Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi
14 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 327 kez okundu.

Sütü ifade etmek, sütü memenizden sıkıştırmak demektir. Bu sayede saklamış olursunuz ve daha sonra bebeğinize beslersiniz.

Bebeğiniz hasta ya da prematüre olduğundan bebeğinizden uzak durmanız gerekiyorsa ya da işinize geri döneceğinizden dolayı göğüsleriniz rahatsız edici derecede dolu hissediyorsa ya da bebeğiniz ” İyi emme ama yine de sana anne sütü vermek istiyor musun?

Anne sütü verilen bebeğin ilk katı gıdalarıyla da kullanılabilir .

Sütü elle ya da göğüs pompasıyla verebilirsiniz. Farklı pompalar farklı kadınlara uyar, bu nedenle tavsiye isteyin veya almadan önce deneyip araştıramayacağınıza bakın. Kap ya da pompanın temiz olduğundan ve kullanmadan önce sterilize edildiğinden emin olun.

Elle ifade

Özellikle ilk birkaç günde sütü daha pompa kullanmaktan çok elle daha kolay ifade edebileceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca, bir pompa satın almamanız veya ödünç almamanız gerektiği anlamına gelir.

Aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir:

 • Başlamadan önce, ellerinizi sabun ve ılık suyla iyice yıkayın ve göğsünüze hafifçe masaj yapın.
 • Göğsünüzü geriye toanın (göğsünüzün koyu kısmı) arkasına koyun.
 • Baş parmağınızı ve diğer parmaklarınızı bir C şeklinde kullanarak hafifçe sıkıştırın. Bu zarar vermemelidir (meme ucunu direkt sıkıştırmayın, çünkü boğazınızı açar ve ifade edemezsiniz).
 • Basıncı serbest bırakın, ardından tekrarlayın, ritim oluşturun. Parmaklarınızı cilt üzerinde kaydırmamaya çalışın. İlk başta sadece damla görünür, ancak süt kaynaklarınızı arttırmaya yardımcı olacak şekilde devam edin. Uygulama ve biraz zamanla süt serbestçe akabilir.
 • Artık damla çıkmadığı zaman, parmaklarınızı hareket ettirin ve göğsünüzün farklı bir bölümünü deneyin ve tekrar edin.
 • Akış yavaşlarsa, diğer memeye geçin. Süt dökülene kadar göğüslerini değiştirmeye devam edin veya tamamen durun.
 • Süt akmazsa, parmaklarınızı hafifçe meme başına doğru hareket ettirmeyi deneyin veya göğsünüze nazik bir masaj yapın.
 • Sütü yakalarken yakalamak için, sterilize edilmiş bir besleme şişesi veya kabını memenizin altında tutun.

Bardak yemi

Bazen bebeğiniz ekstra sütüne ihtiyaç duyabilir veya göğsünüzden beslenmesi zor olabilir. Bu durumda ebe, bebeğinize bir fincan içinde biraz süt dağıtılırm öneride bulunabilir.

Bebeğinizin boğulma riskini ortadan kaldırmak için kendinize güveninceye kadar bu bir ebe gözetiminde yapılmalıdır.

Anne sütünü saklama

Anne sütü, sterilize edilmiş bir kapta saklayabilirsiniz:

 • buzdolabında 4 ° C veya daha düşük sıcaklıklarda beş güne kadar
 • buzdolabının buz veya dondurucu bölmesinde iki hafta süreyle
 • Altı aya kadar dondurucuda.

Anne sütü her zaman sterilize edilmiş bir kapta saklanmalıdır. Bir pompa kullanırsanız, kullanımdan önce ve kullanmadan önce daima sterilize edin.

Dondurulmuş anne sütünü buzdan arındırma

Sütünüzü dondurdıysanız, bebeğinize vermeden önce buzdolabında buzunu çözün. Çözündükten sonra hemen kullanın. Dondurulmuş süt bebeğiniz için hala iyi ve formül sütünden daha iyidir. Çözündükten sonra sütü tekrar dondurmayınız.

Isıtıcı anne sütü

Soğukta içmekten bebeğiniz mutlu olursa, ifade edilen sütü doğrudan buzdolabından besleyebilirsiniz. Ya da şişeyi ılık suya koyarak sütü vücudun sıcaklığına kadar ısıtabilirsiniz.

Anne sütünü ısıtmak veya buz eritmek için mikrodalga fırında kullanmayın; bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcak noktalara neden olabilir.

Anne sütünü ifade etmeyi planlıyorsanız, anne sütünü koymak için sterilize edilmiş bir kap kullanmanız gerekecektir. Daha sonra sütünü saklayabilirsiniz:

 • buzdolabında 4 ° C veya daha düşük sıcaklıklarda beş güne kadar
 • bir buzdolabının buz kabininde iki hafta süreyle
 • Altı aya kadar dondurucuda.

 

Bebeğiniz Hstahanedeyse

Anne sütünü bebeğinizin erken ya da hastalığından dolayı ifade edip saklıyorsanız, hastane çalışanlarına bebeğinizin bakımını soracak ve bunun nasıl saklanacağı konusunda tavsiyeler isteyin.

 

Bir önceki yazımız olan Çocukluk Fobileri nelerdir? başlıklı makalemizde çocukluk, endişe ve fobileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  6 aya kadar en faydali besin

 2. hülya akçay dedi ki:

  ilk 6 ay anne sütü yeterli ise ek gıda vermemek en güzeli ama bazı durumlarda mecburen ek gıdada verilmek zorunda kalıyor. ama en güzeli bu kadar besin değeri yüksek olan anne sütü ile ilk 6 ay bebeği beslemek en güzeli

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Emziren anne adaylari icin guzel bir makale olmus….Bende emzirirken cok zorlandim ama sonunda basardim??

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Cinsel İlişki

Pek çok kadın ve partneri, cinsel ilişkiye girerek bebeğine zarar verebileceğinden endişe etmektedir., ancak durum böyle değildir.. Gebelikle ilgili herhangi bir...

Kapat