37.Hafta hamilelik (gebelik)

37.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 402 kez okundu.

Hamileliğin 37. haftasında bebeğin kilosu ve gelişimi

 

Beklenen doğum tarihiniz yaklaşırken, bebeğiniz hala kilo almaya devam ediyor. Bebeğiniz şu an yaklaşık 2 kilo 900 gram ve boyu da 48 cm civarında. Artık yeri çok dar olduğundan eskisi kadar çok hareket edemiyor. Ama artık alıştığınız o minik tekmeler devam ediyor.

 

Bebeğiniz ciğerlerini ilk nefesine hazırlamak için amniyotik sıvıyı ufak ufak ciğerlerine çekip bırakıyor, ilk sütünü emebilmesi için içeride parmağını emerek alıştırma yapıyor, göz kırpıyor ve bir oraya bir buraya dönüyor.

 

37. haftada doğumunuz başlasa bile bebeğinizin akciğerleri dünyaya uyum sağlayacak kadar gelişmiş durumda.

Hamileliğin 37. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Bebeğiniz gibi vücudunuz da doğum için hazırlanmaya başlıyor. Doktorunuzun kontrol listesinde olanlar ise; bebeğinizin pelvisle olan pozisyonuna bakacak, rahim ağzında silinme veya açılmanın başlayıp başlamadığına bakacak. Rahim ağzında gerçekleşen bazı değişimler doğumunuzun başlayıp başlamadığına, rahminizin ve bebeğinizin doğuma hazır olup olmadığına bakmak için ipuçları verirler. Doktorunuz muayene ederken sabırlı olun, bu biraz rahatsız edici olabilir. Ayrıca unutmayın ki, doğumun başlaması veya rahim ağzınızın hazır olması için kesin bir tarih verilmesi mümkün değil. Her kadında, her gebelikte süreç farklı işler.

 

Kasılmalarınız artık daha çok oluyor ve sizi rahatsız edecek kadar uzun sürüyor. Ayrıca artan bir vajinal akıntı fark edebilirsiniz. Eğer kırmızı, sümüksü bir akıntı görürseniz, bu doğumun ilk işaretlerinden biri olan nişan olabilir.

Geceleri uyumanız hiç olmadığı kadar zor olabilir. Eğer uykuya dalabiliyorsanız uyuyabildiğiniz kadar uyuyun çünkü bu günler son sessiz zamanlarınız olabilir.

 

Bebeğinizin hareketlerine dikkat edin, tekmelerinde bir azalma hissederseniz doktorunuza söyleyin.

 

37. hafta itibariyle 8-15 arasında kilo almış olmanız beklenir. Çok az bir süreniz kaldı, bu yüzden sadece birkaç kilo almayı hedeflemelisiniz. Unutmayın, ortalama kiloda olan gebelere tavsiye edilen 40 hafta sonunda 11-15 kilo aralığıdır.

Bir önceki yazımız olan 36.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 36.Hafta hamilelik (gebelik), annede olan değişiklikler ve bebek gelirişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

37.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bu haftalarda zaten kilolusun

 2. hülya akçay dedi ki:

  Bebeğiniz ciğerlerini ilk nefesine hazırlamak için amniyotik sıvıyı ufak ufak ciğerlerine çekip bırakıyor. hep bunu merak etmişimdir. doğar doğmaz nasıl birden bire nefes alıp verebiliyor. demek doğmadan önce hava yerine amniyo sıvısını küçük küçükte olsa alıp bırakıyor. ey güzel Rabbim doğduktan sonra ise ciğerlere su kaçsa ölüyoruz.

 3. Keziban avcu dedi ki:

  Tombis anne

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Anne adayları icin detaylı şekilde hafta hafta anlatılması çok güzel ????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
36.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 36. haftasında bebeğin kilosu ve gelişimi   Bebeğinize odaklanarak sırt ve tüm ağrılarınızı unutun, o bu hafta kapıdan rahatça...

Kapat