Adet öncesi sendromu

Adet öncesi sendromu
10 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Kadınların yüzde 85’ine kadar doğum sonrası yılları boyunca adet öncesi sendrom yaşanıyor. Belirtiler farklı olmakla birlikte, yaygın olanlar şunları içerir:

Araştırma çabalarına rağmen, PMS’nin kesin sebepleri bilinmemektedir. PMS, doktorunuz ya da diğer sağlık hizmeti sunucuları tarafından teşhis edilmesi gereken tıbbi bir durumdur. PMS tanısı konmuş veya şüpheleniliyorsa, sağlık bakım sağlayıcısı sizden iki ila üç ay boyunca fiziksel, zihinsel ve duygusal değişikliklerin kaydedildiği bir belirti kaydı tutmanızı isteyebilir. Bir kayıt tutmak, bir teşhisi saptamanıza ve aşağıdaki gibi soruları cevaplamanıza yardımcı olabilir: Belirtiler ne kadar sürer? Ne zaman oluşurlar? Bazı gıdalar veya yaşam tarzı davranışları onları tetikler mi? Kilo alımı, döngünün belirli bir saatinde gerçekleşiyor mu?

Diyet ve PMS

PMS önlenemese de, akıllı besinler bazı belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bu stratejiler yardımcı olabilir:

  • Şişkinlik ve sıvı birikimini azaltmak için daha az tuz tüketin.
  • Kafein ve alkolü kesin.
  • Gıdaları yüksek katı yağ ve şekerle sınırlayın.
  • Kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler ve düşük yağlı veya yağsız süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar gibi yüksek lifli gıdalar da dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet yapın.
  • Fiziksel aktivite faydalar sağlayabilir. Haftanın en günlerinde yürümek, bisiklet kullanın.

 

Bir önceki yazımız olan İkiz Doğumda Ne Tür Riskler Vardır? başlıklı makalemizde Hamilelik, ikiz doğum ve ikiz doğum riskleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Magnezyum nedir?

Magnezyum, vücudunuzda bulunan 300'den fazla enzimin önemli bir parçasıdır. Bu enzimler, enerji üretimi, vücut proteini ve kas kasılmaları dahil olmak üzere...

Kapat