12.Hafta hamilelik (gebelik)

12.Hafta hamilelik (gebelik)
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 390 kez okundu.

Bebeğinizin boyu 55-60 mm, ağırlığı ise 13-14 gr kadar. Kesenin içini dolduran amniyon sıvısı da 50 ml kadardır. 12. haftada bebeğin bütün iç organları temel gelişimini tamamlamış sayılır. Genital organlar da dahil! Her ne kadar cinsiyetini konusunda merak içindeyseniz de, ne yazık ki hala bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu öğrenmek için çok erken. Vajina ya da penis 12. haftada oluşmuştur ancak ultrasonda görülebilmesi çoğunlukla henüz mümkün olmaz. 4 hafta daha sabredin; hamileliğinizin 16. haftasına geldiğinizde doktor randevunuzda muhtemelen bebeğinizin cinsiyetini öğreneceksiniz!

Hamileliğin 12. haftasında annede meydana gelen değişimler

 

Gebeliğin ilk üç ayını tamamladınız! Çoğunlukla en zor zamanların ilk 12 hafta olduğu söylenir, elbette ki her kadında bu durum farklılık gösterebilir. Hatta ikinci – üçüncü hamileliğini yaşayan anne adayları bile ilk ayları önceki tecrübelerinden farklı şekilde geçirebilirler. Ama genel olarak söylemek gerekirse, 12. hafta itibariyle bulantılarınızın, kokulara hassasiyetinizin ve duygusal iniş-çıkışlarınızın önemli ölçüde azalması beklenir.

12 haftalık hamilelikte beslenme

Gebelikte günlük alınması gereken kalori miktarı 300 kalori kadar artar. Gebelikte demir ve folik asit ihtiyacı da normalin 2 katına çıkar. Kalsiyum alımını % 50, protein alımını günlük % 20 artırmak gerekir. Günlük sıvı alımı 1,5–2 lt civarında olmalıdır. 12 hafta itibariyle hala beslenme düzeniniz hakkında destek almaya ihtiyaç duyuyorsanız, doktorunuza ya da bir beslenme uzmanına danışmayı ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan 11.Hafta hamilelik (gebelik) başlıklı makalemizde 11.Hafta hamilelik (gebelik) hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

12.Hafta hamilelik (gebelik) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sevda Kacamak dedi ki:

  Cunsiyet ogrenme haftasi

 2. hülya akçay dedi ki:

  demir, folikasit, kalsiyum cok eksik var çok 🙂 tamamlarız biz bebeğimiz için sorun yok

 3. Keziban avcu dedi ki:

  Merak etmek ?????

 4. Duran Büşra Çalışkan dedi ki:

  Bebegin gelisimi ve annedeki degiklikleri anlatan guzel bir makale olmus?????

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
11.Hafta hamilelik (gebelik)

Hamileliğin 11. haftasında bebeğin durumu   Bebeğinizin iç organları gelişimini sürdürürken, bu hafta saçları da hafifçe belirmeye başlayacak. El ayak...

Kapat