34.Hafta hamilelik (gebelik)

34.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 326 kez okundu.

Hamileliğin 34. haftasında bebeğinizin kilosu ve gelişimi

 

Bebeğiniz şu an yaklaşık 2150 gram ve 46 cm, yaklaşık bir kavun kadar. Cildi hiç olmadığı kadar yumuşak. Merkezi sinir sistemi ve akciğerleri de olgunlaşmakta. Eğer erken doğumdan endişeleniyorsanız şunu bilin ki genelde 34-37 hafta arası doğanların hiçbir sağlık problemi olmaz. Sadece doğduklarında yenidoğan ünitesinde bir süre kalırlar ama büyük ihtimalle önemli bir sorunu olmaz.

Hamileliğin 34. haftasında sizde meydana gelen değişiklikler

Kilonuz

Eğer ortalama kiloya sahip ve tek bir bebeğe hamileyseniz 34. hafta itibariyle önerilen kilo artışı 11 ya da 12 kilodur. Bazı kadınlar bundan daha az ya da daha fazla alabilirler. Eğer ikiz taşıyorsanız şimdiye kadar biraz daha fazla almanız beklenir.

 

Hamilelikte göz sorunları

Hamileliğinizin 34. haftasında gözlerinizde birtakım belirtiler hissedebilirsiniz. Hamilelik hormonlarından dolayı son haftalarda gözlerde kuruluk, görüşün eskisi gibi keskin olmaması, miyop veya hipermetrop şikayetlerinin artması gibi durumlar görülmesi normaldir.

 

Hamileliğin 34. haftasında yorgunluk

Bu haftayla beraber yeniden yorgunluk belirtileri hissedebilirsiniz ve bu his ilk üç aylık dönemdekinden daha farklıdır. Bu yorgunluk altında olduğunuz fiziksel zorlama ve sık sık idrara çıkma, huzursuz geceler geçirmenizden dolayı gayet anlaşılır bir durumdur. Şimdi biraz yavaşlama ve doğum ve sonrası için enerji depolama zamanı. Uzun zaman oturduktan ya da yattıktan, sonra hemen kalkmayın. Ani kalkışlarda başınız dönebilir

Bir önceki yazımız olan 33.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 33.Hafta hamilelik (gebelik), el ayak uyuşması ve el ve ayak şişmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

34.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Sevda Kacamak dedi ki:

    Bu haftada da yorgunluk halsizlik oluyor

  2. hülya akçay dedi ki:

    adım adım finale yaklaşıyoruz olacak o kadar yorgunluk, baş dönmesi vs

  3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

    Hafta hafta tüm detayları anlatmaniz harika???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
33.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin kilosu Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 1 kilo 800 gram ve 43 cm, bir ananas boyutunda. Rahminizdeki bu...

Kapat