39.Hafta hamilelik (gebelik)

39.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 329 kez okundu.

Bebeğiniz dünyaya merhaba demek için sabırsızlanıyor. Vücudundaki yağ katmanı giderek büyüyor. Böylece doğumdan sonra vücut ısısını kontrol edebilecek. Sona yaklaşırken bebeğiniz 3 ila 3 buçuk kilo arasında, uzunluğu ise 48 ile 53 cm arasında olur. Bu ölçüler bundan sonra değişmez ama beyni şaşırtıcı derecede gelişimine devam eder. Bu gelişme önümüzdeki 3 yıl devam edecek.

Pembe cildi artık beyazlaşmaya başlıyor (koyu tenli olanlar bile beyazımsı görünecek çünkü daha pigmentler gelişmedi). Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte. Nefes alışınızı rahatlacak ama yürüyüşünüzü zorlaştıracak kafası çoktan pelvis’e düşmüş olabilir. Derisinin altındaki yeni deri katmanları gelişmekte, bebeğinizin derisi değişiyor.

Hamileliğin 39. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Hamileliğinizin sonu, anneliğinizin ise başlangıcı, pek yakında!

 

Duygusallığınız ve dalgınlığınız en üst düzeyde olabilir. 39 haftada eğer ortalama kiloya sahip bir kadınsanız yaklaşık 11 ile 15 arasında kilo almanız beklenir.

 

Yaklaşmakta olan doğumunuz için vücudunuzdaki işaretleri takip edin. Bunlardan bazıları; kasılmalar, amniyotik sıvınızı taşıyan zarların açılması (suyun gelmesi), nişan gelmesi (rahime giden yoldaki mukoza tıpasının açılması) ve kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur.)

Bir önceki yazımız olan 38.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 38.Hafta hamilelik (gebelik), akıntı ve idrar kaçırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

39.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bebek geliyor artik. ?

 2. hülya akçay dedi ki:

  doğuma bir adım kaldı derlerya o hesap

 3. Keziban avcu dedi ki:

  Hersey haxir gel artik

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adayları için çok güzel bir makale olmuş benim kuzum 39+3 gunluk Dünya ya geldi sabırsız oluyor insan???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
38.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 38. haftasında bebeğiniz   Bebeğiniz iyice büyüdü. Yaklaşık 3 kg ve 49 cm. Cilt dökülmesi, vernix’in korunması ve tüy...

Kapat