Bebek Gelişimi 8-12 Aylık

Bebek Gelişimi 8-12 Aylık
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 306 kez okundu.

Bol sevgi ve ilgi alanına sahip sağlıklı bebeklerin tamamı doğal ve sürekli şaşırtıcı bir şekilde yeni beceriler geliştirir. İlk 12 ay içinde, ebeveynlerin izlemesi gereken inanılmaz bir süreç bu kadar gelişme gösteriyor.

Bebekler büyüdükçe ve muazzam farklı oranlarda gelişirler – ve çoğunlukla ebeveynlik ders kitaplarının yaptıklarını söyledikleri şey için ne kadar mutsuz bir saygısızlıkla! İçgüdüleriniz, ayrıca bebeğinizin iyi yiyor ve uykusunu bilerek ve uyanıkken hiç ürediğini bilmediğinizde, büyüme veya gelişme çizelgesinden çok daha fazlasını söyleyebilirsiniz.

8-12 aylar geçtikten sonra, bebeğinizin farklı duygular ve ruh halleri deneyimleme becerisi çok gelişti. Aşina oldukları nesnelerle ve insanlarla kendilerini daha iyi eğlendirir ve rahatlatırlar. Onlar desteği olmadan oturup ve hazırlanıyor edilecektir tarama ve yürümek ve üzgün veya onları rahatsız şeylerden uzaklaşmak mümkün olacak.

Kendilerini sabit tutmak için bacağınızı takabilirler. Ellerindeki nesneleri alıp düşürüp atmak için kasıtlı olarak ellerini kullanacaklardır. Baş döndürücü ve neyin yolunda gittiğini çözebilirler. Düşen nesneleri ararlar ve sesleri ve hareketleri tekrarlamaya başlarlar. ‘Köpek nerede?’ Gibi basit ifadeleri anlamaya başlayacaklar. ve ‘bana ilet’ ve istediklerini veya ne anlama geldiğini iletmek için hareketleri kullanmaya başlayacak. Ayrıca insanlardan veya nesnelerden korkabilirler.

Ne yapabilirsin?

İşte bu yaşta bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey:

 • Bebeğinizle konuşun : bebeğiniz ileti dizisiyle ilgileniyor, bu nedenle günlük işler hakkında konuşmak, yaptığınız gibi, sözcüklerin ne anlama geldiğini anlamalarına yardımcı olur. Ne kadar çok konuşursanız o kadar iyi olur.
 • Dinleyin ve bebeğinizin gevezeliklerine yanıt verin : bunlar dillerini , iletişim ve okuma yazma becerilerini geliştirecek ve onları ‘duymuş’, sevilen ve değer verici hissetmelerini sağlayacaktır. Konuşarak yanıt vermek veya kendi sıcak, sevecen şekilde ses çıkarmak önemlidir. Bebeğiniz, sesinizi yukarıya ve aşağıya doğru çevirmekten ve yüz ifadelerinizi kendinizle konuşurken sevmeyi seveceksiniz.
 • Birlikte oynamak: şarkı söylemek, peekaboo oynamak, ziller çalmak, oyuncakları saklamak ve birlikte komik sesler veya hayvan sesleri çıkarmak. Bu yaşta bebeğiniz özellikle sosyal oyunlardan hoşlanır ve yaptığınız şeyin kopyalanmasını sever. Birlikte oynamak onları sevilen ve güvende hissetmelerine yardımcı olur.
 • Birlikte okuduğunuzda, bir kitaptaki kitapları okurken, hikayeler anlatırken bebeğinizin hayal gücünü geliştirir ve dilin temellerini oluşturur.
 • Hareketin cesaretlendirilmesi : Bebeğinizin duruş geliştirmesi ve taranması, çekilmesi ve yürümesi gibi daha karmaşık hareketlerin temelini oluşturan kas gücü geliştirilmesine yardımcı olmak. Evinizi güvende yapmaya dikkat etmeniz iyi bir fikirdir – bebeğinizin ne kadar kaldırabileceğini ve neye ulaşabileceğini şaşırtabilirsiniz.

Sorun işaretleri geliştirme

Herhangi bir endişeniz olması durumunda bebeğinizin veya çocuğunuzun aile hekimliği hemşiresine veya doktoruna danışın:

 • seninle göz teması kurmak değil
 • Gevezelik yapmıyor veya farklı sesler çıkarmıyor
 • gülümsemez veya diğer eğlenceli ifadeler kullanmaz veya bir dizi duygu gösterir
 • sese, gülümsemene ve diğer yüz ifadelerine tepki vermiyor
 • haddeleme değil
 • kendi başlarına oturamazlar
 • Bir elini diğerinden çok daha fazla kullanır
 • Ayaklarla oynamıyor veya eller arasında nesneleri değiştirmiyor
 • Çoğu zaman içeri giren ya da çıkan gözü var
 • hareketli nesneleri gözleriyle takip etmiyor
 • seslerle ilgilenmiyor
 • katıları yemek için öğrenmiyor
 • Endişeli veya endişeli
 • genelde iyi değil mi
 • bir zamanlar sahip oldukları becerilerin kayda değer ve tutarlı bir şekilde yitirilmesini yaşıyor.

Geliştirme zaman çizelgesi

8 ila 11 ay arası

Bebeğiniz artık eşyalarını bırakabilir veya birisini birisine uzatabilir.

