35 Yaşından Sonra Hamile Kalmak

35 Yaşından Sonra Hamile Kalmak
10 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 384 kez okundu.

35 yaş üzerindeyseniz ve bir bebek için çalışıyorsanız, düşünmeniz gereken birkaç şey var. Birçok kadın 35 yaşından sonra bir bebek deniyor.  Fakat bilmeniz gereken riskler ve zorluklar var.

Daha gençken olduğundan daha zordur. 20’li yılların başında sizin en üretken döneminizdir.  Doğurganlığınız 32 yaşından sonra azalmaya başlar ve 37 yaşından sonra çok hızlı bir şekilde azalır.

Doğurganlığınız neden azalır?

Doğumda yumurtalıklarınızın sahip olacağı tüm yumurtalar var – 1 milyon ile 2 milyon arasında. Ergenlik çağında yarısı yok olacak. Yaşlandıkça yumurta sayısı azalmaya devam ediyor. Ayrıca, yumurta yaşınız da sizin gibi yaşlanıyor ve daha yaşlı yumurtalar da kolayca gübrelemiyor.

Ama yine de, sadece birine ihtiyacın var.

Hamilelik şansınızı artırma

Adet döngüsünü anlarsan hamile kalma şansın artar. Ortalama döngü 28 gündür ancak bazı kadınlar için 20 ila 40 gün arasında değişebilir.

Çevriminiz düzenli ise, bir sonraki döngününüz başlamadan 2 hafta önce muhtemelen yumurtlamadığınızı biliyorsunuzdur . Bu yüzden ondan çalışabilir ve ilişkiye girmek için en iyi zamanı hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca, siz ve eşiniz olabildiğince sağlıklı olmalısınız. Başka herhangi bir şeyden başka, bu gerçekten hamile kalma şansınızı artıracaktır. Her ikisini de yapabilirsiniz:

 • Eğer varsa çıkın duman ve pasif sigara içmekten kaçınınız
 • Sağlıklı bir ağırlık kazanmak
 • Alkolden kaçının
 • Sağlıklı bir diyet yemek
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları kontrol edin ve tedavi edin .

Ne zaman yardım isteyeceksin?

35 yaşın üzerindeyseniz ve altı ay veya daha uzun süre hamile kalmaya çalışıyorsanız, bir doktora görümelisiniz.

35 yaşın altındaki kadınlar için endometriozis veya doğurganlığınızı etkileyebilecek diğer durumlar gibi konuların varlığı bilincinde değilseniz, olağan tavsiyesi bir yıl önce denemektir .

Tedaviler

Gebe kalmada sorun yaşayan kadınlar için birçok seçenek bulunmaktadır . Ancak tedavi nedene bağlıdır, bu yüzden önce neden bir sorun olduğunu araştırmak istersiniz.

Öncelikle, siz ve eşiniz arasında, sperm testleri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için kontroller ve muhtemelen ultrason da bulunabilen bir dizi doğurganlık testi olacaktır .

Sonra, sonuçlara bağlı olarak, doktorunuz aşağıdaki gibi tedavileri önerebilir:

 • hormon tedavisi
 • IVF ve ICSI gibi varyasyonlar
 • suni dölleme.

Bu tedaviler işe yarayabilir. Hiçbir şey garanti edilmemektedir.

Örneğin, 30’lu yaşların sonundaki kadınlar için IVF tedavisinden sonra bir bebekle eve gitme şansınız 5 yaşın altında 1’den az. 40’lı yaşlarının başında bir kadın için bir döngüden sonra bebekle eve gitme şansınız var. IVF’ün 14’ü kadardır.

Hamile kalırsan

Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve hamile kaldıysanız, doğum öncesi diyabet , yüksek tansiyon ve ikizler gibi dikkat etmeniz gereken birkaç şey olduğundan, doğum öncesi bakım almanız önemlidir .

Doktorunuz ya da ebe ile genetik danışmanlık ve amniyosentez ve koryon villüs örneklemesi gibi testler hakkında konuşmak isteyebilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Doğum Öncesi Hazırlık Eğitimi Sınıfları başlıklı makalemizde doğum, doğum öncesi hazırlık sınıfları ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

35 Yaşından Sonra Hamile Kalmak Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hülya akçay dedi ki:

  35 sonra hamile kalmak yaş ilerledikca riskler artsada doktor gözetiminde olabilir.

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  35 yas sonrasi riskli bir donem ama tedavi var herseyin

 3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Her şeyin bir zamanı vardır Tabii ki 35 yaşın üstünde hamile olduysanız Hekim kontrolünde bulunmalısınız…

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Makat Gelişi Bebeğin Ters Durması

Bir bebek gebeliğin geç saatlerinde aşağıdan aşağıya yerleştirildiğinde buna makat gelişi denir. Bu sayfada nasıl ve neden bu gerçekleştiği açıklanmaktadır. Makat doğumlar...

Kapat