9.Hafta hamilelik (gebelik)

9.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

Hamileliğin 9 haftasında bebeğiniz bir embriyo olarak tüm hızıyla gelişimini sürdürürken sizde de yükselen hamilelik hormonları ve artan kan hacminize bağlı olarak bazı belirtiler görülmeye başlanabilir.

 

Hamileliğin 9. haftasında bebeğin durumu

 

Dokuzuncu haftada bebeğinizin gözleri oluşmaya başlıyor ancak göz kapakları 27. haftaya kadar açılmayacak. 9 haftalık bebeğin boyu yaklaşık 16-26 mm iken, ağırlığı 1-1,5 gr kadar. Yüzünde kulak kepçeleri ve göz çukurları şekil almaya başladı bile.

 

Bebeğinizin beyni artık kasları idare edecek bağlantıları kurmaya başlıyor, bu sebeple fetüsün el-kol hareketlerinde artış da gözlemlenebiliyor. Ancak hala çok küçük boyutlarda olduğu için bu hareketleri hissetmeniz şimdilik mümkün olmaz. Gebeliğinizin 16. ve 22. haftaları arasında bebeğiniz yeterli büyüklüğe ulaştığında onun esneme-gerinme hareketlerini ve minik tekmelerini hissetmeye başlayacaksınız. Bu haftaya kadar minik bir virgül şeklinde olan bebeğinizin omurgasının uzantısı olarak görülen embriyonik kuyruk, bu haftada yok olmaya başlar, bu sayede artık kalçaları ve bacakları da şekil almaya başlayacaktır. Beyin gelişimiyle birlikte organ ve uzuv gelişimi de ilerledikçe uzayan kollarını ve bacaklarını bol bol hareket ettirebilecek. Kulakları şimdilik kafanın iki yanında aşağı bir konumda oluşuyor, kafası büyüdükçe kulakları da normal yerine çekilecek. Gövdesinde meme başları, kalça ve bacaklar da gelişimine başlar. Gövdesi gün geçtikçe inanılmaz bir hızda uzayıp gelişecek.

 

9 haftalık bebeğin dişleri de damak yapısını oluşturacak bölümde tomurcuklanmaya başlamıştır. Aynı şekilde üreme sistemini oluşturacak yapılar da şekilleniyor.

 

Bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim?

 

Hamileliğinizin 9. haftasında bebeğinizin cinsiyetini tespit edebilmeniz henüz mümkün değildir. Bu haftalarda oluşmaya başlayan cinsel organları, gebeliğinizin 13. haftasında, yani bebeğiniz üç aylık olduğunda ultrasonda tespit edilebilecek kadar gelişecek. Yine de bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en uygun haftaların 16-17. haftalar olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan 8.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 8. hafta bebeğin görüntüsü, 8.Hafta hamilelik (gebelik) ve hafta hafta hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

9.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bu haftada gozleri olusmaya basliyir

 2. hülya akçay dedi ki:

  virgül şeklini aldık 🙂 gözlerde oluşmaya başladı.

 3. Keziban avcu dedi ki:

  O guzel gözler olusuyir

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adaylari icin bilinmesi gereken konulara yer vermeniz cok guzel ????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
8.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 8. haftası itibariyle artık 2 ayınızı tamamladınız! Erken hamilelik belirtilerinizin gün geçtikçe azalmaya başladığını fark ederken bebeğiniz de tüm...

Kapat