok huzursuz şurup veriyorum minoset bide diş jeli kullaniyoruz

 5. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Oglum dort aylik simdiden basliyor galiba makalenizi okuyarak bilgi sahibi olabilmek guzel

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Güneş Yanıklarına Karşı önlemler

Çocuklar yaz aylarında sıcak ve nemli havanın etkisiyle cilt problemleri yaşayabiliyor. En sık karşılaşılan cilt sorunları ise isilik, güneş yanıkları,...

Kapat