32.Hafta hamilelik (gebelik)

32.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 323 kez okundu.

Hamileliğin 32. haftasında bebeğiniz

 

Bebeğiniz yaklaşık 1 kilo 700 gr ve boyu da 42 cm. Miniğiniz artık rahiminizde oldukça büyük bir yer işgal ediyor. Bundan böyle her hafta yaklaşık 500 gr alacaksınız ve bunların yarısı bebeğinize gidecek. Şu anda ayak ve el tırnakları, kafasında saçı var ve cildi de doğum sonrasındaki haline çok yakın, yumuşak ve parlak.  Üstelik bir süredir parmağını da emebiliyor!

amileliğin 32. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

32. hafta itibariyle 11 kilo almış olmanız beklenir. Bebeğinizin doğum tarihine kadar 2 ile 4 kilo daha alırsınız. Normal ölçülere sahip olan bir kadının gebeliği sırasında 11 ile 15 kilo alması beklenir. Eğer normalden biraz kilolu iseniz 6 ila 11 kilo almanız normal kabul edilir, eğer çok zayıfsanız, 12 ile 18 kilo almanız beklenir. Size tavsiye edilen oranda kalmanız çok kolay. Sadece düzenli beslenmeye çalışın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Kilonuzun normal olmadığını hissediyorsanız doktorunuza ve bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

 

Braxton-Hicks kasılmaları nedir?

Bu hafta, vücudunuz doğuma hazırlanmaya kasları gevşeterek başlar. Rahiminizin periyodik olarak toplandığını veya sertleştiğini hissediyorsanız bunlar Braxton Hick kasılmaları olarak adlandırılan hazırlık kasılmalarıdır.

Peki bu kasılmaların gerçek doğum sancısı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu kasılmalar siz pozisyon değiştirdiğinizde durur. Kasılmalar başladığında yatıyorsanız, ayağa kalkmayı deneyin veya oturuyorsanız yürüyün.

Bir önceki yazımız olan 31.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 31. hafta, 31.Hafta hamilelik (gebelik) ve bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

32.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Sevda Kacamak dedi ki:

    Doguma yavas yavas yaklasiliyor guzel diygu

  2. hülya akçay dedi ki:

    Braxton Hick kasılmaları nı yaşıyordum ama adını bilmiyordum yeni bir bilgi daha 🙂

  3. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

    Kasilmalarin ismini bilmiyordum öğrenmiş oldum???

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
31.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin durumu   Hamileliğinizin 7. ayı bitmek üzere! Karnınız iyice büyüdü…   Gebeliğinizin 31. haftasında karnınızda dört...

Kapat