33.Hafta hamilelik (gebelik)

33.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 339 kez okundu.

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin kilosu

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 1 kilo 800 gram ve 43 cm, bir ananas boyutunda. Rahminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız azami seviyeye ulaşır.

 

Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorlar sizden bebeğe geçer; bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacak.

Kafatası kemikleri henüz kaynaşmadı, bu da hareket etmesine olanak sağlıyor ve doğum kanalından geçişini kolaylaştıracak. Doğum sırasında kafasının üzerindeki baskı kuvvetli olacak. Kafa kemikleri birkaç yıla kadar kaynamayacak, böylece beyni ve diğer organları çocukluğu boyunca gelişmeye devam edecek.

 

Bebeğinizin hareketlerini hissettiğinizde saatinizi kontrol edin ve her kıpırdamayı, yuvarlanmayı, vuruşu ve titremeyi sayın. Eğer saat sonunda en az 10 tane hissetmediyseniz biraz yemek yiyin veya birşeyler için, yatın ve saymaya devam edin. Çünkü bebeğinizin de hareket etmek için enerjiye ihtiyacı var.

Hamileliğin 33. haftasında sizde meydana gelen değişiklikler

 

Kilonuz

Bu hafta itibariyle 12 kilo almış olmanız beklenir. ‘Artık sonuna geldim’ diye düşünerek kendinizi koyvermeyin, doğuma kadar hala beslenmenize ve hareketinize dikkat etmeniz önemli.

 

Hamileliğin son haftalarında uykusuzluk

Hamileliğin 3. döneminde uykusuzluk hamile kadınların 4’te 3’ünde görülür. Değişen ve genişleyen vücudunuz, hormonlarınız, Doğumla ve annelikle ilgili kaygılarınız gibi uykusuzluğunuzun pek çok sebebi olabilir. Ama aklınızdan çıkarmayın, hem doğumunuza hem de doğumdan sonraki lohusalık sürecine iyi hazırlanabilmeniz için anahtar kelime ‘gevşemeyi öğrenmek’. Stresli anlarınızda ya da uykuya dalmadan önce, kendinizi rahatlatmak için nelere ihtiyaç duyabileceğinizi bulun ve kendinize karşı nazik olun. Yatarken fazladan yastığa ihtiyaç duyuyorsanız, kullanın. Yumuşak ve temiz gecelikler giyin, odanızı iyi havalandırın ve uykuya kendinizi hazırlayın.

 

Hamilelikte el ayak uyuşması ve şişmesi

Hamileliğinizin bu haftalarında el ve ayak parmaklarınızda, bileklerinizde acı, hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki pek çok organ gibi bilekleriniz de su toplamış olabilir. Bu da el bileklerinde bulunan kemikli bir kanal olan Karpal Tünel’deki basıncı artırır. Bu tünelin içindeki sinirler sıkışabilir ve bu da yakıcı bir acıya ve sersemleten bir ağrıya neden olabilir. Bileğinize sabitleyici bir şey takın veya uyurken kolunuzun altına bir yastık koyun.

 

Bir önceki yazımız olan 32.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 32. hafta, 32.Hafta hamilelik (gebelik) ve bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

33.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bu haftada bendede uykusuzluk oluyodu hamileyken

 2. hülya akçay dedi ki:

  şişlikler oluyor ama dinlenince ayakları yükseğe kaldırıp uzanınca rahatlıyor. o hareketlerini hissetmek nasıl güzel bir duygudur .

 3. Keziban avcu dedi ki:

  Onu hissetmek anlatilmaz yasanir

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Cok güzel bir makale anne adayları makalenizi okuyarak hangi haftada ne gibi değişiklikler meydana geldiğini rahatlıkla takip edebilirler???????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
32.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 32. haftasında bebeğiniz   Bebeğiniz yaklaşık 1 kilo 700 gr ve boyu da 42 cm. Miniğiniz artık rahiminizde oldukça...

Kapat