Bebeğiniz Çok mu Ağlıyor? O Zaman Dikkat

Bebeğiniz Çok mu Ağlıyor? O Zaman Dikkat
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 320 kez okundu.

Kolik, başka türlü sağlıklı ve iyi beslenmiş gibi görünen bir bebekte aşırı, sık sık ağlamanın tıbbi terimidir. Kolik çok yaygındır ve beş bebekten birini etkilemektedir. Ancak yine de iyi anlaşılmamıştır.

Bebeklerde ağlama normaldir. Altı ila sekiz hafta bebekler normalde günde iki ila üç saat ağlarlar. Ancak kolikli bebekler her hafta en az üç günde bir sefer üç saatten fazla göz ardı edilemez bir şekilde ağlarlar ve bu döngü üç haftadan fazla sürer.

Kolik genellikle yaşamın ilk birkaç haftasında başlar ve yaklaşık altı ila sekiz hafta doruğa ulaşır. Genellikle bebek dört aylıkken ve en geç altı ay boyunca durur.

Çoğu durumda, yoğun ağlama öğleden sonra veya akşam gerçekleşir ve genellikle birkaç saat sürer.

Ayrıca, bebeğinizin yüzünün kızardığını fark edebilirsiniz ve yumruklarını sıkıştırabilir, dizlerini karınlarına kadar çizebilir veya yüzünü çizebilirler.

Bebeğiniz kolikse, sıkıntı içinde gibi görünebilirler. Bununla birlikte, ağlayan patlamalar zararlı değildir ve bebeğiniz beslenmeye ve normalde kilo almaya devam edecektir. Kolikin bir bebeğin sağlığı üzerinde uzun vadeli etkileri olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Doktora Götürmem Gerekir mi?

Kolikli bebeklerin genellikle altta yatan tıbbi bir durumu yoktur. Ancak, bebeğiniz aşırı derecede ağlarsa, doktorunuzu görmelisiniz. Bu, doktorunuz egzama veya gastro-özofageal reflü hastalığı (GORD) gibi bebeğinizin ağlamasına neden olan koşulları ekarte edebilir. GORD, mide asidinin karnın dışına ve yemek borusuna (yiyecek borusu) geri döndüğü bir durumdur.

Bebeğinizin semptomlarının başka bir nedeni bulunamazsa, kolik tanısı yapılabilir (ancak bu çok çığlık atan bir bebek tanımlamak için kullanılan bir terimdir). Doktorunuz, hangi tedavilerin mevcut olduğu da dahil, bebeğinize yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Bu Gibi Durumlarda Doktorunuza Başvurabilirsiniz

Bir dizi belirti ve bulgu, bebeğinizin daha ağır hasta olduğuna işaret edebilir. Bebeğiniz eğer hemen doktorunuza danışmanız önerilir:

 • Zayıf, yüksek perdeli sürekli ağlama
 • Her zamanki sıvı miktarının üçte birinden daha azını alır
 • Her zamankinden daha az idrar yapması
 • Yeşil sıvı kusar
 • 38C veya daha yüksek (üç aydan daha küçükse) veya 39C veya daha yüksek bir ateş (üç ila altı aylıksa)
 • Bir şişme fontanelle (bir bebeğin kafasının üstündeki yumuşak nokta)
 • Uygun (nöbet geçirmiş)
 • Maviye dönüşür, lekeli veya çok soluk
 • Sert boyun
 • Nefes almakta zorluk çeken nefes alma sorunları
 • Vücutlarının herhangi bir yerinde sivilceli, mor-kırmızı döküntüleri vardır (bu menenjit belirtisi olabilir)
 • Nöbet (Havale) geçirmesi durumlarda doktorunuza veya en yakın 112 acil servisine görünmeniz gerekmektedir.

Ağlamanın sebebi nedir?

Bebeklerde ağlamanın nedeni veya nedenleri bilinmemekle birlikte, bazı teoriler öne sürülmüştür. Bunlara hazımsızlık, sıkışmış rüzgar ya da anne sütü ve formül sütünde bulunan bazı protein ve şekerlere karşı geçici bağırsak duyarlığı dahildir.

Bununla birlikte, halihazırda bu teorileri destekleyen katı kanıtlar mevcut değildir.

Ağlama, erkek ve kız bebeklerde eşit olarak görülür. Anneleri sigara içen veya hamile iken sigara içen bebeklerde daha yaygın olduğu düşünülüyor, ancak kanıt kesin değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeklere Sakın Bunları Yapmayın başlıklı makalemizde yenidoğan bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bebeğiniz Çok mu Ağlıyor? O Zaman Dikkat Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  Bir bebeğin ne için ağladığını en iyi anne anlar . velhasıl annede anlayamıyorsa bir sorun vardır dr gitmek mantıklı 😉

 2. Mukaddes DENİZER dedi ki:

  Değildi çok şükür bunların hiç biri değildi kübram çok cadıydı bin şükür hala öyle iki güne bir acildeydik ama kolik diyip gonderiyolardı değilmiş sadece büyüyormuş suan 7 aylık arasıra hala ilk doğduğu aylara dönüş yaptırıyor ? allahım cümlemizin evlatlarına saglık sıhhat hayırlı omur versin size en guzel teshis kıyan takip eden doktorunuz ve kendinizsiniz

 3. Sevda Kacamak dedi ki:

  Kizim 40 cikana kadar agliyordu sonra birdaha olmadi

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Benim oğlum 3 aya kadar gaz sorunu yaşadık gaz geldiğinde ağladı susturmak zordu..Cok şükür atlattık o dönemleri

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gebelik Rahatsızlığı Ve Sancıların Artması

Hamileliğin mucizesiyle bir dizi farklı deneyim elde edilir. Bazıları harika, bazıları da o kadar harika değil. Vücudunuzun geçtiği değişiklikler göz önüne...

Kapat