Bebekler artık bir şeylerin bırakılmasına ya da birisine oyuncak dağıtmalarının keyfini çıkaracaktır. Onlarla oynayarak bu yeni beceriyi cesaretlendirin. Çocuk yetiştirmek ve geliştirmek, birinden zamana ve dikkata ihtiyaç duyar. Çocuğunuza yaklaşık 12 aylıkken şekli öğretmeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun delikleri eşleştirerek farklı şekiller koymasını gerektiren oyuncaklar kullanışlıdır. Her şekil hakkında konuşmak, örneğin, ‘yuvarlak olanı’ veya ‘bu bir kare’ gibi konularda yardımcı olur.

10-18 ay arası

Biraz kararsız olmasına rağmen, bebeğiniz kendi yürümeye başlamaya başlar.

Bebekler yürümeye başladıklarında ayaklarınız değişebilir, ancak çok hızlı hareket edebilirler. Sık sık yolculuk ederler ve düşerler. Çocuğunuza merdiven tırmanmayı öğretin, ancak kendilerinin kendi başına yukarı ve aşağı gitmesine asla izin vermeyin. Çocuğunuzu, mümkün olan en kısa sürede sizinle yürümeye (el sıkışması) teşvik edin. Sizi yavaşlatabilir, ancak ikinizin de biraz egzersiz yapmanız harika bir yol. Çocuğunuz 18 ayda yürüyemezse çocuğunuza ve aile hemşiresine veya doktoruna danışın.

11-12 ay arası

Bebeğiniz parmak gıdalarıyla beslenmeye bayılır.

Bebeğinizin dişleri yoksa bile, onlara parmak gıdaları vererek çiğnemelerini teşvik edebilirsiniz. Bunlar alıp ellerinde tutabilecekleri küçük yiyecek parçaları. Breadsticks, salatalık veya peynir parçaları deneyin. Onlara parmak gıdaları vererek, çocuklar kendilerini beslemeyi öğreneceklerdir.

12 ay

Bebeğiniz “anne” ve “dada” gibi kelimeleri söyleyebilir.

Çocuklar kelime kullanmaya başladığında anlamı sizden öğreneceklerdir. Oyun oynarken onlara tekrar eden kelimeleri deneyin. Tekrarlayan dili kullanarak, ‘nereye gitti’ diyerek gibi. her şeyi bir şeyler gizlediğinizde, akıllarına kelimeleri yerleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca peekaboo gibi tekrar eden oyunlara ya da bir şeyi saklamak ve tekrar ortaya çıkarmaktan hoşlanacaklardır.

Çocuğunuzun tam sağlık kontrolü gerekecek .

Çocuğunuz dili ve öğrenmeyi, güvenliği, diyeti ve davranışını kapsayan ikinci bir sağlık incelemesine tabi olacaktır. Bu, sizin ve eşinizin bir sağlık uzmanıyla olan kaygılarınızı tartışması ve doğum öncesi bakım için hazırlanması gereken bir zamandır. İnceleme sırasında bebeğinizin gelişimini tartışmak veya bilgi istemek için fırsatınız olacaktır.

Çocuğunuzun MMR ve Hib / MenC aşılarının zamanı geldi .

Çocuğunuz 12 ayda Hib / MenC ve kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşılarını alacaktır. Bazı çocuklar MMR aşısının kızamık bölümünün çalışmaya başlaması nedeniyle 5 ila 12 gün sonra ateş geliştirebilir. Bazıları kızamık benzeri bir döküntü geliştirir ve yemeklerini çıkarır. Yan etkilerden endişe duyuyorsanız, doktorunuzla temasa geçin.

Çocuğunuz 12 ayda MMR’nin ilk bağışıklama dozu ve 18 ayda ikinci bir doz (MMRV) alacaktır. MMRV dozu 18 ayda alınmazsa, MMR dört yıl tekrar verilir.

12-18 ay arası

Çocuğunuz sözcükleri söylemeye ve onları anlamaya başlayabilir.

6 ila 20 fark edilebilir kelimeyi söylemenin yanı sıra, çocuklar daha pek çok şeyi anlamaya başlayacak. Ayrıca, oyuncak veya oyuncak bebeği beslemek veya oyuncak telefonda konuşmak gibi oyun oynarken dili kullanmaya başlayabilirler. Görebilecekleri şeyleri çocuğunuzla konuşun ve onlara düzenli olarak okuyun. Küçük bebeklerle birlikte, hikayeyi kitapta olduğu gibi okumanız gerekmez. Birlikte oturup kitaptaki resimleri konuşmak yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Gelişimi 4-8 Aylık başlıklı makalemizde bebek gelişimi 4 aylık, bebek gelişimi 5 aylık ve bebek gelişimi 6 aylık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebek Gelişimi 8-12 Aylık Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Kadriye Çoban dedi ki:

  Çok faydalı bilgileriniz çok teşekkür ederim bu atlarda çok dikjat etmeliyiz öocuklara çok haraketli jendş yapmak istiyor herşeyi konuşmaya yürümeye çalılıyor

 2. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bilgileriniz harika aklımdaki tüm soruların ccevabını sitenizde buluyorum teşekkürler…Oglum için araştırma yapmadan sitenizdensitenizden bilgi sahibi oluyorum ???

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bu konulara dikkat etmek lazim

 4. hülya akçay dedi ki:

  kızımda bunu yaşıyorum genellikle bana bişi anlattığında onun gözlerine bakıyorum ama bazen bana anlatmaya başlamadan önce geliyor ve yüzüme kendine doğru cevirip ondan sonra konuşmaya başlıyor tabii dediklerinin hepsini henüz anlayamıyorum ama bende anladığım kadarıyla onunla konuşuyorum.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bebek Gelişimi 4-8 Aylık

Tüm bebekler aynı sırayla ama tamamen farklı oranlarda gelişirler. Yedi aylık birisi etrafında sürünerek çılgınca konuşurken, bir başkası playmat'ında sessizce oynuyor...

Kapat