31.Hafta hamilelik (gebelik)

31.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin durumu

 

Hamileliğinizin 7. ayı bitmek üzere! Karnınız iyice büyüdü…

 

Gebeliğinizin 31. haftasında karnınızda dört tane portakal taşıyor gibi hissedebilirsiniz; çünkü bebeğiniz şu an 41 cm ve yaklaşık 1500 gr. Bebeğiniz yavaş yavaş doğumda olması gereken boya yakınlaşıyor ama doğumdan önce biraz daha büyüyecek.

 

Bebeğinizin beyin bağlantıları da gelişiyor. Şimdilik bilgi topluyor, ışığa alışmaya çalışıyor ve 5 duyu organından sinyaller alıyor. Uyandığına ve uyuduğuna dair daha net işaretler ve hareketler alıyorsunuz.

 

Kafası iki yana doğru da oynatabiliyor ve kolları, bacakları ve vücudu dışarıda ihtiyaç duyacağı vücut yağına sahip artık. Uyumakta zorluk çekebilirsiniz çünkü bebeğiniz çok fazla hareket ediyor ve tekme atıyor olabilir. Ama bebeğin hareketi iyi haber, demek ki bebeğiniz çok sağlıklı ve aktif!

Hamileliğin 31. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Kilonuz

İlk gebe kaldığınız andan itibaren bugüne kadar aldığınız kilolara şaşırıyorsunuz değil mi? Ortalama kiloda olan bir kadının 31. haftaya kadar alması beklenen kilo 9-11 arasındadır. Bazı kadınlar geride kalabilir bazıları da daha fazla alabilir. Bu yakınlarda kilo alışınızın yavaşlayacağını düşünmeyin. Doğuma kadar en az 2 kilo daha az alacaksınız.

Bu süreçte kilonuzla ilgili kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Eğer fazla kilonuz varsa, kadın doğum uzmanınız sizi bir diyetisyene yönlendirebilir.

 

Son haftalarda kasılmalar

Rahim kaslarınızın sıkıştığını fark ediyor musunuz? Pek çok kadın “Braxton – Hicks kasılması” denilen bu olayı hamileliklerinin ikinci yarısında fark ediyor. 30 saniye sürebilen bu kasılmalar gebeliğin bu zamanında düzensiz ve acısız olabilirler.  Düzenli kasılmalar, acısız bile olsa, erken doğumun işareti olabileceğinden bir saat içinde 4’den fazla kasılmanız olursa derhal doktorunuzu arayın.

 

Hamilelikte süt gelir mi?

Son zamanlarda göğsünüzden kolostrum denen bir sıvı gelmeye başlayabilir. Geliyorsa kıyafetlerinizin lekelenmemesi için göğüs pedi kullanabilirsiniz. Gelmiyorsa da panik olmayın, gözükmese de göğüsleriniz kolostrum üretmektedir. Şimdiki sütyeninizde rahat edemiyorsanız, emzirme sütyeni de alabilirsiniz. Emzirme sütyenini seçerken şimdiki sütyeninizden bir beden büyük almaya dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan 30.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 30.Hafta hamilelik (gebelik), bebek ve gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

31.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Eda bayraktar dedi ki:

  Şuan 28 haftalık hamileyim 32 haftada doğumum gerçekleşecek ins ozmana kadar da olsa bişey olmaz ,

 2. Sevda Kacamak dedi ki:

  Bu haftadada karin buyuklugu goz onunde

 3. hülya akçay dedi ki:

  zaten zor uyuyordum ama aniden gelen tekmelerle çok uyandığım oluyordu özellikle oğlumda 🙂

 4. Keziban avcu dedi ki:

  Hareketler artiyor

 5. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bebegimizin takibi ve anne adayiadayinda olan değişikleri çok güzel anlatılmış emeginize sağlık

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
30.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 30. haftasında bebeğiniz   Bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm ve kilosu da artık yaklaşık 1 kg 300 gram. Amniyotik...

Kapat